TikTok’tan Nasıl Para Kazanılır?

25 Ocak 2024

TikTok’tan Nasıl Para Kazanılır?

Sosyal medya kullanımı her geçen gün önüne geçilemez bir şekilde artmaya devam ediyor. Daha fazla insan daha fazla sosyal medya mecrasında daha fazla hesapla kendi fikrini, yaşamını, ürün veya hizmetini tanıtmak anlatmak istiyor. Dünya üzerinde milyarlarca kullanıcısı olan sosyal medya mecraları günlük hayatın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Sosyal medyanın hızlı yükselişi, sosyal medya mecralarının farklı amaçlarla kullanımını da ortaya çıkardı. Birçok kullanıcı sosyal medyayı yalnızda bireysel amaçlar için değil bir gelir elde etme yöntemi olarak da kullanmaya başladı. Günümüzde hemen hemen tüm sosyal medya platformları hem işletmeler hem de kişiler için gelir elde etme anlamında büyük fırsatlar sunuyor.

 

Sosyal medya mecralarından gelir elde etmenin en önemli kuralı, tüm mecraları dikkatli şekilde takip etmek ve bu mecralardaki trendleri yakalamak. Özellikle de küçük işletmeler ve kişiler için popüler olan sosyal medya mecralarına yönelmek ve bu mecralardaki trendlere uygun içerikler üretmek kazanç elde etmek için oldukça önemli. Son dönemde hem ülkemizde hem de dünyada popüler olan sosyal medya mecralarından biri de TikTok. Bu nedenle de birçok kullanıcı TikTok’tan nasıl para kazanılır sorusunun cevabını en doğru şekilde öğrenmeye çalışıyor. Gelin hep birlikte son yılların en popüler sosyal medya mecrası olan TikTok’u ve TikTok’tan para kazanma yöntemlerini birlikte inceleyelim.

 

TikTok Nedir?

2016 yılında yayınlanan bir sosyal medya platformu olan TikTok kullanıcıların kısa videolar oluşturarak takipçileri ile paylaşması temeline dayanır. 15 ila 30 saniye arasında değişen bu videolarda kullanıcılar videolarını farklı efektler ya da müziklerle zenginleştirebilir. TikTok’ta ağırlıklı olarak dans, komik skeçler, güzellik, moda ve spor gibi pek çok konuda video yayınlanır. Kullanıcılar birbirlerini videolarına yorum yazarak ya da beğeni atarak birbirleri ile iletişime geçebilirler. TikTok’ta aynı zamanda popüler içerik üreticileri de bulunur. TikTok algoritması her kullanıcının ilgi alanlarına göre özelleştirilmiş içerikler sunar ve bu da kişilerin ilgilerini çekebilecek konulardaki içerik üreticilerini bulmalarını kolaylaştırır. TikTok’un canlı yayın açma ve canlı yayınlar sırasında hediye gönderebilme imkanları da platformun popülerliğini arttıran diğer özelliklerindendir.

 

TikTok’ta Para Kazanma Yöntemleri Nelerdir?

TikTok, içerik üreticileri için para kazanma imkanları sunan bir sosyal medya platformudur. Gelir elde etme potansiyeli yüksek bir platform olması nedeniyle birçok kişi TikTok’ta nasıl para kazanılır sorusunun cevabını en doğru şekilde öğrenmeye çalışıyor. TikTok’ta para kazanmanın pek çok farklı yöntemi var. İçerik üreticisi fonundan, canlı yayın açarak, creator marketplace aracılığı ile ya da bahşişler üzerinden para kazanmak TikTok’un kullanıcılarına sağladığı gelir elde etme yöntemlerinden bazıları. Ancak TikTok’ta bu yöntemlerden herhangi biri ile para kazanmak için öncelikle kullanıcıların şu şartları sağlaması gerekir:

 

  • 18 yaşından büyük bir TikTok kullanıcısı olmak,
  • TikTok’un “Creator Next” programına dahil olmak,
  • TikTok hesabınızın “TikTok Topluluk Kuralları ve Hizmet Şartları”na uygun olması,
  • Son 30 günde en az 3 video paylaşmış olmak,
  • Minimum takipçi ve görüntülenme sayısı koşullarını sağlamak.

 

Bu şartları sağladığınızda TikTok’ta para kazanmak mümkündür. Elbette bunlar TikTok’un sağlamanızı istediği şartlar. Bu şartların dışında yazılı kural olmasa da takipçi sayınızın ve dolayısıyla daha fazla kişiye ulaşarak gelirinizin artmasını sağlayacak bazı noktalar var.

 

Her sosyal medya platformunda olduğu gibi TikTok’ta da başarılı bir içerik üreticisi olabilmek için sevdiğiniz ve ilgi duyduğunuz alanlarda içerikler üretmeniz gerekir. Sadece popüler olduğu için hiç ilginiz olmayan konularda içerik üretmek içeriklerinizin kalitesini düşürecek bu da takipçilerinizin hesabınıza olan ilgisini azaltacaktır. Bu nedenle kendi ilgi alanınız olan ve yaratıcı içerikler üretebileceğiniz konulara yönelmelisiniz. İkinci olarak hedef kitlenizi doğru şekilde belirlemeli ve ürettiğiniz içeriklerin dilini buna göre düzenlemelisiniz. Bu iki adım takipçi sayınızın artmasını sağlayacaktır. Ardından TikTok’ta para kazanma yönteminizi belirleyerek bunun üzerine yoğunlaşmalısınız. Şimdi hep birlikte TikTok’ta para kazanma yöntemlerinin neler olduğuna detaylı şekilde bakalım.

