Özel Numara Bulma: Gizli Numara Nasıl Bulunur?

02 Ağustos 2023

Özel Numara Bulma: Gizli Numara Nasıl Bulunur?

Özel Numara Bulma: Gizli Numara Nasıl Bulunur?

 

Gizli numaralardan aranma problemi hemen herkesin başına geliyor. Bu durum kişileri rahatsız ediyor. Gizli numaraların kime ait olduğu sıklıkla merak ediliyor. Bu konuda farklı yollar izleyebilir ve arayan numaranın kime ait olduğunu öğrenebilirsiniz. Kişiye ait telefon numaraları günümüzde çoğu zaman dolandırıcılar, bahis siteleri ya da yabancı kişilerin eline geçebiliyor. Sürekli gizli numaralardan aranmak kişiyi rahatsız ediyor. Günümüzde gelişen teknoloji ile özel numaralardan gelen aramaların kime ait olduğu kolayca öğreniliyor. Gizli numara nasıl bulunur sorusuna verilen yanıtları öğrenmek için sayfayı okumaya devam edebilirsiniz. Araştırma sırasında farklı operatörler üzerinden izlenecek yollar hakkında bilgi sahibi olabilir, kısa sürede özel numaraların kime ait olduğunu bulabilirsiniz.

 

Özel Numara Bulma

 

Özel numara nasıl bulunur sorusu sıklıkla merak edilen sorular arasında yer alıyor. Özel numaralardan aranan kişiler ilk olarak operatörler ile iletişime geçiyor. Operatör firmalar genellikle özel numaraların kişi bilgisini paylaşmak istemiyor. Bu nedenle bilinmeyen numaraların öğrenilmesi için savcılığa dilekçe verilmesi gerekiyor. Özel numara bulma işlemi savcılık dilekçesi ile gerçekleşiyor. Numara gözüküyor ancak kayıtlı değilse kişi bilgisi operatör sistemi üzerinden öğreniliyor. Numara üzerinden arama yapmak her zaman daha kısa sürede sonuç veriyor. Ancak numara görünmüyorsa operatörler bu konuda işlem yapmaktan kaçınıyor. Bu gibi durumlarda savcılıkta dilekçe verilmesi tavsiye ediliyor.

 

Vodafone Gizli Arama Kapatma

 

Vodafone numarası üzerinden gizli numaralara çağrı alma işlemini kapatabilirsiniz. Bu sayede özel numaraların çağrılarını engelleyebilirsiniz. Vodafone operatörü üzerinden özel numara çağrılarını kapatmak için GIZLI AÇ yazarak 7046’ya SMS gönderebilirsiniz. Mesajın iletilmesi sonunda işlem tamamlandığında kısa mesaj ile bilgi verilecektir. Böylece GSM numaranızı gizli aramalara karşı engelleyebilirsiniz. Gizli arama engeli ile gelen gizli aramalar otomatik olarak devre dışı bırakılır. Arayan kişiye ‘gizli numara araması kabul edilmemektedir’ şeklinde uyarı verilir. Aynı zamanda Vodafone yetkili bayisine giderek de gizli arama kapatma işlemi yapabilirsiniz. Uzman operatörlerden bu konuda destek alabilir, kısa sürede işleminizi tamamlayabilirsiniz.

 

Gizli Numara Bulma İşleminde Savcılık Süreci

 

Gizli numaradan arayan kişinin tespit edilmesi için Savcılık dilekçesi verilmesi gerekiyor. Dilekçe ilgili makamlara iletildikten sonra süreç başlar. Dilekçenin kabul edilmesi ve sonuçlanması ise zaman alabilir. Peki, süreç nasıl işliyor?

 

Savcılık tarafından dilekçe kabul edildiğinde inceleme başlatılıyor. İnceleme sonucunda arayan numaranın kime ait olduğu ortaya çıkıyor. Arayan kişinin tespit edilmesinden sonra suça bağlı olarak dava devam edebilir. Gizli numaradan birini aramak suç değildir. Dileyen kişi numarasını gizleyerek istediği kişiyi arayabilir, bu noktadaki suçlar, söylenen sözlere bağlı olarak değişkenlik gösterir. Örneğin gizli numaradan birini taciz etmek ya da tehdit etmek suç sayılır. Özel numara öğrenme işlemi sadece Savcılık sistemi üzerinden gerçekleşmektedir. Bunun dışında farklı kanallar üzerinden öğrenme yolu bulunmamaktadır. Gizli numarayı öğrenme işlemi için geçerli bir gerekçe sunulması gerekmektedir. Herhangi bir rahatsız edici durumun olmadığı konularda gizli numara ile arayan kişinin bilgisi paylaşılmamaktadır. Bunun için gerekçenin net bir şekilde ifade edildiği dilekçe yazılması gerekiyor. Bu gerekçe savcılık tarafından inceleniyor. Kabul edildiği takdirde arayan kişi tarafında bir inceleme başlatılıyor. Gizli telefon numarası ile arama yapmak hukuken suç sayılmamaktadır. Gizli numara üzerinden rahatsız edecek şekilde konuşmalar yapılması dava nedeni olarak sayılabilir.

 

Özel Numaraları Kapatmak İçin Ne Yapılır?

 

Bilinmeyen numaralardan çağrı almamak için GSM numaranızı özel numara aramalarına kapatabilirsiniz. Bunun için operatörünüze danışabilirsiniz. Operatör şirketlerinin özel numara kapatma sistemleri değişiklik gösteriyor. Kullandığınız GSM numarasının bağlı olduğu operatör firmasının uzmanları tarafından detaylı bilgi alabilirsiniz. Özel numaraların aramalarına kapatarak rahatsız edici çağrılar almayı engelleyebilirsiniz.

