Ramazan Bayramı ve Bayram Yemekleri

04 Ekim 2023

Ramazan Bayramı ve Bayram Yemekleri

Ramazan Bayramı ve Bayram Yemekleri Her Şey Yanımda'da!

Ürünleri Görüntüle
 

Ramazan Bayramı, İslam dininin iki bayramından ilki ve aynı zamanda en önemli günlerinden biridir. Ramazan Ayı, tüm İslam Dünyası için diğer aylar içerisinde en değerli olanıdır. Ramazan Bayramı’nın önemi de tam olarak buradan gelir. Ramazan Bayramı coşkuyla kutlanan, yemekleri ve özellikle tatlıları ile ön plana çıkan bir dini bayramdır. Ramazan Bayramı ile ilgili bilmeniz gereken tüm detaylar ve o güne özel hazırlayabileceğiniz lezzetli yemek önerileri içeriğimizde.

 

Ramazan Bayramı

 

Ramazan Bayramı, her yıl Ramazan Ayının sona ermesi ile başlayan ve Ramazan Ayı boyunca devam eden oruç ibadetinin sona ermesi ile kutlanan bir dini bayramdır. Tüm Müslümanlar her yıl Ramazan Ayının ne zaman başladığı ve bayramın ilk gününün ne zaman olduğunu araştırıyor. Peki Ramazan Bayramı nedir? Eğer siz de bu konu ile ilgili bir araştırma yapıyorsanız merak ettiğiniz tüm detaylar için içeriğimizi okumaya devam edebilirsiniz.

 

Ramazan Bayramı Nedir?

 

Ramazan Bayramı Müslümanlar için var olan iki dini bayramdan biridir. Ramazan Ayının bitişi ile başlayan 3 günlük bir bayram olan Ramazan Bayramı’nda tüm Müslümanlar akraba ziyaretleri gerçekleştirerek ve sevdikleri ile bir araya gelerek bayramı kutlarlar. Bayram boyunca bayrama özel yemekler hazırlamak, sadaka vermek, özellikle sabah kahvaltısında aile ile bir arada olmak gelenek haline gelmiştir. Ramazan Bayramı, adını ardından geldiği ve oruç ibadetinin gerçekleştiği Ramazan Ayından alır. Osmanlı döneminde bu bayram Şeker Bayramı olarak da anılmıştır. Bu nedenle de Ramazan Bayramı’nda tatlı yemek ve ikram etmek bir gelenek haline gelmiştir.

 

Ramazan Bayramı Ne Zaman?

 

Ramazan Ayı ne zaman diye merak ediyorsanız, Ramazan Ayı Hicri takvime göre 9. aydır. Ramazan Bayramı ise bu ayın bitimi ile başladığı için hicri takvime göre 10. ay olan Şevval Ayının ilk üç günüdür. Hicri takvim ve Miladi takvim birbirinden farklı şekilde hesaplandığı için, günümüzde kullandığımız Miladi takvime göre Ramazan Ayı ve Ramazan Bayramı her yıl farklı zaman dilimine denk gelmektedir. Peki 2023 yılı için Ramazan ne zaman başlıyor? Miladi ve Hicri takvim arasındaki gün farkından dolayı tüm Müslümanlar her yıl Ramazan hangi gün başlıyor diye bir araştırma yapıyor. 2023 yılı için Ramazan başlangıcı 23 Mart Perşembe günü gerçekleşiyor. Yani 23 Mart Perşembe günü ilk oruç tutulmuş oluyor.

 

Ramazan Bayramı ne zaman diye merak ediyorsanız da 2023 yılı için Ramazan Bayramı 21 Nisan günü gerçekleşecek. Ramazan Bayramı hangi güne denk geliyor konusunu merak edenler için ise bu yıl Ramazan Bayramı’nın ilk gününün Cuma olduğunu söyleyelim. Peki Ramazan Bayramı kaç gün? 21 Nisan Cuma günü başlayan Ramazan Bayramı, 23 Nisan Pazar günü sona erecek. Yani Ramazan Bayramı 3 gün süren bir bayram. Bayram hangi güne denk geliyor diye merak edilmesinin nedeni genellikler Ramazan Bayramı’nın ülkemizde resmî tatil günü sayılmasından ileri geliyor. Tatil günlerini hesaplamak isteyen ve buna göre bir tatil planı yapmak isteyen kullanıcılar sık sık Ramazan Bayramı hangi gün diye bir araştırma yapıyor. 2023 yılı için Ramazan Bayramı cuma, cumartesi ve pazar günlerine denk geldiği için uzun bir tatil planlamak mümkün değil gibi görünüyor.

 

Ramazan Bayramının Anlam ve Önemi

 

Ramazan Ayı, Müslümanlar için oruç ibadetinin gerçekleştirildiği bir aydır. Oruç; gün doğumundan akşam gün batımına kadar fiziksel olarak hiçbir şeyin yenilip içilmediği aynı zamanda manevi olarak da kavga etmek, kötü şeyler söylemek ve İslam’a uygun olmayan şeylerin yapılmasından kaçınıldığı bir ibadettir. Bir ay boyunca tutulan oruçların sonunda Ramazan Bayramı’na ulaşılması tüm Müslümanlar tarafından büyük bir sevinçle karşılanır. Özellikle bayramın ilk günü, artık gün içerisinde yeme-içme serbest hale geldiği için ailece kalabalık bir kahvaltı etmek çok önemlidir. Aynı zamanda oruç ibadeti sona erdiği için tüm Müslümanlar bayramın gelişini, lezzetli yiyecekler hazırlayarak ve bu yiyecekleri eş, dost ve akrabaları ile paylaşarak birlik ve beraberliğin önemini hatırlarlar.