●      Link At:

Tüm sosyal medya mecralarında olduğu gibi TikTok’ta da para kazanmanın en basit yöntemlerinden biri link paylaşmak. Ürettiğiniz içeriklerde takipçilerinize bir ürünü tavsiye edebilir ve bu ürünü satın almaları için ürünün linkini onlarla paylaşabilirsiniz. Birçok marka paylaşılan bu linkler üzerinden yapılan satın alımlarda linki paylaşan kişiye belirli miktarda ödeme yapar. Link paylaşarak para kazanabileceğiniz markalardan biri de Vodafone. Vodafone’un Link At Para Kazan kampanyası ile link oluşturup takipçileriniz ile paylaşabilirsiniz. Bu link üzerinden Vodafone’a gelen her bir kişi için gelir elde edersiniz. Bu geliri dilerseniz nakit olarak hesabınıza aktarabilir dilerseniz de Vodafone Yanımda uygulamasında geçerli hediye çeklerine çevirebilirsiniz.

 

 

●      Canlı Yayın Hediyeleri:

Tiktok’tan nasıl para kazanılır sorusuna verilebilecek en popüler cevap “Canlı Yayın” açmaktır. TikTok’un canlı yayın özelliği içerik üreticilerine takipçilerinden bağış toplama imkanı sağlar. Canlı yayını izleyen kişiler, canlı yayın sırasında içerik üreticisine sanal hediyeler gönderebilir ya da para bağışı yapabilir. Bu hediye ve bağışlar sayesinde içerik üreticileri gelir elde etmiş olur. TikTok’ta canlı yayın açabilmek için içerik üreticisi olan kişinin en az 18 yaşında olması gerekir. Aynı zamanda açılan TikTok hesabının en az 30 gündür aktif olması da şarttır. Yine canlı yayın açabilmek için en az 1000 takipçi olması da gerekir. Son olarak da TikTok Topluluk Kuralları ve Hizmet Şartları’na uyulmaması halinde canlı yayın üzerinden para kazanmak mümkün değildir.

 

●      İçerik Üreticisi Fonu:

TikTok İçerik Üreticisi Fonu da TikTok ile para kazanma yöntemlerinden biridir. Bu fon en az 10.000 takipçisi olan ve son 30 gün içerisinde paylaşılan videoların görüntüleme sayısı 100 binin üzerinde olan hesaplara ödeme yaparak içerik üreticilerinin gelir elde etmesini sağlar. Ancak bu fon henüz ülkemizde aktif değildir. İçerik üreticisi fonu yalnızca Amerika, İngiltere, Almanya, Fransa, İspanya ve İtalya’da ikamet eden içerik üreticilerinin başvurabileceği bir programdır. Bu şartları sağlayan içerik üreticileri takipçi sayıları ve video izlenme sayılarına bağlı olarak belirli oranda ödemeler alırlar.

 

●      Creator Marketplace:

TikTok’ta hem içerik üreticilerinin hem de markaların kazanç sağladığı ve markaların daha geniş kitlelere ulaşmak için kullandığı bir yöntem olan Creator Marketplace kısaca marka iş birliği olarak tanımlanabilir. Burada içerik üreticileri markaların ürünlerini ya da hizmetlerini tanıtır ve sponsorlu içerikler üreterek bunun karşılığında markalardan ödeme alabilirler. Bu yöntem günümüzde sosyal medya mecralarında gelir elde etmek isteyen içerik üreticilerinin en sık tercih ettiği yöntemlerdendir.

 

●      Bahşişler:

TikTok’ta tüm izleyiciler destekledikleri içerik üreticilerine bahşiş verebilirler. Bu bahşişler sayesinde içerik üreticileri gelirlerini artırır ve takipçilerinin desteklerini daha net şekilde görebilir. Bahşişler aracılığı ile gelir elde etmek için içerik üreticilerinin öncelikle bir Stripe hesabına sahip olması gerekir. Bu hesap ödeme işleminin güvenli şekilde gerçekleşmesini sağlayan bir platformdur. Ardından içerik üreticileri TikTok İçerik Üreticisi araçları üzerinden Bahşişler bölümüne başvuru yapmalıdır. Bu başvuru ekranında gereken tüm adımlar görülebilmektedir. Bahşişler içerik üreticilerinin izleyicilerin ilgisini çekecek ve beğenisini kazanacak içerikler üretmesini sağlar. Aynı zamanda takipçiler ve içerik üreticileri arasında karşılıklı bir etkileşim kurulmasına da yardımcı olur.

 

 

İnternetten para kazanmanın birçok farklı yolu var. Bu yollardan biri de sosyal medya mecraları üzerinden içerik üreterek para kazanmak. Son yılların en popüler sosyal medya mecralarından TikTok’ta nasıl para kazanabileceğinizi anlattığımız içeriğimizin sonuna geldik. Eğer siz de içerik üreterek, canlı yayın açarak ya da TikTok’un içerik üreticilerini destekleyen diğer araçlarını kullanarak gelir elde etmek istiyorsanız hemen bir TikTok hesabı açıp kendi kitlenizi oluşturabilirsiniz. Vodafone’un Link At Para kazan fırsatı ile gelir elde etmek ve detayları öğrenmek için ise Vodafone online kanallarını ziyaret edebilirsiniz.

 

Vodafone ile link at, sen de kazan!

Hemen başla