Telefonum Nerede? Kayıp ve Kapalı Telefon Nasıl Bulunur?

06 Ekim 2023

Telefonum Nerede? Kayıp ve Kapalı Telefon Nasıl Bulunur?

Telefonum Nerede? Kayıp ve Kapalı Telefon Nasıl Bulunur?

 

Cep telefonları kaybolduğunda ilk dikkat edilen konu açık olup olmadığıdır. Cep telefonu açık ise, farklı teknolojik donanımlar kullanılarak konumunun belirlenmesi mümkün oluyor. Telefon kapalıysa bu durum biraz zorlayıcı bir hal alıyor. Kayıp telefonların bulunması için Android ve iOS işletim sistemli cihazlarda farklı yollar izleniyor. Telefon açıksa genellikle ‘telefonumu bul‘ özelliği kullanılıyor. Telefon kapalıysa bu konuda yapılabilecek farklı uygulamalar bulunuyor. Kaybolan telefon nasıl bulunursorusuna yanıt bulmak için sayfayı okumaya devam edebilirsiniz. Açık ve kapalı telefon bulma yöntemleri hakkında bilgi edinebilir, kaybolan telefonlarınızı kısa sürede bulabilirsiniz.

 

Kaybolan iPhone Nasıl Bulunur?

 

iOS işletim sistemine sahip iPhone cep telefonları kaybolduğunda izlenebilecek farklı yollar bulunmaktadır. Kaybolan telefonun ilk olarak açık olup olmadığı kontrol ediliyor. Açık iPhone cihazlar için ‘telefonumu bul’ özelliği kullanılıyor. Başka bir Apple cihaz üzerinden telefonumu bul uygulamasına giriş yaparak kaybolan cep telefonunuzu bulabilirsiniz. Telefonumu bul özelliği konum paylaşımı gerçekleştiriyor. Bu özelliği sayesinde kaybolan cihazın nerede olduğu pratik bir şekilde tespit ediliyor.

 

Kaybolan Android Nasıl Bulunur?

 

Kayıp telefon nasıl bulunursorusuna ilk olarak açık mı kapalı mı sorusu yöneltiliyor. Telefon açıksa bulmak kolaylaşıyor. Kaybolan telefonlar, işletim sistemlerine göre farklı teknikler kullanılarak bulunuyor. Android işletim sistemli cihazlarda bulma, kilitleme ya da verileri silme işlemi yapılabiliyor. Kaybolan cihazda Google hesabı açıksa direkt cihazımı bul özelliği üzerinden konum alınabiliyor. Bir Android cihazı bulmak için;

 1. Google hesabında oturum açık olmalıdır.
 2. Konum özelliği açık olmalıdır.
 3. Cihazımı bul özelliği açık olmalıdır.
 4. Şarjının olması ve mobil ağa ya da kablosuz ağa bağlı olması gerekir.
 5. Cihaz bir mobil ağa bağlı değilse son konumu sakla ayarının aktif halde olması gerekir. Bu sayede cihazın son konumunu görebilirsiniz.
 6. Cihazın Google Play’de görünür olması gerekir.

Bu koşullardan birini gerçekleştiren cihazların bulunması kolay bir şekilde gerçekleşiyor. Android cihazlarda konum bilgisi bulmak için farklı birçok yöntem kullanılabiliyor.

Bir Android cihazın kilitlenmesi ya da silinmesi için cihazın;

 1. Şarjı bitmemiş olmalıdır.
 2. Mobil veri ya da kablosuz ağa bağlı olmalıdır.
 3. Bir Google Hesabında açık olması gereklidir.
 4. Cihazımı bul özelliği aktif olmalıdır.
 5. Google Play’de görünür olması gerekmektedir.

