X (Twitter) Üzerinden Nasıl Para Kazanılır?

16 Şubat 2024

X (Twitter) Üzerinden Nasıl Para Kazanılır?

Hem ülkemizde hem de dünya genelinde en çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri de X. Eski adıyla Twitter olarak bilinen platform 2023 yılında yaşadığı büyük değişimle isminde logosuna kadar birçok özelliğinde değişime gitti. Ancak bu içeriğimizde X’in geçirdiği değişimlerden değil X ile gelir elde etme yöntemlerinden bahsedeceğiz. İşte içerik üreticilerinin X yani Twitter’dan para kazanmak için kullanabileceği yöntemler…

 

X (Twitter) Para Kazanma Yöntemleri

Twitter para kazanma açısından diğer sosyal medya platformları ile benzer imkanlara sahip. Ancak bu platformun dinamikleri diğer sosyal medya platformlarından farklı şekilde işlediği için belirli noktalarda ayrışıyor. Twitter’dan nasıl para kazanılır konusunu merak eden kullanıcılar için gelir elde etme yöntemlerini detaylı şekilde inceleyelim.

 

Link Paylaşımı ile Gelir Elde Etme

Twitter para kazanma özelliği kullanıcıların sık sık araştırma yaptığı konulardan biri. Tıpkı diğer sosyal medya mecralarında olduğu gibi bir kullanıcının internet üzerinden gelir elde etmesinin en kolay yolu link paylaşmak. Peki link paylaşarak Twitter’dan para kazanılır mı? Elbette Twitter’da link paylaşarak gelir elde etmeniz mümkün. Bunun için link paylaşarak gelir elde edebileceğiniz markaları belirlemek ve bu markaların ürün linklerini X üzerinden takipçileriniz ile paylaşarak onları ürün satın almaya teşvik edici içerikler paylaşmak.

 

Vodafone’un Link At Para Kazan Kampanyası, Twitter’da gelir elde etmek için kullanabileceğiniz yöntemlerden biri. Vodafone’un Link At Para Kazan sayfasına giderek ya da Vodafone Yanımda uygulaması üzerinden Paylaş Kazan kısmındaki “Hemen Başla” butonuna tıklayarak bu sürece dahil olabilirsiniz. Butona tıkladıktan sonra numaranızı onaylamanız link oluşturmanız için yeterlidir. Ardından bu linki takipçileriniz ile paylaşarak gelir elde etmeye başlayabilirsiniz. Vodafone’un bu kampanyası ile gelir elde etmek için Vodafone müşterisi olmanıza gerek yok. Paylaştığınız link üzerinden Vodafone abonesi olan her kullanıcı için hesabınıza nakit para yatırılır. Dilerseniz bu miktarı Vodafone Yanımda uygulamasında kullanacağınız hediye çekine de dönüştürebilirsiniz.

 

Reklam Geliri Paylaşımı ile Gelir Elde Etme

X’in sahibi Elon Musk, aktif X kullanıcılarını ödüllendirmek ve platformu daha sık kullanmalarını teşvik etmek için reklam geliri paylaşımı programını başlattı. Twitter’dan para kazanma yöntemlerinden biri olarak kısa sürede oldukça popüler hale gelen bu modelde hem X hem de içerik oluşturucular reklamlardan elde edilen gelirleri paylaşıyor. Bu noktada X, bir kullanıcının attığı tweetin görülme sayısına göre her kullanıcıya belirli bir oranda reklam geliri sağlıyor. Twitter para kazanmak için kullanıcılardan belli şartlar sağlamasını bekler. Bu şartlardan ilki en az 18 yaşında ve en az 500 takipçiye sahip olmaktır. İkinci şart ise X Premium üyesi olarak doğrulanmış bir kuruluş olmanız da gerekir. Son olarak 90 günlük periyotta tüm gönderilerinizin en az 5 milyon organik gösterime sahip olması da gerekmektedir.

