Eski Telefondaki Bilgileri Yeni Telefona Aktarma Nasıl Yapılır?

02 Ağustos 2023

Eski Telefondaki Bilgileri Yeni Telefona Aktarma Nasıl Yapılır?

Eski Telefondaki Bilgileri Yeni Telefona Aktarma Nasıl Yapılır?

 

Yeni bir telefon alındığında eski telefondaki tüm bilgilerin yeni telefona geçmesini isteyenler çoğunluktadır. Telefon değiştirildiğinde eski telefonda kayıtlı olan bilgilerin aktarılması, verilerin devamlılığı bakımından önemli. Yeni bir telefon alan pek çok kişi de eski telefondaki bilgileri yeni telefona nasıl aktarabilirim, araştırması yapıyor.

 

Telefonlar arasında veri aktarımı yapmak önceden uzun saatler süren bir işlemdi. Günümüz teknolojisinde pratik şekilde veri aktarma işlemi gerçekleşiyor. Aynı zamanda artık Android ve iOS işletim sistemleri arasında da veri aktarımı mümkün oluyor. Bu işlem için farklı aktarma programları da tercih ediliyor. Uygulamalar sayesinde tek seferde eski telefondan fotoğraf, rehber, video gibi bilgilerin aktarımı gerçekleşiyor. Telefon aktarma işlemlerinde izleyebileceğiniz yolları detaylı bir şekilde açıkladığımız yazımızı okuyarak farkı alanlarda bilgi sahibi olabilirsiniz. Araştırma sonunda hangi işletim sistemi için hangi yolları kullanabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Eski telefonu yeni telefona aktarma işlemleri sırasında farklı yöntemler kullanabilirsiniz.

 

Telefon Aktarma Nedir?

 

Telefon aktarma, oldukça geniş bir kavram olarak tanımlanıyor. Bu kavram, telefon hafızasında yer alan tüm bilgileri kapsıyor. Örneğin, uygulamalar, fotoğraflar, kişiler, videolar ve oyunlar gibi pek çok bilgi, telefon hafızasında yer alıyor. Bunların hepsi, telefon aktarma denildiğinde akla gelen şeylerdir. Telefon aktarma işlemlerindeki amaç, yeni telefon alan kullanıcının eski telefonundaki bilgileri sağlıklı bir şekilde yeni telefona aktarmasıdır. Bu sayede her telefon değişiminde rehberi yeniden kaydetmek ve gerekli uygulamaları yeniden yüklemek zorunda kalmazsınız. Eski telefondan yeni telefon aktarma işlemleri gelişen teknoloji ile kısa sürede pratik bir şekilde gerçekleşiyor. Bu sayede yeni telefon kurma işlemlerine saatler harcanmasına gerek kalmıyor.

 

Telefon Aktarma Nasıl Yapılır?

 

Telefon aktarma işlemlerinde kullanılabilecek farklı yöntemler bulunuyor. Bunlar, kullanılan telefona ve yeni alınan telefon işletim sistemine göre değişiklik gösteriyor. Yeni telefona eski telefonu aktarma işlemlerinde şu yöntemleri kullanabilirsiniz;

 1. Aktarma yöntemlerinin başında işletim sisteminin kendine ait bulut uygulaması geliyor. Bu sistem üzerinden işletim sisteminde yer alan veriler yedekleniyor. Bulut sistemi yeni telefonda kullanıcı şifresi ile açıldığında otomatik olarak eski telefondaki veriler yeni telefona aktarılıyor.
 2. Son dönemlerde popüler olan telefon aktarma programlarını da kullanabilirsiniz. Bu programlar da aslında yine bulut sistemi gibi çalışıyor. Programa tüm veriler yükleniyor ve yeni telefondan giriş yapıldığında veri aktarımı gerçekleşiyor.

