Üniversite Öğrencilerine Tablet ve Bilgisayar Desteği Ne Zaman?

Devlet tarafından üniversite öğrencileri için 9.500 TL altı cihazlara teknoloji desteği yapılacağına ilişkin karar 24.10.2023 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlandı. Bu kapsamda öğrencilere özel devlet destekli telefonlar, tabletler, bilgisayarlar sunuluyor. Öğrencilere büyük avantaj sağlayan söz konusu Devlet destekli indirim, 1 Kasım 2023 itibariyle uygulamaya alındı. Böylece üniversite öğrencilerine tablet desteği 1 Kasım 2023 tarihi itibariyle başlamış oldu.

Devlet Destekli Bilgisayar ve Tablet Kimleri Kapsıyor?

Devlet destekli tablet ve bilgisayar kapsamında olmak için bazı şartları taşımak gerekiyor. Bu şartlar Resmî Gazete’nin ilgili maddesinde paylaşıldığı üzere şöyle özetlenebilir:

 • T.C. vatandaşı olmak ilk şart. Ülkemizde yaşayan yabancı uyruklu öğrenciler maalesef bu avantajdan yararlanamıyor.
 • Devlet destekli tabletler ve diğer teknoloji ürünleri için satın alma tarihi itibariyle 26 yaşından gün almamış olmak da önemli bir şart. Zaten bu sebeple başvuru sırasında kimlik isteniyor.
 • Açık öğretim programları hariç bir yükseköğretim kurumuna kayıtlı olan öğrenci olmak gerekiyor. Öğrenci belgesi de göstermeniz gerekiyor.

Öğrenci Tablet Desteği ve Bilgisayar Desteği Şartları

2023 yılının yaz aylarında ilk iletişimi başlayan öğrenciye devlet destekli teknoloji ürünleri indirimleri için bilgisayarlar ve tabletler büyük ilgi gördü. Devlet destekli tablet ve bilgisayar almak üzere karar veren öğrenciler, burada belirlenen şartları merak ediyor.

Devlet destekli cihaz alma şartları incelendiğinde belirli kuralların öne çıktığını görüyoruz. Bunlardan ilki ise tablet ve bilgisayar satın alma tarihinden itibaren 26 yaşından gün almamış olmak. Devlet destekli tablet kampanyası sadece öğrencileri kapsıyor. Ancak burada açık öğretim öğrencileri hariç tutulmuş. Yani örgün öğretimde öğrenci olmanız ve 26 yaşından küçük olmanız gerekiyor. Bunun dışında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yükseköğretim öğrencisi olma şartı da devlet destekli tablet alma şartları arasında belirtilmiş. Özetle; 26 yaşından küçük, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan örgün yüksek öğretim öğrencisi olan herkes Devlet destekli bilgisayar ve tablet satın almak için başvurabilir.

Öğrenci Bilgisayar ve Tablet Desteği Ne Kadar?

Başvurunun kabul edilmesi üzerine mobil telefon cihazının nihai satış bedelinin yüzde 44,44’ü, bilgisayar cihazının nihai satış bedelinin yüzde 16,66’sı oranında hesaplanan teknolojik cihaz desteği tutarı Bakanlık tarafından öğrencinin bildirmiş olduğu IBAN numarasıyla hesabına aktarılır ve bilgilendirme sistem üzerinden sağlanır. Aynı tip teknolojik cihaz için sadece bir defa başvuruda bulunulabilir. Farklı tip teknolojik cihazların aynı kişi tarafından satın alınması mümkündür. Satın alınan cihazlar için teknolojik cihaz destek tutarı toplamı 5.500,00 Türk lirasını geçemez

9500 TL Altı Alınabilecek En İyi Tablet ve Bilgisayar Modelleri Nelerdir?

Öğrenciye devlet destekli bilgisayar ve tablet ÖTV indirimi şeklinde araştırılan indirimden yararlanmak için cihazların fiyatları da önemli bir konu. Devlet destekli tablet almak isteyen öğrencilere cihazın satın alma günü itibariyle etiket fiyatının 9500 TL’nin üzerinde olmaması şartı da getirilmişti. Bu fiyat etiketi göz önünde bulundurularak alınabilecek en iyi cihazlardan bazılarını aşağıda listeledik:

 • Hometech Alfa 620C

  Hometech Alfa laptop, ekran yapısı ve klavyesi ile pratik ve ergonomik bir kullanım sağlıyor. İşletim sistemi Windows 10 Home ve küçük bir boyuta sahip olmasına rağmen oldukça yüksek çözünürlüklü bir ekranı bulunmaktadır. 1920 x 1080 piksel olan ekran, iyi bir deneyime odaklanan özelliklere sahip.

