Üniversite Öğrencilerine Telefon Desteği Ne Zaman?

Devlet tarafından üniversite öğrencileri için 9.500 TL altı telefonlarda teknoloji desteği yapılacağına ilişkin karar 24.10.2023 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlandı. Öğrencilere Devlet Destekli İndirimli Telefon haberleri ile gençler için heyecan verici bir teknoloji alışverişi başladı. Öğrencilere büyük avantaj sağlayan bu indirim 1 Kasım 2023 itibariyle uygulamaya alındı.

Devlet Destekli İndirimli Telefon Kimleri Kapsıyor?

Resmî Gazete’de yayımlanan karara göre, teknolojik cihaz desteğinden faydalanabilecek kişiler için bazı sınırlamalar belirtilmiş. Burada belirlenmiş bazı cep telefonlarına devlet destekli indirim uygulanarak bir satın alma avantajı sunuluyor. Bu satın alma avantajından yararlanabilecekler ise üniversite öğrencileri. Ancak burada öğrenci kavramı biraz detaylı bir şekilde çerçevelenmiş. Devlet Destekli İndirimli Telefonların kapsadığı kişiler;

  • T.C. vatandaşı,
  • Satın alma tarihi itibariyle 26 yaşından gün almamış olan,
  • Açık öğretim programları hariç bir yükseköğretim kurumuna kayıtlı olan

Öğrencilerdir.

Öğrenci Telefon Desteği Şartları

Öğrenciye Devlet Destekli İndirimli Telefon alma arayışında devlet desteğinin şartlarını detaylıca öğrenmek önemli. Öğrenciler Devlet Destekli İndirimli Telefon almak istediğinde bu kararın kimleri kapsadığı konusu önem kazandı. Devlet Destekli İndirimli Telefon alma şartlarından ilki cihazı satın alma tarihinden itibaren 26 yaşından gün almamış olmak. Devlet Destekli İndirimli Telefon öğrencileri kapsıyor ancak burada açık öğretim öğrencileri hariç tutulmuş. Bunun dışında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yükseköğretim öğrencisi olma şartı da eklenmiş. Özetle; 26 yaşından küçük, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan yüksek öğretim öğrencisi olmak gerekiyor.

Kararın hangi teknolojik cihazları kapsadığı da bir başka önemli konu. Teknoloji desteği yalnızca nihai satış bedeli 9.500,00 (Dokuz Bin Beş Yüz) Türk Lirası’ndan az, sıfır cihazlar için geçerli. Yani yenilenmiş cihazlar dahil ikinci el cihazlar destekten yararlanamıyor.

Satın alma ve başvuru sırasında da bazı hususlara dikkat etmek gerekiyor. Satın alınan telefona ilişkin faturanın e-fatura olması ve içerisinde destekten yararlanan öğrencinin T.C. kimlik numarasını da içerecek şekilde adına düzenlenmiş olması önemli. Ayrıca bu faturada yalnızca destekten yararlanılacak telefonun bulunması, başkaca bir ürünün yer almaması gerekiyor. Devlet destekli indirim için kullanılacak IBAN numarasının da satın alan öğrenciye ait olması gerekli.

Son olarak, edinilen cep telefonları ile kullanılacak SİM kartın da satın alan öğrenci adına olması ve satın alan kişinin bu cihazı en az 2 yıl boyunca kendisinin kullanması da şartlar arasında. Bu şart, telefonu kısa süre içinde satmaya engel oluyor.

Öğrencilere Devlet Destekli İndirimli Telefon Yaş Sınırı Var mı?

Devlet Destekli İndirimli Telefon kampanyası olarak bilinen uygulamadan yararlanmak isteyenler için bazı şartlar söz konusu. “Öğrenciler için cep telefonlarında devlet destekli indirim” denilince elbette 7 yaşından 40’lı yaşlarına ya da daha da ilerisine öğrenci profili söz konusudur. Ancak öğrencilere devlet Destekli İndirimli Telefon yasasında açıkça 26 yaşından gün almamış olmak ibaresi bulunur. Dolayısıyla öğrencilere devlet Destekli İndirimli Telefon satışında yaş sınırı vardır. Bu yaş sınırı da 26 yaşından küçük olmaktır.

Öğrenci Telefon Desteği Ne Kadar?