Android Başka Telefona Aktarma İşlemleri

 

Android işletim sistemi üzerinden yeni telefona aktarma işlemi yapmak için Google hesabınızda yedekleme yapabilirsiniz. Android aktarma işlemi için şu yolları izleyebilirsiniz;

 1. İlk olarak uygulama ekranına gidin.
 2. Ana ekran üzerinden ‘Ayarlar menüsünü seçin ve ‘Yedekle ve sıfırla’ yazısına dokunun.
 3. Yedekle ve sıfırla menüsü açıldığında tüm Android telefonlarda ‘Google Hesabı ile yedekle’ seçeneği çıkacaktır. Bunun yanı sıra bazı Android işletim sistemli cihazlarda farklı seçenekler de sunuluyor. Örneğin Samsung hesap üzerinden de yedekleme yapabilirsiniz. Bu seçeneklerden birini seçerek ilerleyebilirsiniz.
 4. Google hesap üzerinden ilerlediğinizde e-posta hesabı üzerinden yedekleme işlemi yapılmış olacaktır. Sonrasında yeni telefonu başlattığınızda yedekleme işlemini aktarabilirsiniz. Yeni telefon kurulum işlemi sırasında telefon otomatik olarak yedeklenenleri yükleme sorusu soracaktır. Yedek aldığınız hesabın kullanıcı adı ve şifresini kullanarak verilere erişim sağlayabilirsiniz. Sorulan soruya evet yanıtı verildiğinde otomatik olarak veri aktarma işlemi başlayacaktır. Eski telefondan yeni telefona veri aktarma işlemlerinde Google hesap bilgilerinden yardım alabilirsiniz.

 

iOS Telefon Aktarma İşlemleri

 

İPhone kullanıcıları yeni telefona veri aktarma işlemlerinde iCloud sisteminden yardım alıyor. Bu sistem, eski bir iPhone cihazdan yeni bir iPhone cihaza geçiş yaparken kullanılıyor. İCloud sistemi üzerinden veri aktarımı için şu yolları izleyebilirsiniz;

 1. İlk olarak ana ekrandan ‘ayarlar’ menüsüne girin.
 2. Burada en üstte yer alan Apple kimliği kısmına giriş yapın.
 3. Açılan menü içerisinde bulunan iCloud seçeneğine tıklayın.
 4. İCloud ekranı açıldığında mevcut olan yedekleme detayları görünecektir. Bu ekran üzerinden yedekleme yapmasını istediğiniz uygulamalar üzerinden seçim yapabilirsiniz. Aynı zamanda yedekleme yapmasını istemediğiniz uygulamaları bu alandan kaldırabilirsiniz.
 5. Menü alt kısmında yer alan ‘iCloud Yedekleme’ seçeneğine tıklayarak telefonun son durumunun güncellenmesini sağlayabilirsiniz.
 6. Sonrasında yeni aldığınız iPhone cihaz üzerinden kurulum aşamalarında yedekleme alanına geldiğinizde iCloud hesabınıza kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapabilirsiniz. Bu sayede yeni telefona dosya, uygulama ve rehber gibi alanlarda aktarma işlemi sağlayabilirsiniz.

Eski telefondan yeni telefona fotoğraf aktarma işlemleri için de yine aynı yol izlenmektedir. Telefonda kullanılan Google hesap ya da iCloud hesap üzerinden yedekleme yapılmaktadır. Yedekleme alanında fotoğraflar uygulamasını seçerek tüm fotoğrafların yeni telefona aktarılmasını sağlayabilirsiniz.

 

Sürekli olarak kullanılan uygulamaları da yine telefon değişimlerinde aktarabilirsiniz. Bunun için yedekleme hesaplarından yardım alabilirsiniz. Eski telefondaki uygulamaları yeni telefona aktarma işlemleri sayesinde telefon değiştirirken tüm uygulamaları yeniden yüklemek gerekmiyor.

