Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır?

16 Şubat 2024

Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır?

Dünyanın en büyük video içerik sitelerinden biri olan YouTube, aylık 2,5 milyar aktif kullanıcı sayısı ile büyük kitlelere ulaşmanın en iyi yollarından biri. Bu nedenle de YouTube para kazanma yöntemleri birçok kullanıcı tarafından da merak ediliyor. Kısa süre öncesine kadar kullanıcılara sınırlı para kazanma yöntemleri sunan YouTube son dönemde bu yöntemleri çeşitlendirerek kullanıcılara daha fazla imkan sunmaya başladı.

 

Peki YouTube’dan nasıl para kazanılır? YouTube’un para kazanma yöntemleri ve şartları hakkında merak ettiğiniz tüm detayları sizin için derledik.

 

YouTube Para Kazanma Yöntemleri

YouTube, dünyada en çok video izlenen platformlardan biri. Aynı zamanda kullanıcılara kendi kanallarını oluşturma ve bu kanallar üzerinden video paylaşma imkanı da sunan YouTube bir anlamda herkese kendi medya kanalını oluşturma fırsatı sunan bir platform. Böylece kullanıcılar kendi kitlelerini oluşturabilir ve içeriklerini bu kitle ile hızlı bir şekilde paylaşabilir. YouTube aynı zamanda içerik üreticilerine gelir elde etme imkanı da sunuyor. YouTube’dan para kazanma yöntemlerini detaylı şekilde inceleyelim.

 

Link Paylaşarak Gelir Elde Etme

Sosyal medya platformların üzerinden gelir elde etmenin en popüler yollarından biri olan link paylaşmak YouTube’da da kullanabileceğiniz bir yöntem. Link paylaşarak para kazanmak için öncelikle bu şekilde para kazanmayı destekleyen markaları tespit etmeniz gerekiyor. Ardından bu markaların ürünlerini ya da hizmetlerini anlatan içerikler üreterek bu içeriklerde ürünün linkini paylaşmalısınız. Takipçileriniz bu link üzerinden alışveriş gerçekleştirdiğinde ise marka size belli bir oranda ödeme yapar.

 

Link paylaşarak gelir elde edebileceğiniz markalardan biri de Vodafone. Vodafone’un Link At Para Kazan kampanyası ile takipçileriniz ile link paylaşarak gelir elde edebilirsiniz. Üstelik bunun için Vodafone müşterisi olmanız da zorunlu değil. Yapmanız gereken tek şey Vodafone’un Link At Para Kazan sayfası üzerinden ya da Vodafone Yanımda uygulamasındaki Paylaş Kazan kısmındaki “Hemen Başla” butonuna tıklamak, telefon numaranızı doğrulamak ve linkinizi oluşturmak. Ardından YouTube kanalınızdaki video açıklamalarında ya da video içerisinde bir bağlantı ile bu linki paylaşabilirsiniz. Videoyu izleyenler Vodafone ürünlerinden birini bu link aracılığı ile satın aldığında yani Vodafone müşterisi olduğunda siz de gelir elde etmiş olursunuz. Elde ettiğiniz geliri dilerseniz nakit olarak alabilir dilerseniz de Vodafone Yanımda uygulamasında kullanabileceğiniz hediye çekine dönüştürebilirsiniz.

 

İş Ortağı Programı ile Gelir Elde Etme

YouTube’dan para kazanmak için kullanılan yöntemlerden biri de iş ortağı programına dahil olmak. YouTube, içerik üreticisi olan kişilerin belirli şartları sağlaması halinde onları para kazanma programına dahil eder. YouTube’dan para kazanma şartları ise şunlar:

 

  • En az 500 abonesi olan bir kanala sahip olmak,
  • Bir yıllık dönem içerisinde en az 3 bin izlenme saati ya da son 90 gün içerisinde 3 milyon Short görüntülenmesi almış olmak,
  • Son 90 günlük süreçte en az 3 adet herkese açık video içeriği yüklemiş olmak.

 

Bu şartları sağlayan kullanıcılar YouTube iş ortağı programına başvuru yapabilirler ve ardından “Süper Teşekkür”, “Süper Etiket”, “Süper Sohbet” gibi diğer kullanıcılardan aldıkları hediyelerle gelir elde edebilirler.

 

İş ortağı programına başvurmak için YouTube hesabınıza giriş yaptıktan sonra YouTube Studio’ya giriş yapmalısınız. Ardından menünün alt kısmında yer alan “Para Kazanma” kısmına dokunmalı ve başlamak için “Uygula” butonuna tıklamalısınız. Temel şartları kabul ettikten sonra “Başlat” butonuna basarak AdSense hesabınızı oluşturun be YouTube hesabınıza bağlayın. Bu işlemleri tamamladıktan sonra başvurunuz tamamlanmış olur ve onay aldığınızda YouTube para kazanma açma işlemi gerçekleşir.

