Download (İndirme) ve Download Speed (İndirme Hızı) Nedir ?

28 Eylül 2023

Download (İndirme) ve Download Speed (İndirme Hızı) Nedir ?

 

Download, internet dünyasında en çok kullanılan kelimeler arasında yer alıyor. Özellikle gününün çoğunu internet ortamında geçirenler download hızını daha fazla önemli buluyor.

Türkçe anlamı “indirme” olarak bilinen download nedir, merak ediliyor. Download, mobil cihazlara ya da bilgisayarlara veri veya dosya indirme işlemi olarak çok kullanılıyor. İnternet ortamında gerçekleştirilebilen download işlemi için internet kalitesi ve hızı çok etkili oluyor.

İnternetin yaygınlaşmasıyla birlikte en verimli kullanımın download hızına bağlı gerçekleştiği görülüyor. Peki download hızını artırmanın yolları var mı? İşte download hızı hakkında bilinmesi gerekenler…


Download Hızı Nedir?

 

Download hızı kavramı ile video izlerken ya da dosya indirirken çok karşılaşılıyor. Türkçe çevirisi yapıldığında “İndirme hızı” olarak karşılık buluyor. Bu hız, bir verinin ne kadar sürede bilgisayara indirildiğini kapsıyor. Aynı zamanda saniyede ne kadar büyüklükte veri indirildiği download hızı ile belirleniyor. Örnek vermek gerekirse 100 Mbps hız ile saniyede 12.5 MB veri indirilebilirken, 50 Mbps ile saniyede 6.25 MB veri indiriliyor.

Download hızının önemi, interneti kullanma şekli ve yoğunluğu ile ortaya çıkıyor. Burada internet hızı ile beraber bağlantı kalitesi dikkat çekiyor. Bir web sitesini görmek için bile o anda birçok metin, resim, dosya bilgisayara indiriliyor. Bu açıdan uygun internet hızının tercih edilmesi öncelikli. Hız testi ölçümü ile download ve upload hızını  öğrenmek, kullanılan internet hızının yeterliliği konusunda ipucu veriyor.


Download Hızı Ne Kadar Olmalı?

 

Günümüzde ev ve iş yerlerinde internet çok yoğun kullanılıyor. Kaliteli bir internet de ancak yeterli hızla mümkün. İnternette yapılan işlemlerin daha verimli olması talep ediliyor. Bu yüzden internet paketi seçimi çok önemli. Hangi internet hızı, hangi ihtiyaca cevap veriyor, işte püf noktaları:

  • - İnternet hızı kaç olmalı, bu konuda 16 Mbps- 50 Mbps arasındaki hız ideal kabul ediliyor.

  • - Düşük internet hızının en önemli sonucu internette donma sorunları oluyor.

  • - Donma sorunu yaşamadan internette gezinmek için 50 Mbps oldukça uygun görünüyor.

  • - İnternette tüm işlemlerin sorunsuz gerçekleştirilmesi için ise 100 Mbps internet tercih ediliyor. Çünkü 100 Mbps, yaygınlaşan online film ve dizi platformlarında en yüksek kalitede izleme imkanı sağlıyor.

 

Download Hızı Nasıl Artırılır?

 

Neredeyse her şeye internet üzerinden ulaştığımız bu dönemde hız performansı daha da önemli bir parametre haline geliyor. İş ve ev düzeninde internetin yavaşlaması zaman kaybı olarak da görünüyor. Sonuç olarak indirme hızını artırma yolları merak ediliyor. İşte bu hızı etkileyen faktörlerden bazıları:

  • - Kablolu bağlantı kullanmak, kablosuz internet kullanma ile kıyaslandığında daha hızlı veri indirme sağlıyor.

  • - Kablosuz bağlantı kullanılacaksa modemin uygun yerde olması etkili oluyor. Satın alınan hıza uygun modem kullanılması gerektiği vurgulanıyor.

  • - Kullanılmayan uygulamaların kapalı tutulması öneriliyor.

  • - Servis sağlayıcından alınan hıza erişilip erişilmediğini kontrol etmek, gerekirse şirket ile irtibata geçmek çok önemli.

İnternet hızı konusunda gerekli araştırmayı yapmak, verimli internet kullanımını etkiliyor. Vodafone’un sunduğu alternatifler arasında kullanım ihtiyacınıza en uygun paketi seçerek avantaj sağlayabilirsiniz.
Upload (Yükleme) ve Upload Speed (Yükleme Hızı) Nedir?

Mbps (Megabit) ve MB (Megabyte) Nedir?
Vodafone Ev İnterneti avantajlarından faydalanmak için hemen başvurun!

Başvur