Telefon değiştirme sırasında en sık akla gelen sorulardan biri rehber aktarma işlemi oluyor. Rehberdeki numaraların yeni telefona aktarılması hemen herkes için önemli bir unsur olarak kabul ediliyor. Eski telefondaki numaraları yeni telefona aktarma işlemlerinde telefon yedekleme hesapları ya da aktarma programları kullanılıyor.

 

Telefon Aktarma Programları

 

Yeni telefona eski telefondan veri aktarma işlemlerinde farklı programlar da kullanılıyor. Bunlar, telefon modeline ve işletim sistemine göre değişiklik gösteriyor.

 • Samsung ve birçok akıllı telefonda veri aktarma işlemlerinde kullanılan Smart Switch isimli program ver oluyor. Bu program, telefon içerisindeki tüm belge ve uygulamaları yedekliyor. Veri aktarımı yapılması için yeri telefonda da bu uygulamanın bulunması gerekiyor. Her iki telefonda da uygulamanın bulunması halinde Wifi üzerinden ya da USB kablo bağlantısı ile veri aktarma işlemi gerçekleşiyor. Bu aktarma sisteminde gerekli olan tek şey yeni telefon kapasitesinin eski telefondaki uygulamaları alabilecek yeterliliğe sahip olması olarak belirtiliyor.
 • Hem iOS hem de Android işletim sistemli cihazlarda kullanım imkânı sunan bir diğer uygulama ise Phone Clone oluyor. Bu uygulama her iki telefona da indirildiğinde yedeklenen verilerin aktarılması mümkün hale geliyor. Eski telefonda yedek alma işlemi yapıldıktan sonra aynı kullanıcı adı ve şifre ile yeni telefonda giriş yapılıyor. Böylece telefona veri aktarma işlemi başlatılıyor. Aktarma işlemi için Wifi bağlantısı kullanılıyor.
 • Yeni telefona eski telefondan aktarma yapmak için işletim sistemi üzerinden bulut sistemini kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra telefonun özel aktarma uygulamalarından yararlanabilirsiniz. Telefondan telefona aktarma yapma işlemlerinde dikkat edilmesi gereken en önemli hususların başında yedekleme yapma geliyor. Telefon üzerinden yedeklemelerin doğru yapılması işin temelini oluşturuyor. Yedekleme yapma işleminde tercih edilen sistem üzerinde kullanılan hesap şifresinin unutulmaması tavsiye ediliyor. Şifreli hesaplara giriş yapmak zorlaşıyor. Bu nedenle telefonlar arası aktarma yapma işi de uzun saatler alabiliyor. Bu gibi durumların yaşanmaması için kullanılan şifrelerin not edilmesi gerekiyor.
 • Telefonlar arası veri aktarımı yapmadan önce yeni alınan telefonun depolama kapasitesinin kontrol edilmesi gerekiyor. Yeni telefonun kapasitesi kadar bir yükleme yapılabiliyor. Bu nedenle yükleme yapılacak şeylerin ilk olarak önem sırasına göre listelenmesi tavsiye ediliyor. Telefon yedekleme işlemleri için kullanılabilecek birden fazla yöntem bulunuyor.

Yukarıdaki bilgileri dikkate alarak eski telefonunuzu yeni telefonunuza aktarabilirsiniz. Böylece pratik bir yöntemle verilerin sürekliliği sağlayabilirsiniz.

 

Eski telefonunuzdaki bilgileri yeni telefonunuza aktarırken aynı zamanda Vodafone’un avantajlı dünyasına adım atmak istiyorsanız size en yakın Vodafone mağazasını ziyaret edebilir ya da Vodafone online kanalları üzerinden başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Birbirinden avantajlı faturalı hat tarifeleri ya da faturasız hat paketleri arasından kendinize en uygun olanı seçerek kısa süre içerisinde Vodafone’lu olabilirsiniz. Üstelik Vodafone online kanalları aracılığı ile faturalı ya da faturasız hat başvurusu yapmak hem kolay hem de çok hızlı.

 

numara taşıma yeni hat