Numara Taşırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

02 Ağustos 2023

Numara Taşırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Cep telefonu kullanıcılarının kullanım süreleri boyunca en az birkaç kere numaralarını taşımaları yaygın bir durum. Bazen daha verimli internet beklentisi bazen de daha avantajlı hat kullanımı için numara taşıma gerçekleşir. Numara taşıma, bir cep telefonu kullanıcısının mevcut telefon numarasını başka bir operatöre transfer etmesi anlamına gelir. Numara taşıma işlemi ile cep telefonu kullanıcıları cep telefonu numaraları değişmeden hizmet aldıkları operatörü değiştirmiş olurlar. Numara taşıma işlemi hakkında merak edilen tüm detaylar ve bu işlem sırasında dikkat edilmesi gereken tüm noktalar içeriğimizde.

 

Numara Taşıma Nasıl Yapılır?

 

GSM operatörleri belirli dönemlerde kendi bünyelerine yeni aboneler kazandırmak için, avantajlı kampanyalar sunabilir. Bu kampanyalardan yararlanmak isteyen cep telefonu kullanıcıları ise daha avantajlı seçeneklerle iletişim hizmeti almak için numara taşıma yolunu seçebilirler. Genellikle oldukça hızlı ve kolay gerçekleştirilen bir işlemdir. Öncelikle numaranızı taşımak istediğiniz GSM operatörünü belirlemeniz gerekir. Operatöre karar verdikten sonra, bu operatörün online kanalları ya da mağazaları aracılığı ile numara taşıma talebinizi iletmelisiniz.

 

Numara taşıma talebinizi iletmeden önce geçiş yapmak istediğiniz tarife / paket seçeneklerini de değerlendirmeniz önerilir. Aynı şekilde faturalı hat ya da faturasız hat talebinize de karar vermelisiniz. Numara talebinizi ilettikten sonra geçiş sağlamak istediğiniz operatör tarafından abonelik işlemleriniz başlatılır ve en kısa süre içerisinde yeni SIM kartınız tarafınıza iletilir.

 

Numaranızı Vodafone’a taşımak için yapmanız gereken işlemler oldukça basit. Öncelikle Vodafone Online kanalları üzerinden numara taşıma başvuru formunu doldurmanız gerekir. Bu formu doldurmadan önce size özel hazırlanmış tarife ve paket seçeneklerini incelemeniz ve bunlardan birini seçmeniz gerekir. Tarife / paket seçimini yaptıktan sonra formu doldurarak numara taşıma talebini iletebilirsiniz. Talebiniz, Vodafone Müşteri Temsilcileri tarafından mümkün olan en kısa sürede yanıtlanır. Talebinizin cevaplanmasından sonra yeni hattınız 1 ya da 2 gün içerisinde belirttiğiniz gün ve saatte adresinize teslim edilir. Vodafone numara taşıma işlemini, online olarak ya da Vodafone hizmet noktaları aracılığı ile de gerçekleştirebilirsiniz.

 

Numara Taşıma İşleminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

Numara taşıma, oldukça hızlı ve kolay gerçekleşen bir işlem olmasına rağmen bu işlemi gerçekleştirirken mağduriyet yaşamamak için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunur. Peki, numara taşırken dikkat edilmesi gerekenler neler?

 

Taahhüt Süresini Kontrol Edin!