Android bir telefon silindikten sonra bulunduğunda tekrar Google hesaba giriş yapılması gerekir. Hesaba giriş yapıldıktan sonra verileri geri yükleme işlemi yapılmaktadır. Telefona erişim sağlandığında uygulanabilecek farklı yöntemler bulunmaktadır. Bunlar;

 

●      Ses Çal

 

Telefona erişim gerçekleştikten sonra ses çal özelliğini devreye sokabilirsiniz. Telefon sessizde ya da titreşimde bile olsa beş dakika boyunca en yüksek seste alarm veriliyor. Bu sayede telefonu bulmak kolaylaşıyor.

 

●      Cihaz Güvenliğini Sağla

 

Cihaz güvenliği sağla seçeneği aktif hale getirildiğinde pin ve şifreler kilitleniyor. Eğer telefon kaybolduğunda bir şifre yoksa yeni şifre koyabilirsiniz. Aynı zamanda kilit ekranı üzerine bir not yazabilir, telefonu bulan kişinin size ulaşmasına yardımcı olabilirsiniz. Bunun için ekran üzerine bir iletişim numarası yazabilirsiniz.

 

●      Cihazı Sil

 

Cihazı sil özelliği aktif hale getirildiğinde tüm veriler kalıcı olarak silinir. Sadece SD kart içerisindeki bilgiler kalır. Silme işlemi yapılan cihaz üzerinde cihazımı bul özelliği kullanılmamaktadır.

 

Kapalı Telefon Nasıl Bulunur?

 

Cep telefonu kaybolduğunda kişilerde panik hali yaşanabiliyor. Yeni nesil teknolojik donanımlar ile tasarlanan cep telefonu modellerinde genellikle kaybolan ve çalınan telefonların bulunmasına yönelik farklı donanımları yer alıyor. Kaybolan telefonun bulunması için ilk olarak farklı bir telefondan kendi numaranızı arayabilirsiniz. Bu sayede telefonun açık mı yoksa kapalı mı olduğunu öğrenebilirsiniz. Telefonun açık olup olmadığını öğrendikten sonra sonuca göre bir yol izleyebilirsiniz. Hırsızlık ya da kayıp gibi durumlarda ilk yapılması gereken şey telefonun kilitlenmesi oluyor. Ayrıca kişisel verilerin korunması için telefonu kayıp moduna alabilirsiniz. Bunun yerine şifreleri değiştirebilir ve oturumları kapatabilirsiniz. Kapalı telefon nasıl bulunur sorusuna farklı yöntemler ile yanıt veriliyor. Kapalı telefon bulmak, açık telefon bulmaya göre daha zahmetli olabiliyor.

 

Kapalı Telefon İzlenebilir mi?

 

Kapalı telefonlar polis ve şebeke sağlayıcısı sistemleri tarafından takip edilebiliyor. Bu takip işlemi sayede yetkili kişiler tarafından gerçekleşiyor. Kapalı telefonların izlenmesi için IMEI numarası kullanılıyor. Bu numara ile sistem üzerinden anlık takip yapmak mümkün hale geliyor. Kapalı telefonların izlenmesi kullanıcı kişi tarafından yapılmıyor.

 

Kapalı iPhone Nasıl Bulunur?

 

Telefonum nerede sorusuna yanıt bulmak için iOS işletim sistemli cihazlarda farklı yöntemler kullanabilirsiniz. İPhone cep telefonlarında kayıp cihazların bulunması için ‘iPhone’umu bul’ ve ‘Son konumu gönder’ özellikleri yer alıyor. Bu özellikler sayesinde kaybolan telefonlar kısa sürede tespit ediliyor. Apple markası tarafından tasarlanan bu özellikler iOS 13 ve sonrası cihazlarda kullanım için uygunluk sergiliyor. Telefon kapalıysa ya da şarjı bittiyse gerçek zamanlı konum paylaşımı yapılamıyor. Bu gibi durumlarda ‘Son konumu gönder’ özelliği kullanılıyor. Son konumu gönderme özelliği sayesinde telefonun kapanmadan önce en son nerede olduğunu tespit edebilirsiniz. Aynı zamanda iPhone cihazlarda ‘Bulunca Bildir’ özelliğini aktif hale getirebilirsiniz. Bu özellik sayesinde telefon açıldığında e-posta üzerinden bildirim alabilirsiniz. “Telefonumu Bul” özelliği aktif hale getirildiğinde telefon wifi ya da mobil veriye bağlı olmasa bile konum paylaşımı gerçekleşiyor.

