Ramazan Alışverişi

04 Ekim 2023

Ramazan Alışverişi

Ramazan Alışverişi İhtiyaçları Her Şey Yanımda'da!

Ürünleri Görüntüle

 

Ramazan Bayramı her sene heyecanla beklenen bir dini bayram. Ramazan Bayramı gelmeden önce de evlerdeki huzurun, bolluk ve bereketin simgesi Ramazan yaşanıyor. Ramazan'ın bereketi için Ramazan alışverişi yapmak da geleneklerin bir parçası. Hem kendi eviniz hem de ramazan bereketini dağıtmak için diğer ailelerin mutfakları için keyifle alışveriş yapabilirsiniz. Ramazan alışverişinde nelere dikkat etmeli ve hesaplı Ramazan alışverişi için ipuçları okumaya devam edin:)

 

Ramazan Alışverişinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Büyük heyecanla  beklenen Ramazan ayı geldiğinde alışveriş heyecanı da başlar. Bu süreçte mutfak ihtiyaçları için hazırlıklar yapılıyor. Ramazan alışverişi öncesinde liste yapmak, işinizi epeyce kolaylaştırabilir. Mutfaktaki eksikleri belirleyerek hızlıca bir liste oluşturabilirsiniz. Listeniz hazır olduktan sonra da fiyat araştırmasına başlayabilirsiniz. Uygun fiyatı bulmak üzere Ramazan paketlerini de inceleyebilirsiniz. Ayrıca Ramazan indirimleri ve özel kampanyalar da fiyat avantajlarını yakalamakta etki olabilir. Vodafone Her Şey Yanımda rehberliğinde de Ramazan alışverişinizi güvenle tamamlayabilirsiniz. 

 

Ramazan Alışverişinde En Çok Tercih Edilen Ürünler

 

Ramazanda kurulacak zengin sofralar için birçok ürün bulunmaktadır. Bu yüzden Ramazan sofralarının vazgeçilmez ürünleri listesi epey uzun. Ayrıca Ramazan alışveriş listesi ürünleri, her mutfağın da olmazsa olmaz malzemeleri. Temel Ramazan alışveriş listesine bakalım:

 

- Kuru Baklagiller

 

Mutfakta önemli yere sahip olan baklagiller içerisinde bulundurdukları mineraller bakımından zengin olmasından dolayı Ramazan alışverişi listelerinin başında yer almaktadır. Ürün çeşitliliği bakımından birçok kuru baklagil bulunmaktadır. Bu baklagillerin bazıları kuru fasulye,kırmızı mercimek, yeşil mercimek, buğday, kuru barbunya, kurutulmuş börülce gibi  bunların hepsini almak yerine listenizde yazan ürünü almanız size alışverişi kolaylaştırabilir.

 

- Kuru Meyveler ve Kuruyemiş

 

İçerisinde bulundurdukları mineraller bakımından zengin olan bu besinlerin tüketimi Ramazan ayında oruç tutanlara tavsiye edilir. Kuru meyveler ve kuruyemişlerin tüketimi gün içinde kaybettiğiniz enerjinizi toplamada size yardımcı olacaktır. Kuruyemiş ve kuru meyvelerin birçok faydası vardır özellikle kuru kayısı, kuru erik, kuru incir, kuru üzüm sindirim sistemini destekleyici özellikleri vardır. Bu ürünlerin geneli Ramazan alışveriş listesinde en çok tercih edilen ürünler listesinde yer almaktadır.

 

- Güllaç

 

Ramazanda geleneksel tatlısı Güllaç da alışveriş listenizde olmalı. Hem yapımı kolay olmasından hem de hafif bir tatlı olmasından dolayı güllacı tercih edebilirsiniz. Bu nedenle Güllaç Ramazanla özdeşleşmiş bir lezzet olarak listelerin vazgeçilmezidir.

 

- Hurma

 

Güllaç gibi Ramazanla ve oruçla özdeşleşen bir ürün de hurmadır. Geleneksel olmasının yanında yüksek lif içeriği ile hurma, güçlü bir besindir.

