Ramazan Mesajları: Ramazan Ayı Sözleri ve Kutlama Mesajları

28 Eylül 2023

Ramazan Mesajları: Ramazan Ayı Sözleri ve Kutlama Mesajları

Ramazan ayı tüm Müslümanlar için kutsal ve özel bir ay. Oruç tutmak ve ibadete odaklanmak üzere Ramazanın etkisi önemlidir. İmsak vakti olarak bilinen vakitten iftar vakti olarak bilinen vakte kadar hiçbir şey yiyip içmeyerek gerçekleştirilen oruç ibadeti, manevi olarak fayda sağladığı gibi fiziksel olarak da vücuda fayda sağlayan bir ibadettir. Ramazan ayında oruç tutmanın dışında yardımlaşma da oldukça artar. Bu sayede toplum içerisinde birlik ve beraberlik duygusu da gelişir. Ramazan ayı genel olarak maneviyatın yüksek olduğu bir zaman dilimidir. Oruç tutsun ya da tutmasın hemen herkes bu ayın önemine saygı gösterir. Toplu iftarlar, Ramazan eğlenceleri ve kalabalıkların bir araya gelmesi ile oluşturulan sohbet ortamları ile Ramazan ayı 7’den 77’ye herkesin heyecanla beklediği bir ay. Bu güzel ayda bir araya gelme fırsatı bulamayanlar da birbirlerini arayarak ya da mesaj göndererek manevi duyguları paylaşmaya çalışıyor. Birbirlerine güzel mesajlar göndermek isteyenler, internette en güzel Ramazan ayı mesajlarını arıyorlar. Peki Ramazan ayının önemi nedir ve en güzel Ramazan mesajları nelerdir? Merak edenler için tüm detaylar içeriğimizde. 

 

Ramazan Ayı

 

Ramazan ayı hicri takvime göre hicri ayların 9.sudur. İslam inancının 5 temel esasından biri olan oruç ibadet bu ay gerçekleşir. Ramazan ayı, tüm hicri aylar içerisinde en kutsal olan olarak kabul edilir. Özellikle ülkemizde Ramazan ayı “11 Ayın Sultanı” olarak isimlendirilir. Müslümanlar için önemli olan bu ayda, yalnızca oruç tutmak değil; yardımlaşmak, diğer ibadetlere ağırlık vermek, kötü şeylerden uzak durmak gibi şeyler de önemlidir. Peki Ramazan ayı ne zaman başlıyor ve ramazan ayının önemi nedir?

 

Ramazan Ayı Ne Zaman Başlıyor?

 

Hicri takvime göre 9. ay olan Ramazan ayı miladi takvime göre her yıl aynı zamana denk gelmiyor. Bu nedenle de Müslümanlar her yıl “Ramazan ayı ne zaman” diye merak ediyor. Peki, Miladi takvime göre her yıl yaklaşık 10 gün geriye doğru gelen Ramazan ne zaman? 2023 yılı için Ramazanın ilk günü 23 Mart Perşembe. Ramazanın ilk günü merak edildiği kadar ilk sahur ne zaman konusu da oldukça merak ediliyor. Dini günlerde gece günden önce geldiği için ilk sahura Ramazan başlangıcı olan 23 Mart gecesi kalkılmıyor. Sahura, ramazanın ilk gecesi olan 22 Mart Çarşamba gününü 23 Mart Perşembe gününe bağlayan gece kalkılacak. Ramazan hangi gün diye merak edenler için özetlemek gerekirse, 23 Mart Çarşamba gecesi ilk sahur yapılmış olacak ve 23 Mart Perşembe günü ilk oruçlu geçirilen gün olacak.

 

Ramazan Ayının Önemi Nedir?

 

Ramazan ayı tüm İslam dünyası için oldukça büyük bir öneme sahiptir. Ramazan ayının önemi, İslam dininin 5 temel esasından biri olan oruç ibadetinin bu ayda gerçekleşmesinden ileri gelir. Bu ayda oruç tutanların Allah tarafından bağışlanacağına inanılır. Yine Müslümanların kutsal kitabı olan Kur’an-ı Kerim’in de bu ayda indirilmeye başlandığı bilinir. Müslümanlar Ramazan ayında günahlarından arınacaklarına inandıkları için bu ayda oruç tutmanın dışında yardımlaşmayı ve dargınlıkları gidermeyi ön plana alırlar. Ramazan ayında Müslümanlar genel olarak iftar zamanında büyük sofralar etrafında toplanır, ihtiyaç sahibi kişilere yardım eder ve eğer dargın oldukları kişiler varsa bu dargınlıkları gidermeye çalışır. Bu yıl da Ramazan başlangıç günü olan 23 Mart Perşembeden itibaren, tüm Müslümanlar bu duygularla bir arada olmaya, yardımlaşmaya ve ibadet etmeye başlayacaklar. Oruç tutan ya da tutmayan herkes bu ayda kalp kırmamaya, daha sakin olmaya ve ihtiyacı olan kişilere yardım etmeye daha fazla önem gösterdiği için Ramazan ayı oldukça huzurlu ve bereketli bir ay olarak önemlidir.