 • Hometech Alfa 8TX Tablet

  8.0 inç ekran genişliğine sahip. 2.00 GHz CPU frekansı ile gelen cihaz, 3 GB bellek ve 64 GB dahili depolama alanı ile öne çıkıyor. Hometech Alfa 8TX renk seçenekleri, boyutları, genel tasarım hatları ile güçlü ve zarif bir etki sunuyor

 • Casper Via S40

  Casper Via S40 tablet modelleri hafif ve ergonomik tasarımıyla elde rahatça tutulur. Evde, dışarıda, ofiste kullanabileceğiniz bu mobil cihazlar güçlü batarya özellikleri sayesinde gün boyu yüksek performans gösterir. 8 MP arka kamerası ile geniş alanları tüm detayları ile yakalarken, 5MP ön kamera sayesinde her an net selfieler çekilebilir.

 • Samsung Tab A9

  Devlet destekli öğrenci tablet arayışında Samsung, etkili seçenekler sunuyor. Samsung marka tablet almak ve bunu da devlet destekli tablet kampanyasından yararlanarak yapmak isterseniz Samsung Tab A9 modelini de değerlendirebilirsiniz. Fiyat & performans odaklı bir alışverişte bu model de öne çıkıyor. HD+ kalitedeki ekranı ilk önemli özellik. Helio G99 işlemcisi var.

Öğrenci Devlet Destekli Bilgisayar ve Tablet Nasıl Alınır?

Devlet destekli öğrenci tablet ve bilgisayar indirimi arayışında farklı marka ve modellerle karşılaşabilirsiniz. Devlet destekli tablet almak üzere seçenekleri değerlendirirken beklentinize uygun modelleri belirlemeniz önemli. Peki, öğrenci devlet destekli tablet ve bilgisayar nasıl alınır? Öncelikle devlet destekli cihazt almak üzere yararlanacağınız uygulama sadece bir defaya mahsus olacak. Dolayısıyla doğru ürünü tercih etmeniz önemli. Devlet destekli tablet, telefon ve bilgisayar kampanyasından faydalanmak için ilk adım; hangi cihazı alacağınıza karar vermek. Sonra bu cihazın fiyatına bakmak ve gerekli şartları taşıyıp taşımadığından emin olmak size doğru bir alışveriş yapma konforu sunacaktır. Ardındanhttps://gsbbiz.gsb.gov.tr/ adresinden cihaz destek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Cihazları satın almak ya da sipariş vermek üzere Vodafone rehberliğinde ilerleyebilirsiniz.

Öğrenci Devlet Destekli Tablet ve Bilgisayar Nereden Alınır?

Öğrenciye devlet destekli tablet seçeneklerine farklı kanallardan ulaşabilirsiniz. Devlet destekli tabletler nereden alınır ekseninde çok sayıda seçenekle karşılaşabilirsiniz. Bu araştırma sürecinde Vodafone ile kolay, güvenli ve hesaplı bir şekilde sonuç alabilirsiniz. Vodafone üzerinden devlet destekli tablet siparişi verebilirsiniz. Devlet destekli öğrenci indirimi tablet almak üzere Vodafone rehberliğinde araştırma yapabilirsiniz. Alınabilecek cihazları kolayca inceleyebilir, yorumlara bakabilirsiniz. Beğendiklerinizi özellik bakımından birbiri ile kıyaslayabilir ve kolayca sipariş verebilirsiniz. Tablet devlet destekli öğrenci indirimi ihtiyacında Vodafone’u tercih edebilirsiniz.