 

Faturadan Gizli Numara Bulma

 

GSM operatörleri kişisel başvurularda özel numara kişisel bilgilerini paylaşamaz. Müşteri hizmetleri de dahil olmak üzere GSM alanında hizmet veren hiçbir kurum ve kuruluş, savcı izni olmadan bu alanda bir bilgi paylaşımı yapamıyor. Genel başvurunun yasal yollar ile yapılmış olması ve savcılık talebi bulunması zorunludur. Bu durumlarda savcılık ile özel numara kişisel bilgileri paylaşılmaktadır.

 

Bir başka yol olarak fatura üzerinden de kişi bilgisi görülmemektedir. Kişi faturası üzerinde sadece yapılan aramalar listeleniyor. Gelen çağrıların bir dokümanı bulunmamaktadır. Bu nedenle fatura üzerinden özel numara takibi yapmak mümkün değil. GSM operatörlerinin kişisel istekler doğrultusunda özel numara kişi bilgisini paylaşması suç olarak kabul ediliyor. Bunun nedeni numara gizlemenin suç sayılmamasıdır. Her numara gizleme işlemi kötü niyetle yapılmamaktadır. Bu nedenle numara gizleme işlemi yapan kişinin özel hayat ihlali söz konusu olabilir. Özel hayat sınırları, anayasa tarafından sıkı kurallar ile korunur.

 

Kişi bilgisinin paylaşılabilmesi için özel numara üzerinden arama yapan kişinin karşı tarafı rahatsız edici bir konuşma yapması gerekmektedir. Tehdit, taciz, küfür içerikli konuşma gibi bir diyalog geçmesi beklenir. Bu gibi durumlarda savcılık, dilekçe talebini kabul etmektedir.

 

Uygulama Üzerinden Gizli Numara Bulma

 

İnternette sıklıkla karşılaşılan reklamlar arasında yer alan gizli numara öğrenme uygulamaları üzerinden kişisel bilgilerin öğrenilmesi imkânsız. Bu uygulamaların kullanıcılar tarafından tercih edilmemesi öneriliyor. Gizli numara bulunur mu sorusuna hayır yanıtı veriliyor. Gizli numaraların öğrenilmesi için sadece savcılığa dilekçe verilmesi tavsiye ediliyor. Bunun dışında herhangi bir internet sitesine güvenilmemesi gerekiyor. İnternet sitelerinin reklamlarında gizli numara bulma kodu gibi ifadeler yer alıyor. Bu verilen kodlar, kişinin dolandırılması için hazırlanmış algoritmalar olabilir. Bu gibi tuzaklara düşülmemesi için gizli numara araştırmasının internet üzerinden yapılmaması gerekiyor.

 

Gizli Numaralara Karşı Alınabilecek Önlemler

 

Gizli numaralardan gelen aramalar genellikle kullanıcıları rahatsız edebiliyor. Bu gibi durumlarda ilk yapılması gereken şey GSM numarasının gizli aramalara kapatılması olarak ifade ediliyor. Numaranın gizli aramalara kapatılması sonucunda arama gelmesi engelleniyor. Böylece güvenli bir iletişim alanı oluşturuluyor. Özel telefon numarası üzerinden gelen çağrıların rahatsız edici düzeyde olması durumunda savcılığa şikâyet dilekçesi oluşturuluyor. Bu dilekçe olumlu sonuç aldığında inceleme başlatılıyor. İnceleme sonucunda arayan numaranın kime ait olduğu saptanıyor.

 

Vodafone Gizli Numaralara Kapatma ve Açma İşlemleri

 

Vodafone operatöre bağlı GSM numaranız üzerinden gizli aramalara kapatma işlemi yapabilirsiniz. Bu işlem için yetkili bayilere gidebilir, uzman kişilerden destek alabilirsiniz. Aynı zamanda telefon üzerinden müşteri temsilcisine bağlanarak da özel numara aramalarını kısa sürede kapatabilirsiniz. Bir başka şekilde SMS üzerinden de bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Mesaj kısmına GIZLI AC yazarak 7046’ya SMS gönderebilirsiniz. İşlem tamamlandığında geri bildirim alabilirsiniz. Aynı şekilde gizli aramalara kapalı olan GSM numaranızı bu işleme açabilirsiniz. Açma işlemi için de bayilere gidebilir, müşteri temsilcisini arayabilir ya da SMS üzerinden işlem gerçekleştirebilirsiniz. Gizli numaraların kime ait olduğu konusunda Vodafone operatöründen bilgi alınmamaktadır. Bunun için savcılık izinli bir belge gerekmektedir. Onaylı bir belge olmadan kişisel verilerin korunmasına ilişkin kanun gereği gizli numara şahıs bilgileri hiçbir kullanıcıya paylaşılmamaktadır. Bilinmeyen numaranın kime ait olduğunun öğrenilmesi için ilk olarak savcılığa başvurulması gerekir. Gizli aramaların kapatılması, kişinin rahatsız edilmesini engelleyecektir. Kapatma işlemi dakikalar içerisinde sonuçlanır.

 

GSM numaranızı Vodafone’a taşımak ya da yeni bir faturalı hat ya da faturasız hat almak isterseniz de Vodafone mağazaları ya da Vodafone web sitesi üzerinden bilgi edinebilir, tarifeleri karşılaştırabilir ve size en uygun tarifeyi seçerek dakikalar içerisinde başvuru işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

 

numara taşıma yeni hat