WPS Nedir?

28 Eylül 2023

WPS Nedir?

Günümüzün en vazgeçilmez ihtiyaçlarından biri internet. Artık hemen herkes bir internet kullanıcısı. İşyeri ve ev interneti kullanıcıları ise genellikle modem aracılığı ile internet hizmetinden yararlanıyor. Modemlerinizi dikkatle incelerseniz üzerinde farklı buton ve ışık olduğunu fark edebilirsiniz. Bu butonlardan biri de WPS butonu. ADSL modemleri üzerinde bu tuşu gören kullanıcılar modem üzerindeki WPS nedir konusunu merak ediyor.Peki WPS tuşu nedir birlikte inceleyelim.

 

WPS Butonu Nedir?

 

Ev ve işyerlerinde internet kullanmak için modemlere ihtiyaç duyuyoruz. Modem kurulum imkanı olmayan bölgelerde isetaşınabilir internet gibi çözümler arıyoruz. Öyle ki daha kaliteli bir internete erişmek için bağlantı kalitemizi her geçen gün daha da yükseltmenin yollarını arıyoruz. Günümüzde internet hızı da bizim için en önemli konulardan biri haline geldi. Bu nedenle en çok fiber internet kullanımı tercih ediliyor. İnternet hızında yaşanan aksaklıklar kullanıcıları hemen hız ve ping testi gibi uygulamalara yönlendiriyor. Bugün internet kullanıcılarını birinci önceliği en kolay ve hızlı şekilde internete bağlanabilmek. Bu anlamda internet bağlantısını kolaylaştıran bir yöntem de WPS. Sahip olduğumuz modemler üzerinde WPS yazan bir tuş bulunur. Bunun sonucunda kullanıcılar modem üzerindeki Wi-Fi tuşu ne işe yarar sorusunu merak ediyor. Arama motorlarında sık sık wps nedir modem gibi aramalar yapılıyor. Açılımı Wi-Fi Protected Setup olan WPS’nin Türkçe karşılığını “Korumalı Kablosuz Kurulum” olarak verebiliriz. Özellikle ev interneti kullanıcılarının çoğunlukla kablosuz internet kullandığını düşündüğümüzde WPS oldukça önemli bir detay. WPS nedir diye merak ediyorsanız kablosuz ağların güvenliğini sağlayan bir sistem diyebiliriz. WPS bağlantısı sayesinde güvenli bir ağ oluşturarak bu ağa bağlanabilirsiniz. Kısacası WPS ile kablosuz ağınızı daha güvenli bir hale getirebilirsiniz. Peki WPS tuşu ne işe yarar? Bu sorunun cevabı ise bu tuş ile birlikte WPS bağlantısı kurabilirsiniz.

 

WPS Nasıl Kullanılır?

 

WPS butonu nedir sorusunun cevabını açıkladıktan sonra bu butonun nasıl kullanılacağı ile ilgili detaylardan bahsedelim. Modemde WPS nasıl açılır konusu ile ilgili bir fikriniz yoksa içeriğimizi okumaya devam edebilirsiniz. WPS kullanımı basit birkaç adım sonrasında oldukça kolaydır. Modeminiz üzerindeki WPS tuşuna basın ya da birkaç saniye basılı tutun. Bu işlemden sonra modem üzerindeki WPS tuşu yanıp sönmeye başlayacaktır. Ardından bağlamak istediğiniz cihaz üzerinden kablosuz ağınızın adını seçerek kolayca internete bağlanabilirsiniz. WPS aktif edilmiş bir modemde normalde kullanılan kablosuz ağ şifresine ihtiyaç kalmaz. Modem WPS nedir sorusu internette sık sık aratılıyor. Bu yazımızda WPS düğmesi nedir ve nasıl kullanılır gibi tüm detayları açıkladık. WPS bağlantısı nedir konusunu özetleyecek olursak, normalde şifre ile bağlandığımız modemlere herhangi bir şifreye ihtiyaç duymadan kablosuz şekilde bağlanma yöntemidir diyebiliriz.

 

 

Vodafone Ev İnterneti avantajlarından faydalanmak için hemen başvurun!

Başvur