NFC Nedir? NFC Özelliği Ne İşe Yarar ve Kullanım Alanları Nelerdir?

24 Ekim 2023

NFC Nedir? NFC Özelliği Ne İşe Yarar ve Kullanım Alanları Nelerdir?

İnternet kullanımının yaygınlaşması ve teknolojinin de gelişmesi ile günlük yaşantımızda birçok kolaylık kendini göstermeye başladı. Akıllı telefonların da hayatımızda büyük bir yer edinmesi ile iletişim alışkanlıklarımız da büyük ölçüde değişti. Özellikle de akıllı telefonlariçin geliştirilmiş olan uygulamalar yaşamımızı büyük ölçüde kolaylaştırmaya başladı. Geliştirilen bu uygulamalardan biri de NFC teknolojisi. Hayatı büyük ölçüde kolaylaştıran ama birçok kullanıcı tarafından bilinmeyen NFC nedir ne işe yarar gibi merak edilen konular ile ilgili tüm detaylar içeriğimizde.

 

NFC Nedir?

 

Günümüzde internet hemen herkes için vazgeçilmez bir hizmet konumundadır. İnternet ile kişilerin hayatına birçok kolaylaştırıcı uygulama da dahil olmuş durumda. Wi-Fi ya da mobil veri ile her yerden internete girmek mümkün olduğundan internet ile kullanılan uygulamalara da her an her yerde kullanıma açık hale geldi. Hayatı kolaylaştırıcı bu uygulamalardan biri de NFC teknolojisi. NFC “Near Field Communication” yani “Yakın Alan İletişim” anlamına gelmektedir. Peki NFC teknolojisi nedir? Bu teknoloji, telefonunuzun yakınında bulunan bir başka cihaz ile temas etmeden iletişim kurmasını sağlar. NFC sayesinde kablosuz internete ya da mobil veriye ihtiyaç duymadan bağlantı sağlanabilir. Eğer telefonunuzda NFC özelliği varsa telefonunuza 4 santimetre mesafede olan bir başka cihaz ile kablosuz şekilde bağlantı kurmanız mümkün hale gelir. Bu bağlantı sayesinde yapacağınız işlemi temassız şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Kısacası NFC özelliği nedir diye merak eden kullanıcılar için bu özelliğin telefonunuz ya daakıllı aksesuarınız ile diğer cihazlar arasında kurulan temassız bir bağlantı olduğu söylenebilir.

 

NFC Nasıl Çalışır?

 

NFC teknolojisini kullanmak isteyen kişiler “NFC nasıl çalışır?” sorusunun cevabını da merak ediyor. NFC teknolojisinin çalışması aslında büyük ölçüde Bluetooth sistemine benzerlik gösteriyor gibi gözükse de aslında Bluetooth özelliğinden tamamen farklı bir teknolojidir. NFC teknolojisi de tıpkı Bluetooth ve Wi-Fi gibi kablosuz sinyaller aracılığı ile çalışır ancak bu teknolojilerden farkı NFC teknolojisinin herhangi bir güç kaynağına ihtiyaç duymamasıdır. Bu duruma verilebilecek en iyi örnek kredi kartlarıdır. Eğer kredi kartınızda temassız özelliği aktif ise NFC protokollerine sahip bir pos cihazına yaklaştırdığınızda ödeme gerçekleştirebilirsiniz. NFC teknolojisi radyo dalgaları aracılığı ile veri aktarımını sağlar. Ancak bu aktarım ancak yakın mesafeden gerçekleşebilir. NFC teknolojisinin çalışmasında aktif cihaz ve pasif cihaz olmak üzere iki cihaz türü bulunur. Veri aktarımı sırasında pasif cihaz aktif cihazdan güç alır ve veri aktarımı bu şekilde gerçekleşir.

 

NFC Teknolojisi Ne İşe Yarar?

 

NFC teknolojisinin ne olduğu kadar ne için kullanıldığı da merak konusu. NFC teknolojisi birçok kullanıcı tarafından bilinmeyen bir özellik olduğu için NFC ne işe yarar konusu da sık sık araştırılıyor. Telefon ile diğer cihazlar arasında kısa mesafeli bir bağlantı kurmaya yarayan bu teknoloji birçok kolaylığı da kullanıcılar için beraberinde getirir. NFC kullanım alanları içerisinde en önemlisi kredi kartı ya da banka kartınızın kayıtlı olduğu mobil bankacılık uygulamanız ile temassız ödeme gerçekleştirilebilmesidir. NFC teknolojisi sayesinde ödeme yapmak istediğiniz noktada telefonunuzu pos cihazına yaklaştırarak fiziksel kredi kartı ya da banka kartına ihtiyaç duymadan ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz. NFC teknolojisi mobil ödeme gerçekleştirmenin dışında telefonlar arasında telefon numarası paylaşabilme imkânı da sunar. Eğer bilgi paylaşımı gerçekleştirecek iki telefonda da NFC özelliğinin açık olması gerekir. Bu özellik sayesinde telefonlar arasında belge, fotoğraf, video ve konum gibi içerikleri de paylaşabilirsiniz. Ancak NFC özelliği genellikle ödeme yapmak için kullanılan bir teknolojidir.

 

NFC Teknolojisi Nasıl Kullanılır?

