İstanbulkart Bakiye Yükleme & Para Yükleme Nasıl Yapılır?

01 Temmuz 2024

İstanbulkart Bakiye Yükleme & Para Yükleme Nasıl Yapılır?

Günümüzde birçok şehirde insanlar, günlük yaşamında toplu ulaşım araçlarını tercih ediyor. Toplu taşıma ile yolculuk için de akıllı şehir kartlarının kullanımı yaygın bir hale geldi. Özellikle de hem kalabalık nüfusu hem de yoğun toplu taşıma kullanımı ile İstanbul, bu şehirlerin başında geliyor. İstanbulkart olarak bilinen bu akıllı şehir kartı İstanbulluların en önemli araçlarından biri. Bu içeriğimizde İstanbulkart bakiye yüklemeişlemi nasıl gerçekleştirilir sorusuna yanıt vereceğiniz. Ayrıca hangi kanallardan İstanbul kart bakiye yüklemesi yapılır gibi soruların cevapları burada.

İstanbulkart Bakiye Yükleme İşlemi Hangi Kanallardan Yapılabilir?

İstanbulkart ülkemizde en çok kullanıcısı olan akıllı şehir kartlarından biridir. İstanbul’un yoğun temposu, kullanıcıların İstanbulkart para yükleme işlemini en hızlı şekilde gerçekleştirmesi ihtiyacını da doğuruyor. Tüm kullanıcılar bulundukları her yerde ve her an İstanbulkart TL yükleme işlemini gerçekleştirmek isteyebiliyor. İstanbulkart’a bakiye yükleme işlemi birçok farklı kanal üzerinden gerçekleştirilebilmektedir.

 

İstanbulkart’a bakiye yüklemek için aşağıdaki kanalları kullanabilirsiniz.

 

  • Mobil Cüzdan uygulamaları üzerinden
  • Biletmatikler üzerinden
  • İstanbulkart dolum noktaları üzerinden
  • İstanbul Büyükşehir Belediyesi resmi mobil uygulaması üzerinden

 

Yukarıda saydığımız 4 kart yükleme noktası üzerinden nasıl İstanbulkart yükleme işlemi gerçekleştirileceğine biraz daha detaylı bakalım.

●     Mobil Cüzdan Uygulamaları

Birçok mobil cüzdan uygulaması kullanıcılarına NFC ile İstanbulkart yükleme imkânı sunar. Vodafone Pay de bu mobil cüzdan uygulamalarından biri. Bir Vodafone Pay kullanıcısı NFC teknolojisine sahip mobil telefonu ile kolaylıkla İstanbulkart’ına bakiye yükleyebilir. Uygulama ile İstanbulkart’a NFC ile bakiye yüklemek için öncelikle uygulamayı cep telefonunuza indirerek, uygulamaya kayıt yapmanız gerekir. Ardından uygulama içerisinde ilgili adımları izledikten sonra İstanbulkart’ınızı cep telefonunuzun arka yüzeyine okutarak bakiye yükleme işleminizi tamamlayabilirsiniz. Aynı zamanda NFC ile İstanbulkart bakiye sorgulama işlemi de gerçekleştirebilirsiniz. Tüm bu ayrıcalıklarla birlikte Vodafone Pay kart edinmek çok avantajlı. Siz de Vodafone Pay Kart sahibi olmak için; uygulama mağazalarından Vodafone Pay uygulaması indirilerek anında ücretsiz sanal kart oluşturulabilir veya Vodafone Mağazaları’ndan Fiziksel Vodafone Pay Kart alabilirsiniz. Çünkü Vodafone Pay’liler İstanbulkart yüklemelerinde 20 TL kazanıyor.  Kampanya süresi boyunca, Vodafone Pay uygulaması üzerinden İstanbulkart’ına 100 TL bakiye yükleyenler, 20 TL cashback iadesi alacak. Kazanılan para iadesi Vodafone Pay Kart’ına yüklenecektir. Diğer yandan Vodafone Pay Kart’ı ile Vodafone Pay uygulamasından 100 TL ve üzeri TL bakiye yükleyen FreeZone’lular, 30 TL cashback iadesine hak kazanacaktır. Bu kampanyaya göre kullanıcılar, İstanbulkart’ına yükleme yaparsa kampanya bitimi sonrası cashback iadesi alacak. Cashback kampanyasından ayda yalnızca 1 kez faydalanılacağını da eklemek gerek.

 

●     Biletmatikler

İstanbulkart para yükle işleminizi gerçekleştirebileceğiniz bir diğer kanal da şehrin belli noktalarına yerleştirilmiş olan Biletmatiklerdir. Bazı Biletmatiklerde yalnızca nakit kağıt para girişi ile bakiye yükleme işlemi gerçekleştirilebilirken, bazı Biletmatiklerde ise kağıt paraya ek olarak madeni 1₺ ve kredi / banka kartı ile de yükleme işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bu ayrım Biletmatiklerin modeline göre değişir ve kullandığınız Biletmatik üzerinde gerekli talimatlar yer alır.