 

AdSense ile Gelir Elde Etme

YouTube’da para kazanma yöntemlerinden biri de AdSense’i kullanarak gelir elde etmektir. Yayıncıları ilgili reklam verenlerle buluşturan ücretsiz bir hizmet olan AdSense onaylı yayıncıların videolarına ilgili reklamları yönlendirir. Videonun izleyicileri bu reklamlara tıkladığında yayıncılar gelir elde etmiş olur.

 

Nasıl ki YouTuber’lar video içeriklerinden para kazanmayı hedefliyorsa reklamcılar da hedef kitlelerine ulaşmak için kanallar bulmayı hedefler. AdSense tam da bu noktada bir köprü görevi görür. AdSense ile elde edeceğiniz gelir kanalın abone sayısına ve içerik izlenmelerine göre farklılık gösterir. Eğer siz de AdSense yöntemi ile gelir elde etmeyi düşünüyorsanız bir AdSense hesabı açmalı ve bu hesap üzerinden kanalınızın içeriklerine uygun reklam türlerini seçmelisiniz.

 

YouTube Shorts Fonu ile Gelir Elde Etme

YouTube Shorts para kazanma yöntemi de YouTube partner programına dahil olmanızı gerektiren yöntemlerden biri. YouTube hesabınızda Short Para Kazanma Modülü’nü kabul etmenizin ardından Short reklamlarından gelir elde etmeye başlayabilirsiniz. Bu yöntem ile para kazanmak için en az 500 aboneli bir kanala sahip olmanız, 3000 saat izlenme almış olmanız ve son 90 gün içerisinde 3 milyon Shorts görüntülenmesi almış olmanız yeterli.

 

Super Chat ile Gelir Elde Etme

YouTube’da nasıl para kazanılır sorusuna verilebilecek yanıtlardan biri de Super Chat’tir. Süper Sohbetler olarak da bilinen bu yöntem görüntüleyen kişilerin bir kanala finansal bağış yapmalarına ve ardından da canlı yayın sohbetlerinde ve YouTube Premier sohbetlerinde mesajlarına öncelik vermelerine imkan tanır. Bu yöntem bir anlamda Twitch’deki gelir elde etme yöntemine benzer. Hesabınızın Super Chat’e uygun olup olmadığını öğrenmek için “Yeni İçerik Stüdyosu” kısmındaki “Para Kazanma” bağlantısını tıklamalı ve sayfanın üst kısmındaki “Canlı Sohbet” sekmesini açmalısınız. Eğer bu sekmeyi görebiliyorsanız siz de bu yöntemle gelir elde edebilirsiniz.

 

İzlenme ile Gelir Elde Etme

YouTube’da para nasıl kazanılır sorusunun en bilinen yöntemi ürettiğiniz içeriklerin izlenmesi ve bu sayede izleme başına gelir elde etmenizdir. YouTube her 1000 izlenme için içerik üreticilerine belli miktarda ücret öder. Bu rakam ülkeden ülkeye farklılık gösterebilir. İzlenme ile gelir elde etme kanal sahipleri için ilk başlarda oldukça zahmetli bir yöntem olabilir. Çünkü bu şekilde gelir elde etmek için öncelikle kanalın belirli bir abone sayısı olması ve adını duyurması gerekir. Bu da daha fazla kişiye erişmek için kanal sahibinin ilgi çekici içerikleri üretmesi, kanalını farklı mecralardan duyurması ve daha çok izlenme için içeriklerini sürekli güncel tutması gerektiği anlamına gelir. YouTube’da izlenme yolu ile gelir elde etmek için en az 500 aboneye sahip bir kanalınız olması yeterlidir. Ancak 10.000 aboneli bir kanalın izlenme sayıları ile 1.000 aboneli bir kanalın izlenme sayıları da bir olmayacaktır. Bu nedenle video izlenmeleri ile gelir elde etmek isteyen içerik üreticilerinin aynı zamanda abone sayılarını yükseltmek için çalışmalar da yapması önemlidir.

 

İnternetten gelir elde etmek için daha zahmetsiz bir yol arıyorsanız uygulayabileceğiniz en iyi yöntem link paylaşarak para kazanmaktır. Paylaştığınız linkler üzerinden yapılan her satın alım size gelir olarak geri dönecektir. Vodafone’un avantajlı Link At Para Kazan kampanyası ile gelir elde etmek ve kampanya detaylarını öğrenmek için Link At Kazan sayfasını ziyaret edebilir ve gelir elde etmeye başlayabilirsiniz.

 

 

Vodafone ile link at, sen de kazan!

Hemen Başla