 

X Bahşişleri ile Gelir Elde Etme

Twitter’da para kazanma yöntemlerinden biri de X Tips olarak bilinen bahşişler üzerinden gelir elde etmektir. Tıpkı TikTok canlı yayın sisteminde olduğu gibi X üzerinden de benzer şekilde takipçilerinizden nakit hediyeler alabilirsiniz. Profilinizde bahşişler özelliğini etkinleştirdiğinizde, takipçiler profil sayfanızdaki Para simgesine dokunarak bir ödeme sayfasına yönlendirilirler ve burada size diledikleri kadar hediye gönderebilirler. X size gönderilen bahşişlerden herhangi bir yüzde almaz. Ancak tercih ettiğiniz üçüncü taraf ödeme hizmeti belirli bir kesinti uygulayabilir. Hesabınızdaki Bahşişler’i etkinleştirmek için Profil Düzenle > Bahşişler adımlarını izleyerek Genel Bahşiş Politikası ekranını açmanız ve bu politikayı kabul ettikten sonra Bahşiş ayarları ekranından Bahşişlere İzin Ver seçeneğini aktifleştirmeniz yeterlidir. Ardında üçüncü taraf ödeme hizmetini seçtikten sonra bu yöntem ile gelir elde edebilirsiniz.

 

X Abonelikleri ile Gelir Elde Etme

X Abonelikleri de X para kazanma yöntemlerinden biridir. Bu yöntem içerik üreticilerin sürekli bir gelir elde etmesini sağlar. İçerik üreticinin sadık takipçileri ek tweetlere ve yalnızca aboneler için oluşturulmuş özel içeriklere ulaşmak için içerik oluşturucunun hesabına abone olurlar. X Abonelikleri ile Twitter’da para kazanma için en az 18 yaşında olmanız, en az 500 abonenizin olması, X Premium üyesi olmanız ve aktif bir X kullanıcısı olmanız gerekir.

 

X ile Para Kazanmak İçin Uyulması Gereken Kurallar

X üzerinden para kazanmak için içerik üreticilerin uyması gereken belli kurallar vardır. Öncelikle X’in Uygunluk Standartları nelermiş onlara bakalım:

 

 • X’in para kazanma programlarının kullanılabildiği bir ülkede ikamet edilmesi,
 • En az 18 yaşında bir içerik üreticisi olunması,
 • Kullanıcının hesabının en az 3 aydır aktif şekilde kullanılması,
 • Hesap adı, kişisel bilgiler, profil resmi ve başlık resmi gibi bilgilerin eksiksiz şekilde doldurulduğu bir profil oluşturulması,
 • Kullanıcının onaylanmış bir e-posta adresinin olması,
 • İki faktörlü kimlik doğrulama ile hesabın güvence altına alınmış olması,
 • Hesabın devlete bağlı bir medya hesabı olmaması,
 • Hesabın X Kullanıcı Sözleşmesi’ni ihlal etmemiş olması,
 • Kullanıcının daha önce X Reklam Politikaları’nı ihlal etmemiş olması,
 • Onaylı bir Stripe hesabının kullanıcı hesabına bağlanmış olması,
 • Hesabın en az 500 aktif takipçisinin olması,
 • Son 30 günde hesap üzerinden bir gönderi yayınlanmış olması,
 • Hesabın X Abonelikler İçerik Üreticisi Şartları’na uygun olması, gerekmektedir.

 

X üzerinden gelir elde etmek için kullanıcıların kesinlikle şu davranışları yapmaması gerekir:

 • Yasa dışı şekilde diğer kullanıcılardan para ya da etkileşim istemek,
 • Fiziksel ürün ya da hizmet karşılığında para ya da etkileşim istemek,
 • Cinselliğe yönelik içerikler karşılığında para ya da etkileşim istemek,
 • Dolandırıcılık ve hile ile diğer kullanıcıları yanlış yönlendirmek,
 • Platform manipülasyonu ve spam uygulamak,
 • Yerel yasaları ihlal etmek.

 

Bu tür davranışlarda bulunan kullanıcıların hesapları askıya alınır ve gelir elde etme özelliklerini kullanmaları engellenir. Bununla birlikte kullanıcıların içeriklerinin de belli bir standarda uygun olması gerekir. Bu anlamda kullanıcıların yasa dışı veya kısıtlanmış içerikleri paylaşması, tütün, alkol, silah ve patlayıcılar gibi yasaklanmış ürün ya da hizmetlerin reklamını yapması, suç teşkil eden davranışlara özendiren içerikleri yayınlaması yasaktır. Yine şiddet ve rahatsız edici içerikler yayınlamak da X için kural ihlali anlamına gelir. Toplumu yanlış yönlendirecek ya da birtakım hassas olaylar sonrasında toplumu şiddete yönlendirecek içeriklerin yayınlanması da uygun değildir. Bu şartlara uyulduğunda ve kurallar ihlal edilmediğinde X üzerinden gelir elde etme yöntemlerinden birini tercih ederek para kazanmaya devam edebilirsiniz.

 

Vodafone ile link at, sen de kazan!

Hemen Başla