Başvurunun kabul edilmesi üzerine mobil telefon cihazının nihai satış bedelinin yüzde 44,44’ü, bilgisayar cihazının nihai satış bedelinin yüzde 16,66’sı oranında hesaplanan teknolojik cihaz desteği tutarı Bakanlık tarafından öğrencinin bildirmiş olduğu IBAN numarasıyla hesabına aktarılır ve bilgilendirme sistem üzerinden sağlanır. Aynı tip teknolojik cihaz için sadece bir defa başvuruda bulunulabilir. Farklı tip teknolojik cihazların aynı kişi tarafından satın alınması mümkündür. Satın alınan cihazlar için teknolojik cihaz destek tutarı toplamı 5.500,00 Türk lirasını geçemez.

Öğrencilere Devlet Destekli İndirimli Telefonlar Hangileri?

Yasa ile sunulan Devlet Destekli İndirimli Telefonlar için temel şart, ikinci el olmamaları. Ayrıca cihazın satış fiyatı 9 bin 500 Türk lirasını aşmamalı. Dolayısıyla öğrencilere Devlet Destekli İndirimli Telefonlar kapsamındaki cihazlar, sıfır ve 9 bin 500 TL altında satış etiketi olan seçenekler.. Redmi 9C, Redmi 9T, Redmi Note 10S, Redmi 10, OPPO A15, Reno 5 Lite, Vivo Y11s, Y21s, Y53s, Galaxy A01, Galaxy A21s, Galaxy A30, Galaxy A52, Galaxy, TCL 20 SE, 20 E, L7, Reeder S19 Max Pro S- S23 Pro Max- S19 Max Pro- S19 Max, C21, C21Y, C25 Omix: X300, X500, Tecno Mobile Camon 16, General Mobile 21, Phoenix 5G, 24 Pro, GM 23, Casper VIA X30 Plus, VIA M30 Plus bunlardan bazıları olarak sayılabilir.

9500 TL Altı Alınabilecek En İyi Telefon Modelleri Nelerdir?

Öğrenciye telefon indirimi için belirlenmiş bir fiyat baremi var. Cihazların en fazla 9500 TL fiyat etiketine sahip olması gerekiyor.. Söz konusu fiyatın altında kalan cihazlar listesi uzun. Söz konusu şartları sağlayan ve 9500 TL altında telefonlar araştırıldığında ve cihazların hafıza, kamera, ekran, batarya, bağlanabilirlik özelliklerine bakıldığında alınabilecek en iyi telefon modelleri: -Samsung Galaxy A32, -Xiaomi Redmi Note 12, -General Mobile GM 24, -Redmi Note 12S, -Realme C55, -Huawei Nova 9 SE, -Vivo Y36, -Tecno Spark 10, -Infinix Hot 30. Vodafone’da bu cihazların stok ve fiyat bilgileri değişiklik gösterebilir.

Öğrenci İndirimli Telefon Nasıl Alınır?

Öğrenci telefon indirim seçenekleri araştırılırken bu cihazların nasıl alınacağı konusu önem kazanıyor. Bu uygulamanın “bir defaya mahsus” olmak üzere şekillendirildiğini de belirtmek gerek. Devlet Destekli İndirimli Telefon ve bilgisayar kampanyasından faydalanmak için ilk adım hangi cihazı alacağınıza karar vermek olmalı. Sonra bu cihazın fiyatına bakmak ve gerekli şartları taşıyıp taşımadığından emin olmak gerek. Ardından https://gsbbiz.gsb.gov.tr/ adresinden cihaz destek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Öğrenci İndirimli Telefon Nereden Alınır?

Öğrenciye indirimli telefon seçeneklerine farklı kanallardan ulaşabilirsiniz. Devlet Destekli İndirimli Telefonlar nereden alınır ekseninde seçeneğiniz çok. Vodafone ile kolay, güvenli ve hesaplı bir şekilde Devlet Destekli İndirimli Telefon siparişi verebilirsiniz. Vodafone rehberliğinde alınabilecek cihazları kolayca inceleyebilirsiniz. Beğendiklerinizi özellik bakımından birbiri ile kıyaslayabilir ve kolayca sipariş verebilirsiniz. Öğrenci indirimli telefon satın almak üzere Vodafone’u tercih edebilirsiniz.