 

Kapalı Android Telefon Nasıl Bulunur?

 

Kaybolan kapalı telefon nasıl bulunur sorusu internette en çok aranan cevaplardan biri olarak tespit ediliyor. Kapalı telefonların bulunması halk tarafından imkânsız olarak görülüyor. Ancak gelişen teknoloji ile telefon kapalı dahi olsa bulmak mümkün oluyor. Kapalı Android telefonların bulunması için farklı yöntemler kullanılıyor. Android telefonlar kapalıyken şu yolları izleyebilirsiniz;

 1. Google cihazımı bul adresine girebilir ve cihaz araması yapabilirsiniz.
 2. Farklı bir Android cihaz üzerinden ‘Cihazımı Bul’ seçeneğini kullanabilirsiniz.
 3. Kayıp cihazda aktif halde açık olan Google hesabınıza giriş yapabilirsiniz.
 4. Giriş yapılan Google hesabında bağlı olarak cihazlar listelenir. Cihazın konumunu bulmak için kayıp cihaz seçeneğini işaretleyin. Böylece telefon kapalı bile olsa son konum alanı görüntülenecektir.

Kapalı Telefonlarda Kişisel Verilerin Gizlenmesi

 

Kaybolan telefonlarda ilk yapılması gereken şeylerden biri kişisel verilerin şifrelenmesi oluyor. Bunun için farklı bir cep telefonu üzerinden telefonunuzun kaybolduğunu bildirebilir ve şifrelerinizi aktif hale getirebilirsiniz. Bu sayede telefonu bulana kadar verilerin güvenli bir şekilde saklanması mümkün olacaktır. Kayıp telefonda şifre yoksa yeni bir şifre koyabilirsiniz. Telefon kapanmadan bu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Kapanan telefonlarda sadece açıkken güncellenen son konum bildirimi alabilirsiniz. Bu konum üzerinden araştırma yapabilir, telefona ulaşma şansı elde edebilirsiniz. Telefona ulaşmanın mümkün olmadığı durumlarda cihazı sil seçeneğini kullanabilirsiniz. Cihazı silme işlemi tamamlandığında telefon içerisindeki tüm veriler kalıcı olarak silinecektir. Bu sayede telefonu bulan ya da çalan kişilerin kişisel verilere ulaşmasını engelleyebilirsiniz. Silme işlemi yapılan cihazlarda cihazımı bul özelliği kullanılmamaktadır. Bu nedenle cihaz silme işlemi son yöntem olarak denenmelidir.

 

Telefon nerede sorusuna farklı yöntemler ve teknikler üzerinden yanıt bulabilirsiniz. Bu alanda uygulanacak yöntem ve teknikler telefon işletim sistemine göre değişiklik göstermektedir.

 

Hattınızın da kaybolması gibi durumlarda da bir Vodafone abonesi olarak yedek SIM karta ihtiyacınız olduğu anda Vodafone Mağazaları aracılığı ile talebinizi iletebilirsiniz. Faturalı hat ya da faturasız hat kullanımı fark etmeksizin talebiniz en kısa sürede karşılanacaktır. Aynı zamanda faturalı ve faturasız hat kullanımlarınız ile ilgili diğer tüm işlemlerinizi de yine aynı kanallar üzerinden hızlı şekilde çözebilirsiniz. Henüz Vodafone’lu değilseniz Vodafone’un avantajlı numara taşıma fırsatları ile kısa süre içerisinde Vodafone’lu olabilirsiniz.

 

numara taşıma yeni hat