 

- Sebzeler ve Meyveler

 

İftar ve sahur saatinde en çok tercih edilen  meyveler ve sebzelerdir.Gün içinde kaybedilen enerji, sıvı kaybını önlemek amacıyla A ve C vitamini destekleyen sebzeler ve meyveler  tüketilmelidir. Gün içinde tüketilmeyen  meyveler ve sebzeler iftar ve sahur saatinde tüketilmeye özen gösterilmelidir. Ramazan alışverişinde en ön sırada görebileceğiniz ihtiyaç listesinde yer almaktadır.

 

- Şarküteri

 

Ramazan sofralarında iftar ve sahurda besleyici kahvaltılık ürünler bulunmalıdır. Kendinizin severek tükettiği şarküteri ürünlerin tercihini kendi zevkinize göre yapabilirsiniz. Özellikle sahurda bu ürünler ile pratik ama doyurucu sofralar kurabilirsiniz.

 

- Dondurulmuş Gıdalar

 

Mutfakta işleri kolaylaştıracak ürünlerden bir diğeri ise dondurulmuş gıdalardır. Dondurulmuş et, köfte, tavuk, börek, pide, pizza gibi ürünler de gerçekten çok pratik bir hazırlık süreci sunar.

 

- Hamur ve Pasta Malzemeleri

 

Ramazan ayında iftardan sonra afiyetle yiyeceğiniz şerbetli ve sütlü tatlılar, hamur işleri tatmak harikadır. Kabartma tozu, vanilya, maya, şeker, un gibi ihtiyaçları da tamamlayarak keyifli lezzetler hazırlayabilirsiniz.

 

 

Ramazan’ın Bereketini Çoğaltın

 

Ramazanın topluma verdiği çok önemli değerler var. Bunları, modern şehir yaşamında sürdürmek zor ama imkansız değil. Ramazanın evlere, mutfaklara getirdiği bereketi çoğaltmak için yapabilecekleriniz var.

 

- İftara Misafir Çağırın

 

İftara misafir çağırmak, bir gelenek. Ama bu güzel gelenek aynı zamanda bereketi de çoğaltmak için çok kıymetli. Modern şehir yaşamlarında bu gelenekleri sürdürmek zor olsa da en azından arkadaşlarınızı bir yemeğe çıkarabilir ya da bir iftar sonrasında örneğin kuzeninizi davet edebilirsiniz.

 

- Bereketi Kolu Komşuyla Paylaşın

 

Geleneksel Ramazan süreçlerinden biri de evde pişeni dağıtmaktır. Yaptığınız börekten bir parça, tatlıdan bir tabak ya da sıcak pideden bir adet komşunuza da sunmak; geleneği yaşatma keyfini hem size hem ona sunabilir. Vaktiniz varsa kurabiye, poğaça yapıp iftar öncesinde sıcak sıcak yan komşuya sunabilirsiniz.

 

- Ramazan Kolileriyle Her Evde Bereket Yaşansın

 

Ramazan kolileri, bereketi başka yuvalar taşımak için çok işlevsel. Ramazan kolileri ile her evde bereket olmasını sağlayabilirsiniz. Bu amaçla varsa çalışanlarınız için ya da tanıdığınız aileler için ramazan paketi siparişi verebilirsiniz.

 

Ramazan alışverişinde Vodafone Her Şey Yanımda ile en çok tüketilen gıda türlerini alışveriş sepetinize ekleyebilirsiniz. Ramazan alışverişi yaparken evde hazırladığınız alışveriş listesini göz önüne alarak alışverişinizi yaparsanız sadece ihtiyacınız olan ürünü almış olursunuz.  Ramazan alışverişine çıkmadan önce yapılan programlar,ihtiyaç listeleri,indirimlerin takibi gereksiz ürün almaktan kurtarmış olur. Ama genel olarak ihtiyaçlarımız dışındaki gıda ürünleri de dikkatinizi çekebilir. Bu durumda alınacak olan ürünün sizin için ne kadar gerekli olup olmadığı düşünerek karar verdikten sonra sepetinize ekleyip ekleyemeyeceğinizin kararını verebilirsiniz.