●     İstanbulkart Dolum Noktaları

Eskiden akbile para yükleme olarak anılan işlem bugün İstanbulkart dolumu olarak gerçekleştiriliyor. Akbil kullanılan dönemde şehrin birçok noktasına konumlandırılmış olan dolum noktaları, bugün İstanbulkart bakiye yüklemesi için de kullanılmaya devam ediyor. Dolum noktalarına giderek gişe görevlisine yüklemek istediğiniz tutarı söyleyerek, nakit para ile bakiye yükleme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

●     İBB Resmi Mobil Uygulama

İstanbulkart’a bakiye yüklemenin bir diğer yolu da İBB resmi uygulamasını cep telefonunuza indirerek bakiye görüntüleme, otomatik yükleme talimatı oluşturma, bakiye yükleme, hareket detaylarını görüntüleme gibi birçok işlemi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Bunların dışında İBB’nin anlaşmalı olduğu işyerleri ve zincir marketler gibi kurumlar üzerinden de İstanbulkart bakiye yükleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

 

İstanbulkart’a Online Para Yükleme Nasıl Yapılır?

İstanbulkart’a online bakiye yükleme işlemi gerçekleştirmek için mobil cüzdan uygulamaları ya da İstanbulkart mobil uygulamasını kullanabilirsiniz. İstanbulkart mobil uygulamasını App Store ya da Google Play Store üzerinden cep telefonunuza indirdikten sonra uygulamaya kayıt olarak mevcut İstanbulkart’ınızı uygulamaya eklemelisiniz. Ardından uygulama üzerindeki yönergeleri takip ederek İstanbulkart’a bakiye yükleyebilir, mevcut İstanbulkart bakiyenizi görüntüleyebilir ve otomatik bakiye yükleme talimatı verebilirsiniz.

 

Mobil cüzdan uygulamaları aracılığı ile İstanbulkart’a online para yükleme işlemi için ise yine aynı şekilde bir mobil cüzdan uygulaması edinmeniz gerekir. Örneğin Vodafone Pay ile İstanbulkarta bakiye yüklemek için öncelikle Vodafone Pay uygulamasını indirip, uygulamaya kayıt olmalısınız. Ardından uygulama içerisindeki İşlemler menüsü üzerinden İstanbulkart’a bakiye yüklemek için gerekli adımları izledikten sonra İstanbulkart’ınızı cep telefonunuzun arka yüzeyine okutarak bakiye yükleme işleminizi NFC teknolojisi sayesinde tamamlayabilirsiniz. Vodafone Pay uygulaması ile bakiye yüklemek için uygulamaya kredi / banka kartınızı tanımlayabilir ya da Vodafone Pay Kartınız ile yükleme gerçekleştirebilirsiniz. Eğer cep telefonunuzda NFC teknolojisi yoksa kart okutma işlemini İstanbulkart dolum noktalarından birinde yapabilirsiniz. Okutma işlemi tamamlanana kadar Vodafone Pay uygulaması üzerinde işlem beklemede kalır.

İstanbulkart’a ATM’lerden Para Yüklenebilir mi?

İstanbulkart kullanıcıları için kartlarına diledikleri yerden kolayca bakiye yükleyebilmek oldukça önemli bir konudur. Bu nedenle de kullanıcılar herhangi bir banka ATM’sinden İstanbulkart’a bakiye yüklenip yüklenmediğini de merak ediyor. İstanbulkart’a ATM’lerden bakiye yüklemek mümkün değil. Bakiye yükleme işlemi Mobil Cüzdan uygulamaları üzerinden, İBB mobil uygulamasından, Biletmatiklerden ve İstanbulkart dolum noktalarından gerçekleştirilebilir. Bunların dışında anlaşmalı zincir marketlerden ve işyerlerinden de bakiye yükleme işlemi gerçekleştirilebilir.

 

İstanbulkart Kullanım Alanları Nelerdir?

İstanbul’daki toplu ulaşım araçlarını kullanmak için eskiden Akbil olarak bilinen akıllı bilet uygulaması, son yıllarda akıllı şehir kartı olan İstanbulkart’a dönüştürülmüştür. Peki kullanım alanı yalnızca toplu taşıma ile sınırlı olmayan İstanbulkart ile başka neler yapılabilir? Öncelikle İstanbulkart otobüs, metrobüs, füniküler, şehir hatları, Turyol, Marmaray, metro gibi toplu ulaşım araçlarında geçerlidir. Bunun dışında İstanbulkart anlaşmalı zincir marketlerde de alışveriş için kullanılabilir. Aynı zamanda İspark ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait kafe, restoran ve diğer işletmelerde alınan hizmetlerin ödemelerinde de kullanılabilir. Tüm bu noktalarda ödeme için İstanbulkart kullandığınızda İBB Mobil uygulaması üzerinden kampanyalara katılarak indirim kazanabilirsiniz.

 

Vodafone Pay uygulaması ile İstanbulkartınıza bakiye yükleyebileceğiniz gibi birçok farklı markada geçerli olan Pay kampanyalarından da yararlanabilirsiniz. Pay kartınızın aktif olması halinde Vodafone Pay uygulamasından İstanbulkart’ına toplamda 100 TL ve üzeri TL bakiye yüklemeniz halinde 20 TL cashback iadesine hak kazanabilirsiniz.

 

 

Vodafone Pay'liler İstanbulkart yüklemelerinde nakit iade kazanıyor! 

İncele!