Vodafone Guardian

 

Vodafone Guardian uygulamasının kurulumu

 

Vodafone Guardian uygulaması çocukların akıllı telefonlarını güvenle kullanmasına destek oluyor.Vodafone, çocukların dijital teknolojiyi güvenli ve sorumlu şekilde kullanmasını özendirmede ebeveynlere destek olma hedefi kapsamında, çeşitli Android cihazlarda kullanılabilen ücretsiz Vodafone Guardian uygulamasını kullanıma sunuyor.Vodafone Guardian, uygun olmayan çağrı, mesaj ve online içeriklere karşı koruma sağlayarak, çocuklarına ait akıllı telefonları yönetmede ebeveynlere yardımcı oluyor.Uygulama, aşağıdaki özellikler de dahil birçok şekilde ebeveynlere kontrol imkanı sağlıyor:

 

  • Tehdit ve zorbalık içeren kısa mesaj ve çağrıların önüne geçmek için belirli kişiler ve telefon numaralarının engellenmesi
  • Çocuğun arama yapabileceği veya alabileceği, uygulamaları kullanabileceği, internete girebileceği ve kamerayı kullanabileceği sürelerin belirlenmesi
  • Yapılan aramaların Anne, Baba veya bazı arkadaşlar gibi rehberde kayıtlı kişilerle sınırlandırılması
  • Tehdit ve zorbalık içerikli kısa mesajların okul idarecileri veya polis nezdinde delil olarak kullanılmak üzere güvenli bir klasöre aktarılması
  •  

Vodafone Guardian, Google™ Play platformundan ücretsiz olarak indirilebilir.

 

1. Adım – Ebeveyn İrtibat Numarası belirleme

 

Uygulamayı indirdikten sonra, Vodafone Guardian’ın herhangi bir nedenle devre dışı kalması halinde kısa mesaj bildirimi almanız için bir ebeveyn irtibat numarası girin. ‘Kaydet’ seçeneğine tıklayın.

 

Telefondan acil arama yapıldığında da size kısa mesaj bildirimi gelecektir. Çocuk Destek Hattı (ChildLine) numaralarına yapılan aramalara her zaman izin verilir. Bu aramalar size bildirilmez ve Vodafone Guardian, bu aramaların günlük kayıtlarını siler.

 

2. Adım – Şifre belirleme

 

Uygulamayı kontrol etmek için şifre belirleyebilirsiniz. Bu şifreyi girmeden Vodafone Guardian ayarları hiçbir şekilde değiştirilemeyecektir.

 

Şifreyi iki kere girin ve ‘Kaydet’ seçeneğine tıklayın.

 

3. Adım – Mesaj Yardımcısını Etkinleştirme

 

Mesaj Yardımcısı’nı etkinleştirdiğinizde, Vodafone Guardian, gelen mesajların yanında bir ‘Bunu Kabul Etmiyorum’ düğmesi gösterecektir. Düğmeye bastığınızda mesaj çocuğunuzun gelen kutusundan silinir, böylelikle çocuğunuzun istenmeyen mesajları görmesi engellenir.Mesaj Yardımcısına girerek, ‘Her zaman etkin’, ‘Asla etkin değil’ ya da (sonra etkin olacak gün ve saati de seçerek) ‘Şu saatte etkin’ seçeneklerinden birini seçin.

 

4. Adım – Ayarları özelleştirme

 

Arama ve kısa mesajlar ile Kablosuz İnternet, Bluetooth, Kamera, Tarayıcı, Uygulama Ekleme/Kaldırma gibi telefon özelliklerine ilişkin ayarları özelleştirebilirsiniz.Örneğin:

 

  • Çocuğunuzun arama alabileceği veya yapabileceği veya mesaj alabileceği saatleri ayarlamak istiyorsanız önce ‘Çağrılar & Mesajlar’ ve sonra ‘Etkin Saatler’e tıklayarak süre limitlerini seçin. Bu özellik, örneğin çocuğunuzun okulda veya yatak saatinden sonra cep telefonu kullanımını kısıtlamak açısından yararlıdır.
  • Çocuğunuzun cep telefonu üzerinden internete hiçbir şekilde bağlanmamasını istiyorsanız, önce ‘Telefon Özellikleri’ ve sonra ‘Tarayıcı’ya tıklayarak ‘Asla izin verme’ seçeneğini işaretleyin.
  • Çocuğunuzun okulda kamerayı kullanmasını engellemek için önce ‘Telefon Özellikleri’ ve sonra ‘Kamera’ya tıklayarak "… saatleri arasında izinli" ifadesi altındaki zamanlayıcıyı ayarlayın.

Vodafone Guardian, Mobile for Goo) programı kapsamında (1088625 sicil no ile kayıtlı yardım kurumu olarak) Vodafone Vakfı tarafından geliştirilmiştir.