 

Ramazan Bayramı’nda Olmazsa Olmaz Yemek ve Tatlılar

 

Ramazan Bayramı’nda en sevilen aktivitelerden biri kalabalık sofralar etrafında toplanarak, bayramın tadını çıkarmaktır. Sabah kahvaltısı, öğle yemeği ya da akşam yemeğinde hazırlanan bu sofralar dışında, günün diğer saatlerinde gerçekleştirilen bayram ziyaretlerinde hazırlanan ikram tabakları da bayramın en sevilen öğelerinden biri. Çocuklar için ise bayramın en keyifli kısmı tabi ki gidilen her evde kendilerine uzatılan şeker ve çikolatalar. Peki Ramazan Bayramı’nın olmazsa olmaz yemekleri ve tatlıları neler? Bayram sofraları için en güzel lezzet önerilerini sizin için araştırdık.

 

Zeytinyağlı Yaprak Sarması

 

Bayram sofrası dendiğinde akla gelen ilk lezzet hiç şüphesiz yaprak sarması. Hazırlanmasının zahmetli olması nedeniyle bayramın önemine en uygun yiyeceklerden biri olan zeytinyağlı yaprak sarması, soğuk olarak tüketilmesi nedeniyle de hem ana yemek yanında hem de ikram olarak çayın yanında ikram edilebilir.

 

Su Böreği

 

Bayram sofralarının en sevilen lezzetlerinden bir diğeri de su böreği. Yine hem sofralara hem de çay ikramlarının yanına en çok yakışacak lezzetlerden. Kat kat açılmış yumuşacık hamuru ve kıymayla ya da peynirle hazırlanmış içi ile bayram sofralarınıza tat katacak su böreğini de menünüze mutlaka eklemelisiniz.

 

Kavurma ve Pilav

 

Kavurma denildiğinde her ne kadar akla Kurban Bayramı gelse de Ramazan Bayramı’nda da güzel bir yemek sofrası için en lezzetli ikili kavurma ve pilav olacaktır. Yanına eşlik edecek güzel bir salata ile bu yemek bayram sofranızın unutulmaz olmasını sağlayacak.

 

Baklava

 

Ramazan Bayramı’nın aynı zamanda Şeker Bayramı olarak anılması nedeniyle bayram lezzetlerini sayarken tatlıları es geçmek olmaz. Ramazan Bayramı’nın en sevilen tatlısı ise kuşku yok ki baklava! Cevizli ya da fıstıklı çeşitleri ile hemen herkesin hayran olduğu bu geleneksel tatlı hele bir de ev baklavası olursa bayram keyfi ikiye katlanır.

 

Revani

 

Osmanlı mutfağından günümüze kadar gelen ve en sevilen şerbetli tatlılardan biri olan revani, bayramda ikram edebileceğiniz hem lezzetli hem de pratik tariflerden. Şerbetli olmasına rağmen hafif dokusuyla yedikçe daha fazla yemek isteyeceğiniz revaniyi henüz denemediyseniz bu bayram mutlaka bu lezzetli tatlıya bir şans vermelisiniz.

 

Çikolata ve Şekerleme

 

Bayram için kusursuz sofralar hazırladıktan sonra bu güzel gün için unutmamanız gereken iki önemli lezzet daha var; çikolata ve şekerlemeler. Özellikle evinizi küçük misafirler ziyaret edecekse onların gözlerinin arayacağı ilk şey çikolata ve şeker olacaktır. Bu nedenle en şık şekerliğinizin içine bol bol çikolata ve şeker eklemeyi unutmayın.

 

Ramazan Bayramı’nı beklerken, bayram hazırlığı için sofranızın olmazsa olmazlarını sizin için listeledik. Bu güzel lezzetleri hazırlamak için ihtiyacınız olan tüm malzemelere Vodafone’un Her Şey Yanımda online alışveriş platformu üzerinden ulaşabilirsiniz. 3 milyondan fazla ürün çeşidi ile Her Şey Yanımda’da aradığınız her şeyi kolaylıkla bulabileceksiniz. Her Şey Yanımda’ya Vodafone Yanımda uygulaması üzerinden ulaşabilirsiniz. Her Şey Yanımda; Vodafone’lu olsun ya da olmasın herkesin kullanımına açık. Ancak Vodafone’lular Her Şey Yanımda kampanyaları ile avantajlı alışverişin keyfini çıkarıyor. Siz de Vodafone’lu olmak ve bu avantajlardan yararlanmak için Vodafone Online Kanalları üzerinden numara taşıma ya da yeni hat başvurusu gerçekleştirerek kısa süre içerisinde Vodafone dünyasına adım atabilirsiniz.