Telefon IMEI Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Yardıma ihtiyacınız var mı?
TOBi Chat
Sohbeti bitirmek istediğinize emin misiniz?
Sohbeti kapatırsanız, tekrar girdiğinizde sohbet baştan başlatılacaktır.
Sohbeti bitir
Sohbette kal
Beklenmedik bir hata oluştu.
Başlat
Bitir

Mobil telefonlarda bulunan ve o cihaza özel olan IMEI kodu, cep telefonunu kötü niyetli girişimler ve öngörülmesi zor durumlar karşısında koruyor. IMEI kodu bulunmayan telefonlar; Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından belirli bir süre sonunda kapatılıyor. IMEI sorgulama ile telefonun kaçak ya da çalıntı olup olmadığını öğrenmek mümkün. Peki, cep telefonu IMEI sorgulaması nasıl yapılıyor?

 

IMEI Numarası Nedir?

 

IMEI numarası nedir sorusunun yanıtı; özellikle yurt dışından telefon getiren kişiler tarafından araştırılıyor. IMEI numarasıtüm cep telefonlarında bulunması gereken bir kimlik numarası olarak tanımlanıyor.

 

Tek bir telefona özel olan IMEI numarası, benzersizdir ve 15 haneden meydana gelir. Telefon IMEI sorgulama sırasında bilinmesi gerekiyor ki bu numaranın servis sağlayıcıları ile bir ilgisi yok. Dolayısı ile IMEI no sorgulamaişlemini mobil telefonunuz üzerinden kolaylıkla yapabilirsiniz.

 

Telefon IMEI Numarasını Bilmek Gerekli Mi?

 

Telefon IMEI öğrenme işlemi ile IMEI numarasını kontrol edebilirsiniz. Telefon kayıt sorgulamaişlemi sayesinde telefonunuzun IMEI numarası kopyalanmış mı ya da telefon kaçak mı gibi şüphelerinizin yanıtlarını bulabilirsiniz.

 

IMEI kontrol işlemi özellikle telefonunuzun çalınması halinde oldukça önemli oluyor. Çünkü IMEI numarası ile telefonunuzun kim tarafından kullanıldığını öğrenebilirsiniz. Bunu öğrenmenin yanı sıra telefonu bloke edebilir, çalan kişi tarafından kullanılmasına engel olabilirsiniz. IMEI no öğrenme sayesinde çalınma durumunda hukuki işlemlere de hızlı şekilde başlayabilirsiniz. Hukuki sürecin başlaması ile IMEI numarası tüm GSM operatörlerine gönderiliyor ve böylece SIM kartın takibi yapılabiliyor. IMEI numarası ayrıca yurtdışından gelen telefonların güvenli kullanılmasına da imkân veriyor.

 

Adım Adım Telefon IMEI Sorgulama

 

Telefonunuzu yeni aldıysanız, IMEI numarasını mobil telefonun orijinal ambalajın üzerindeki etikette görebilirsiniz. Ancak orijinal kutu elinizde yoksa da pratik şekilde IMEI numarasını sorgulayabilirsiniz. Telefona özel olan IMEI numarası, cihaz üzerinden hızlı şekilde öğrenilebiliyor. IMEI öğrenme için yapılması gerekenleri şu şekilde listelemek mümkün.

 

  1. Telefonunuzun arama ekranını açın
  2. *#06# sırasında olacak şekilde tuşlama yapın
  3. Tuşlamayı tamamladıktan sonra IMEI numaranız otomatik olarak ekranda beliriyor.

 

IMEI numarasını öğrendikten sonra, E-devlet üzerinden numarayı sorgulayabilirsiniz. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun sunduğu IMEI sorgulama hizmeti ile mobil telefonunuzun hangi şartlarda ithal edildiğini görüntüleyebilirsiniz. Yine bu sorgulama hizmeti sayesinde telefonun çalıntı olup olmadığını da öğrenmeniz mümkün.

 

Telefon IMEI Kaydı Nasıl Yapılıyor?

 

Telefonunuzu yurt dışından aldıysanız IMEI kayıt işlemini hızlı şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Kayıt işlemi sayesinde ithal telefonunuzu kullanıma açtırabilirsiniz. IMEI kayıt işlemini, E-devlet üzerinden 4 adımda tamamlayabilirsiniz. Bu işlemi yapabilmek için ilk yapmanız gereken kimliğinizi doğrulamak. Kimlik bilgilerinizi doğruladıktan sonra hem kişisel hem de cihaz bilgilerinizi tamamlamanız gerekiyor. Bu adımın ardından başvuru formu, onay ve sonuç aşamaları bulunuyor. Gerekli kontroller tamamlandıktan sonra mobil telefonunuzun kaydı gerçekleşiyor ve kullanıma hazır hale geliyor.