Öncelikle numara taşımadan önce mevcut operatörünüz ile devam eden bir taahhüdünüzün olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Taahhüt süreniz bitmeden yapacağınız numara değişikliği sonucunda eski operatörünüzden tarafınıza bir cayma bedeli yansıtılabilir. Bu nedenle sözleşmenizde yer alan hükümleri ve taahhüt şartlarını detaylı şekilde incelemelisiniz. Numara taşıma işlemi sırasında dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da numara taşıma işleminiz gerçekleşene kadar eski hattınızı kapattırmamanızdır. Numara taşıma işlemi gerçekleştiğinde eski hattınız otomatik olarak kapatılacaktır. Bu işlem gerçekleşmeden önce hattınızı iptal ettirmeniz, numaranızın kayıtlardan silinmesine neden olabilir. Bu sebeple numara taşıma işlemi gerçekleşene kadar mevcut hattınız ile ilgili herhangi bir müdahalede bulunmamalısınız. Numara taşıma işlemi birkaç saat içerisinde gerçekleşebildiği gibi bu süre birkaç güne kadar da uzayabilir. Bu süre boyunca hem eski operatörünüzden hem de geçiş yapacağınız yeni operatörünüzden cep telefonunuza numara taşıma işlemi ile ilgili yönlendirme mesajları gelecektir. Bu süre boyunca bu mesajları dikkatli şekilde takip etmeniz ve mesajlarda yer alan yönergeleri eksiksiz şekilde yerine getirmeniz numara taşıma işleminizin sorunsuz şekilde gerçekleşmesi açısından önemlidir. Genellikle yeni SIM kartınızın ne zaman aktif hale geleceği ve telefonunuza ne zaman takmanız gerektiği bu mesajlar ile belirlenir.

 

Sözleşme Şartlarına Bakın!

Numara taşırken dikkat edeceğiniz bir diğer konu da yeni operatörünüzün size sağlayacağı imkanlar ve sözleşme şartlarıdır. Bu nedenle numara taşımadan önce yeni GSM operatörünüzün sunduğu tüm imkanları detaylı şekilde değerlendirmeniz ve size sunulan abonelik sözleşmesini detaylı şekilde okumanız gerekir.

 

Numara Taşıma Hizmet Bedeli

Numara taşıma işlemleri sırasında bu hizmet için ödemeniz gereken ücreti de dikkate alabilirsiniz. Böylece beklenmedik bir masraf ile karşılaşmamış olursunuz. Yine numara taşıyacağınız operatördeki geçiş yapacağınız tarife ve paketle ilgili taahhüt sürelerini ve cayma bedellerini de detaylı şekilde öğrenmeniz gerekir.

 

Operatörün Hizmet Kalitesi

Numara taşıma işlemi gerçekleştirmeden önce geçiş yapacağınız yeni GSM operatörünün kapsama alanını ve çekim gücünü de kontrol etmeniz gerekir. Böylece kaliteli bir iletişim hizmeti almanız mümkün hale gelir ve istenmedik durumlarla karşılaşmamış olursunuz. Bu kontrolleri sağlamak için müşteri temsilcileri ile görüşebilir, internet üzerinden bir araştırma gerçekleştirebilir ya da geçiş yapmayı düşündüğünüz operatör kullanıcılarının kullanıcı deneyimlerini öğrenmeye çalışın.

 

Güncel Kampanya ve Avantajlar

Yine numara taşımadan önce operatörlerin sağladığı numara taşıma kampanyalarını da takip edebilirsiniz. Böylece daha avantajlı iletişim seçeneklerine sahip olmuş olursunuz.

 

Vodafone, avantajlı tarife ve paket seçenekleri ile henüz Vodafone’lu olmayan kullanıcılara birbirinden güzel fırsatlar sunuyor. Vodafone’un faturalı hat tarifeleri ve faturasız hat paketlerini detaylı şekilde incelemek için Vodafone online kanallarını ziyaret edebilirsiniz. İletişim ihtiyaçlarınıza en uygun tarife ya da paketi seçtikten sonra yine online kanallar üzerinden numara taşıma başvurusu yapabilirsiniz. Numara taşıma başvurunuzun ardından müşteri temsilcilerimiz en kısa süre içerisinde sizinle iletişime geçerek numara taşıma sürecinizi başlatacaktır. Vodafone’lu olma süreciniz 1-2 gün içerisinde tamamlanacak ve yeni hattınız belirtilen gün ve saatte adresinize ücretsiz şekilde teslim edilecektir. Numaranızı Vodafone’a taşımanın bir başka yöntemi de Vodafone Mağazalarını ziyaret etmektir. Size en yakın Vodafone Mağazasını ziyaret ederek müşteri temsilcilerimize numara taşıma talebinizi iletmeniz yeterlidir. Bu yöntemle de çok kısa süre içerisinde Vodafone’lu olabilirsiniz.

 

numara taşıma yeni hat