Taşınabilir İnternet ve Taşınabilir Modem Nedir?

28 Eylül 2023

Taşınabilir İnternet ve Taşınabilir Modem Nedir?

 

Günlük hayatın koşuşturmacası içinde veya bu koşuşturmadan uzaklaşmak için, saatler süren yolculuklar ya da günler süren konaklamlar yapılabiliyor. Dolayısı ile kişiler kısa süreli olarak evlerinden ve düzenlerin ayrı kalabiliyor. Bu gibi durumlarda farklı alanlarda konfor sağlanmaya ve düzen kurmaya ihtiyaç duyuluyor. Özellikle uzaktan çalışan kişiler için konfor alanı sağlanırken, kesintisiz ve hızlı internete gereksinim oluyor. Bu da geniş kitleleri, taşınabilir internet hizmetine yöneltiyor. Peki, taşınabilir internet nasıl kullanılır ve altyapısız internetin özellikleri nelerdir?

 

Kablosuz internete bağlanmayı mümkün kılan taşınabilir internet ile ilgili merak edilenler listesi epey uzun. Sizin de aklınızda ​​taşınabilir internet nedir ve internet nasıl taşınır gibi sorular varsa okumaya devam edin. Taşınabilir internet ya da taşınabilir wifi hakkında merak edilenlerin yanıtlarını derledik.  

 

Taşınabilir İnternet Nedir?

 

Taşınabilir internet, taşınabilir Wifi olarak da biliniyor. Yer ve mekan fark etmeksizin verimli internet hizmetinden yararlanmak isteyen kişilerin ilk tercihi, taşınabilir internetten yana oluyor. Peki pek çok kişinin tercihi olan taşınabilir internet nedir? Taşınabilir internet kısaca; 4G bağlantı, yönlendirici veya USB tipi modem üzerinden internet kullanma yolu olarak tanımlanabilir. Taşınabilir internet, gün geçtikçe yaygınlaşıyor. Bu durumda artan internet ihtiyacının da rolü büyük. Kişilerin internet kullanım şekli ve miktarının değişkenlik göstermesi, taşınabilir internet alternatiflerinin de çoğalmasına neden oluyor. Kişiler taşınabilir internet sayesinde, telefonlarının çektiği her yerden kolaylıkla internete bağlanabiliyor. Hatta taşınabilir internetin, evde kullanılan Wifi yönlendirici ile aynı görevi gördüğü de söylenebilir.

 

Taşınabilir internet hakkında cevabı en çok merak edilen sorularıo yanıtlayalım.

 

●      Taşınabilir Modem Nedir?

 

Taşınabilir modem kullanımı gün geçtikçe artıyor. Bu imkandan yararlanmak isteyen kişiler ‘’Taşınabilir modem nedir?’’ sorusuna cevap arıyor. Taşınabilir modemler, kablosuz şekilde internete bağlanılmasını sağlıyor. Bu özellikler sebebiyle taşınabilir modemler, mobil modem olarak da isimlendiriliyor. Taşınabilir modem aracılığı ile farklı kotalarda internet hizmeti almak mümkün. Taşınabilir modeme farklı kota seçenekleriyle sahip olunabileceği gibi taşınabilir modem sınırsız internet hizmeti de sunuyor. Tanışabilir modem aracılığıyla ev interneti kalitesinde internet, telefonun çektiği her alanda kullanılabiliyor.

 

●      Taşınabilir İnternet Her Yerde Çeker mi?

 

Taşınabilir internet her yerde çeker mi sorusunun yanıtı için internet sağlayıcınızın kapsama ağı önem taşır. Çünkü hattı size sunan anlaşmalı olduğunuz ağ sağlayıcı şirketin kapsama ağının ulaştığı yerde kapsama alanınız olacaktır.

 

●      ​​Telefonun Çekmediği Yerde İnternet (WiFi) Çeker mi?

 

WiFi ile telefonun çekim gücü arasında tam bir bağ yok. Bu nedenle telefonun çekmediği yerde WiFi sorunsuz olabilir. İkisi birbiri ile ilişkili değildir.

 

●      Taşınabilir İnternet İçin Ne Gerekli?

 

Evde bir WiFi yönlendiriciye sahip olmanın avantajlarını sunan taşınabilir internet için gerekenler neler, bakalım.

  • Modem veya USB
  • 4G hızına sahip bağlantı olması

 

●      İnternet Altyapım Yok Nasıl İnternet Alabilirim?

 

Kablolu bir şekilde internete sahip olmadığınızda ya da sürekli yer değiştirdiğiniz için kablolu internet kullanmak istemiyorsanız taşınabilir internet tam size göre. İnternet altyapısı olmayanlar için internet kullanımını mümkün kılan bu sistem, elektriğin olduğu her yerde 4,5G üzerinden internete bağlanma fırsatı sunuyor.

 

●      Köyde İnternet Altyapısı Yok Ne Yapmalıyım?