 

NFC teknolojisinin ne işe yaradığını ve hangi alanlarda kullanıldığını öğrendikten sonra bu teknolojinin sağladığı kolaylıklardan yararlanmak isteyen kullanıcılar telefonda NFC özelliği nedir ve nasıl kullanılır konusunu da araştırıyor. Bu özelliği kullanabilmek için öncelikle mobil telefonunuzda bu özelliğin var olması gerekir. Android ya da iOS cihazların birçok modelinde NFC özelliği mevcut olsa da bazı modellerde NFC desteği bulunmayabilir. Eğer telefonunuzda NFC özelliği olup olmadığını merak ediyorsanız öncelikle mobil telefonunuzun “Ayarlar” menüsüne girmeniz gerekir. Ardından bu menüde bulunan “Kablosuz Ağlar” kısmına giderek burada NFC seçeneğinin bulunup bulunmadığını kontrol etmelisiniz. Bazı telefonlarda bu kısım yine Ayarlar menüsündeki “Bağlantılar” ve ardından “Diğer” sekmeleri altında da bulunabilir. Eğer bu menüleri kontrol ettiğinizde NFC seçeneğini görüyorsanız mobil cihazınızda NFC teknolojisi var demektir. Bu özelliği açarak NFC ile gerçekleştirilen tüm işlemleri yapabilirsiniz.

 

NFC Teknolojisi Hangi Alanlarda Kullanılabilir?

 

Kullanıcılar tarafından NFC teknolojisi hakkında en çok merak edilen konu telefon NFC nedir sorusu oluyor. NFC teknolojisinin ne olduğu ve nasıl çalıştığını öğrenerek NFC desteği nedir sorusuna cevap bulan kullanıcılar ikinci olarak bu teknolojinin nerelerde kullanıldığını araştırmaya başlıyor. NFC teknolojisi ile bir başka telefon ile telefon numarası alışverişi gerçekleştirebilirsiniz. Yine aynı şekilde cihazlar arasında fotoğraf paylaşımı gerçekleştirebilirsiniz. NFC teknolojisi ile belge almak ve belge göndermek gibi işlemler de yapabilirsiniz. Yine yakınınızdaki bir telefon ile konum paylaşabilir ya da sizinle konum paylaşılmasını sağlayabilirsiniz. NFC teknolojisi ile bir başkasının telefonundan uygulama açmanız da mümkün. Ancak NFC teknolojisinin en sık kullanıldığı alan kesinlikle ödeme yapmak. NFC ile cep telefonunuzdaki mobil bankacılık uygulaması sayesinde, ödeme yapmak istediğiniz bir yerde telefonunuzu pos cihazına yaklaştırarak bir banka kartı ya da kredi kartına ihtiyaç duymadan ödeme gerçekleştirebilirsiniz. Son olarak NFC sayesinde Bluetooth cihazlara da bağlanabilirsiniz.

 

NFC Teknolojisi Güvenli mi?

 

NFC teknolojisi birçok alanda kullanıcıların hayatını kolaylaştıracak şekilde tasarlanmıştır. Bu teknoloji birçok kullanıcı tarafından henüz bilinmiyor olsa da kullanımı günden güne yaygınlaşmaya başlamıştır. NFC teknolojisini kullanmaya başlayan, halihazırda kullanan ya da henüz kullanmasa da bu teknolojiyi kullanmak isteyen kişiler NFC teknolojisinin güvenli olup olmadığını da merak ediyor. NFC teknolojisi ile yapılan veri alışverişi radyo dalgaları aracılığı ile gerçekleştirilir. Bu açıdan bakıldığında NFC özelliğinin korunması için herhangi bir güvenlik önlemi ya da şifreleme yöntemi bulunmaz. Bu açıdan bakıldığında güvenli gibi gözükmese de NFC özelliğinin kullanılabilmesi için cihazların birbirine neredeyse dokunacak kadar yakın olması gerekir. NFC ile veri aktarımı yaklaşık 4 santimetre mesafeden gerçekleşir. NFC teknolojisi ile veri aktarımı bu kadar kısa mesafeden gerçekleştiğinden, herhangi bir güvenlik önlemi ya da şifreleme yönteminin bulunmaması büyük bir güvenli açığına neden olmaz. Kısacası telefonunuzdan veri çalmak isteyen bir kişinin, kendi telefonunu sizin telefonunuza 4 santimetre yaklaştırması gerekir ki bu da sizin haberiniz olmadan gerçekleşmesi zor bir ihtimaldir. Ancak yine de NFC teknolojisini daha güvenli şekilde kullanmak isterseniz kendiniz için alabileceğiniz önlemlerde mevcut. Kullanmadığınız zamanlarda NFC özelliğini kapatarak herhangi bir veri hırsızlığının önüne geçebilirsiniz. Aynı şekilde telefonunuza bir şifre ya da kilit koyarak telefonunuza siz uzaktayken herhangi birinin NFC ile bağlanmasını da önlemiş olursunuz. Bu açılardan bakıldığında NFC teknolojisi güvenli şekilde kullanılabilen ve kullanım alanları ile kişilerin hayatını kolaylaştıran bir teknolojidir.

 

Son Teknoloji Akıllı Ürünler Vodafone Flex'te!

Hemen İncele