 

Ramazan Ayında Yapılabilecek Şeyler Nelerdir?

 

Ramazan ayında sağlığı elverişli olan tüm Müslümanlar oruç tutar. Oruç tutamayan kişiler de bu ayı farklı şekillerde değerlendirebilir. Peki Ramazan ayında oruç tutmanın dışında neler yapılabilir? Yardımlaşma ayı olarak da bilinen Ramazan ayında ihtiyaç sahiplerine çeşitli yardımlarda bulunabilir. İftar zamanının tadını daha yoğun çıkarabilmek için aile ya da arkadaşlarla kalabalık iftar sofraları etrafında toplanılabilir. Bunun dışında dua etmek, cami ve türbeleri ziyaret etmek gibi manevi duyguları arttıracak şeyler de yapılabilir. Aynı zamanda küsleri barıştırmak ya da dargın olduğunuz kişilerle de barışmak bu ayda manevi olarak size iyi gelecektir. Eğer sevdikleriniz ile bir araya gelmek mümkün değilse, onlara Ramazan mesajları göndererek fiziken olmasa da yan yana olduğunuzu hissettirebilirsiniz.

 

Yakınlarınızı Mutlu Edecek Ramazan Mesajları

 

Ramazan ayında bu aya önem veren tüm insanlar, oruç tutmanın yanı sıra sevdikleri ile iletişime geçerek onlarla bir arada olmayı da özellikle tercih ediyor. Mesafelerden dolayı fiziken bir araya gelme imkanı olmayan kişiler ise sevdiklerine Ramazan ayı mesajları göndererek bu ayın maneviyatını daha yoğun yaşamaya çalışıyor. Sevdiklerine böyle mesajlar göndermek isteyenler en güzel Ramazan sözleri ile ilgili araştırmalar yapıyor. Peki Ramazan ayında gönderilebilecek mesajlar için Ramazanla ilgili sözler neler? En güzel mesajları sizin için derledik.

 

 • 1. Dostlukların sevgi ile bezendiği bu Ramazan ayında kalplerinizin sevgi ile dolup taşmasını dilerim.
 • 2. Yağmur taneleri kadar bereketli bir Ramazan ayı geçirmenizi dilerim.
 • 3. Bol ve bereketli sofralarda en güzel iftarları yaşamanızı dilerim. Ramazan ayınız mübarek olsun.
 • 4. Bu mübarek Ramazan ayının huzurlu, mutlu, sağlıklı, sakin ve bereketli geçirmenizi dilerim.
 • 5. Kaseleriniz sıcak çorbalarla, kalpleriniz bu ayın rahmetiyle dolsun. Ramazan ayınız mübarek olsun.
 • 6. Ellerin semaya, dillerin duaya, kalplerin Allah’a yöneldiği bu mübarek ayın hayırlara vesile olmasını dilerim. Hoşgeldin Ya Şehr-i Ramazan.
 • 7. Bu mübarek Ramazan ayı kalplerimize iman, ruhumuza huzur ve tüm aleme barış getirsin. Bütün kötülükler üzerimizden uzak olsun. Hayırlı Ramazanlar dilerim.
 • 8. Allah’ın yoluna ulaştırmayacak yollara sapmaktan koruyan Ramazan ayımız mübarek olsun.
 • 9. Kardeşliğin daim olduğu, dostlukların devam ettiği, sevgilerin kalplere dolduğu ve rahmetlerin yağmur gibi yağdığı bu mübarek Ramazan ayının sizlere güzellikler getirmesini dilerim.
 • 10. Hoşgeldin Ya Şehr-i Ramazan! Allah’ım bizleri bu mübarek aya ulaştırdığın için hamdolsun. Kalplerimiz iman dolsun. Ramazan ayımız mübarek olsun.
 • 11. Bu mübarek Ramazan ayında Allah oruçlarımızı ve dualarımızı kabul etsin, günahlarımızı bağışlasın.
 • 12. Kalbinizde sakladığınız tüm dualarınızın bu güzel ayda kabul olmasını dilerim. Ramazan ayınız mübarek olsun.
 • 13. Ramazan ayı paylaşmanın, huzurun ve bir arada olmanın zamanıdır. Ramazan ayınız mübarek, sofralarınız bereketli olsun.

 

Sevdiklerinize kesintisiz şekilde mesaj göndermek ve onlardan gelen mesajları anında görebilmek için Vodafone Ev İnterneti abonesi olabilirsiniz. Vodafone Ev İnterneti abonesi olmak için Vodafone online kanalları üzerinden başvuru yapabilir ve adresinize göre altyapı sorgulamasını yapabilirsiniz. Altyapı sorgulaması sonucunda adresinizin fiber mi yoksa DSL bağlantıya mı uygun olduğunu öğrenebilirsiniz. Bu sonuca göre fiber internet ya da DSL internet paketleri içerisinden kendinize en uygun olanı seçerek aboneliğinizi başlatabilirsiniz. İnternet paket fiyatları hakkında detaylı bilgi almak ve tüm paket detaylarını incelemek için Vodafone online kanallarını ziyaret edebilirsiniz.