 

SIM kart ile sağlanan internet olarak da bilinen altyapısız internet, özellikle köylerde çok işlevsel bir hale geliyor. Yazın tatil için gideceğiniz köyünüzde de internete bağlanmanızı sağlayan taşınabilir interneti tercih edebilirsiniz. Karavan tatili yapanlar, kampçılar, köyde yaşayanlar ya da sürekli seyahat edenler için taşınabilir yönlendirici kullanmak size avantaj sunabilir. Bu teknoloji, SIM kart yuvası olmayan mobil cihazlara internet sunuyor. İnternet altyapısı olmayan yazlık gibi sabit bir konuma elektrik bağlamak istiyorsanız prizden elektrik alabilen sabit 4G yönlendiriciler tercih edilebilir.

 

Altyapısız İnternet Kavramı

 

Taşınabilir internetten bahsederken altyapısız internet konusunu da açılmak gerek. Altyapısız ev interneti olarak da bilinen bu sistem de taşınabilir olması bakımından önemli. Bulunduğunuz bölgede herhangi bir internet altyapısına ihtiyaç duymadan evde internet kullanabilmenize olanak veren bir mobil sistemden söz ediyoruz. SIM kart, modem ve 4,5G bağlantısı ile altyapısız evde internet kullanımı mümkün. Altyapısız eve internet arayışında olanların çoğu örneğin yazın yazlıkta kışın şehirdeki evinde interneti kullanmak isteyen kişiler. Benzer şekilde mobil çalışan kişiler de altyapısız kablosuz internet ihtiyacı duyuyor. Bu bağlamda altyapısız internet fiyatları da merak ediliyor. Bunun için size taşınabilir internet sağlayan paketleri incelemelisiniz.

 

●      Taşınabilir İnternet Nasıl Çalışır?

 

Taşınabilir ev interneti, bir diğer adıyla mobil Wifi, 4G Wifi yönlendiricisi ile aynı çalışma prensibine sahip. Taşınabilir internet, kesintisiz ve hızlı bir şekilde çalışmak için en yakında bulunan mobil ağına bağlanıyor. Sinyali bu mobil ağdan alan yeni nesil internet hizmeti, özellikleri sayesinde kendi Wifi ağını oluşturuyor. İnternet dağıtımını da kurduğu bu ağ üzerinden yapan taşınabilir internet, farklı avantajları beraberinde getiriyor. İnsanların internete bağlanmasını kolay hale getiren taşınabilir internete aynı anda birden fazla cihaz bağlanabiliyor. Taşınabilir internetin kotasına bağlı olarak, kullanım performansı da değişkenlik gösteriyor. Büyük hacimli dosyaları taşınabilir internetten yararlanarak indirmek mümkün. Fakat daha kısıtlı kotaya sahip hizmetten yararlanıyorsanız bu işlem internet hızının düşmesine neden olabiliyor.

 

Altyapısız internet kullanmak isteyenler için taşınabilir internet fiyatları da merak edilen bir konu. Fiyatlar değişen özelliklere göre farklılaşabilir. Burada özellik bilgisini detaylı olarak edinmek önemli. Vodafone taşınabilir wifi fiyatı için Vodafone.com.tr üzerinden online olarak bilgi alabilirsiniz. Ayrıca size en yakın Vodafone noktasına giderek de bilgi edinebilirsiniz. Yapacağınız görüşmelerle sizin kullanım alışkanlığınıza özel tarife seçeneği ile avantajlı bir kullanım elde etmeniz için gerekli bilgilendirme sağlanacaktır.

 

●      Taşınabilir WiFi Nasıl Kullanılır?

 

Taşınabilir ev interneti farklı sebeplerle ihtiyaç haline geliyor. Altyapının yetersiz olduğu köy ya da kamp alanı gibi yerlerde taşınabilir internet kullanımı gerekli oluyor. Diğer yandan sürekli seyahat edenler için de bir yere bağlı internet kullanımı yerine  interneti yanında taşımak önemli bir konfor. Ayrıca böyle bir durumda interneti taşınabilir olarak kullanmak, bütçe dostu da olabilir. Peki, taşınabilir WiFi nasıl kullanılır? Aslında burada sıradan ya da sabit bir 4G WiFi yönlendiricisinin çalışma prensibi ile birebir aynı olan bir yapı söz konusudur. Burada SIM kartınızın bağlanabileceği en yakın mobil ağ önemlidir. Çünkü bu ağ üzerinden sinyal alınır. Kullanılan bir yönlendirici ile ağ oluşur ve kullanıma hazır hale gelir.

 

Taşınabilir internet satın aldığınızda taşınabilir bir modeminiz olur. Bu modem temelde batarya ve sim karttan oluşan küçük taşınabilir bir kutu formundadır. İçindeki SIM kart genellikle telefona da takılarak kullanılabilir. Taşınabilir modemi şarj edip açmanız kullanmanız için yeterlidir.

 

​​Vodafone tarifeleri, farklı beklentilere hitap ediyor. Vodafone’un sunduğu ev interneti paketlerinden yararlanarak, yüksek hızda ve kesintisiz internete sahip olabilirsiniz. Site üzerinden yapacağınız hız testi ile aldığınız hizmetin kalitesini istediğiniz zaman ölçebilirsiniz. İnternet kullanımında yaşanabilen ping sorunlarına, ‘Ping nasıl düşürülür?’’ gibi yazılar sayesinde hızlı bir çözüm bulabilirsiniz. 

 

 

Vodafone Ev İnterneti avantajlarından faydalanmak için hemen başvurun!

Başvur