Akıllı Cihazlar

 

Uzman görüşü

 

Hannah Broadbent

 

Hannah Broadbent, interneti çocuklar için daha eğlenceli ve güvenli bir yer haline getirmek amacıyla kurulmuş ve kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Childnet International’da Politika ve Araştırma Sorumlusudur. Broadbent, İngiltere Güvenli İnternet Merkezi için Ebeveyn Teknoloji Kılavuzu oluşturulması çalışmalarına liderlik etmiştir.

 

Akıllı cihazlar: Akıllı telefonlar, oyun konsolları ve daha fazlası...

 

Çocuklar ve gençlerin keyifle kullandığı bazı dijital cihazları yakından inceleyen Childnet yetkilisi Hannah Broadbent ebeveynlerin bu konulara çok uzak kalmamaları için birtakım önerilerde bulundu.

 

Çocuklar ve gençler internete erişmek için sadece masaüstü ve dizüstü bilgisayarları değil, akıllı telefon, elde taşınır oyun cihazı, tablet ve oyun konsolları da dahil birçok farklı cihazı kullanıyor. Bunun yanı sıra sosyal ağlar ve video paylaşım siteleri gibi inanılmaz çeşitlilikte bir online hizmet yelpazesinden yararlanıyorlar.

 

Okullarla yaptığımız çalışmalarda, çocuklarının internete nasıl bağlandıkları ve giderek daha da çeşitlenen internet erişimli cihazlarla neler yapabildikleri konusunda birçok ebeveynin kafa karışıklığı yaşadığına tanık oluyor, onları dinliyoruz.

 

Ebeveynler açısından en çok kafa karışıklığı yaratan üç cihaz türünün ise akıllı telefonlar, oyun cihazları ve diğer internet özellikli cihazlar (örn. tabletler) olduğu görülüyor.

 

İnternet erişimi sunan cep telefonları akıllı telefon olarak adlandırılıyor. Akıllı telefonlar, bilindik kısa mesaj ve arama özelliklerinin yanı sıra, dışarıdayken sosyal ağlara girebilme, müzik dinleme (internet üzerinden veya cihazda kayıtlı olan), oyun oynama, internette gezinme, e-posta kontrol etme, fotoğraf/video çekme ve TV izleme gibi başka birçok fonksiyonu da barındırıyor.

 

Gerek otobüs saatlerine bakmak gibi yararlı, gerekse sanal bir ev hayvanı beslemek gibi eğlenceli fonksiyonlar sunan uygulamaları indirerek telefonunuzu kişiselleştirebiliyorsunuz.

 

12-15 yaş arası gençlerin neredeyse yarısının akıllı telefon sahibi olduğunu tespit eden araştırmalar, akıllı telefonların gençler arasında oldukça rağbet gördüğünü ortaya koyuyor.

 

Çocuklar ve gençler video oyunlarını çok seviyor. Hatta teknolojiyle ilk tanışmaları genelde video oyunları sayesinde oluyor.

 

Günümüzde kullanılan oyun konsolları kablosuz erişim özelliğine de sahip. Böylece çocuklar ve gençler, evdeki internete veya diğer kablosuz erişim noktalarına bağlanabiliyor. Bu bağlantı sayesinde de konsollara oyun veya mevcut oyun güncellemelerini indirme, başka oyuncularla beraber ya da onlara karşı online olarak oynayabilme (çok oyunculu oyunlar gibi), film ve TV izleme, fotoğraf ve müzik depolama, internette gezinme ve arkadaşlarla muhabbet etme gibi çok sayıda online fonksiyondan yararlanılabiliyor.

 

Tabletler ve medya oynatıcılar gibi internet erişimli diğer cihazlar ise gençlere eğlence ve eğitim açısından muazzam olanaklar sunabiliyor.

 

İnternete bağlanarak birçok işlev gerçekleştirebilen bu cihazlar, gerek kendileri gerekse uygulamalar üzerinden her türlü bilgiye ulaşmanıza olanak tanıyor. Web siteleri ve sosyal ağları görüntülemek, e-posta kontrol etmek, dosya indirmek, oyun oynamak, fotoğraf/video çekmek, TV ve film izlemek ve müzik dinlemek, tabletle yapılabileceklerin sadece birkaçı.

 

Akıllı Cihazların Kullanımı Konusunda Alabileceğiniz Tedbirler

 

1. Mümkünse çocuğunuz cihazı kullanmaya başlamadan önce, cihazların sahip olduğu özellikleri (örneğin internet erişiminin olup olmadığını) ve çocuğunuzun cihazları akıllı ve güvenli şekilde kullanmasına nasıl yardım edebileceğinizi ÖĞRENİN. Cihazlar internete bağlandığında online güvenlik kurallarının geçerli olacağını unutmayın.

 

2. Bir cihaz alırken, mağazada veya telefonda hangi soruları (cihazda internet erişimi ile genç kullanıcıları koruma amaçlı içerik filtresi vb. olup olmadığı, ebeveyn denetimlerinin bulunup bulunmadığı gibi) soracağınızı bilmek için tüketici kılavuzlarının ÇIKTISINI ALIN.

 

3. Çocuğunuzla cihazı güvenli ve sorumlu bir şekilde kullanma konusunda KONUŞUN ve birlikte birtakım aile içi ‘kurallar’ belirleyin. Çocuğunuzun online ortamda tanıştıkları kişilerle buluşmaması, uygulamalar için yapabileceği harcama limiti, girebileceği ve girmemesi gereken web siteleri, cihazı ne kadar süre kullanabileceği ve gece kapalı tutup tutmaması konularında kural koymayı düşünebilirsiniz.