Ramazan Ayında İftarı Beklerken Vakit Geçirmenin 12 Yolu

28 Eylül 2023

Ramazan Ayında İftarı Beklerken Vakit Geçirmenin 12 Yolu

Ramazan ayı, İslam dünyası için kutsal önemi olan bir dönem. Bu ayda Müslümanlar, oruç ibadetini yerine getirerek Allah’a daha da yakınlaşmayı amaçlarlar. Aynı zamanda bu ay Kur’an-ı Kerim’in indirildiği ay olarak da bilindiği için Müslümanlar için ayrı bir öneme de sahiptir. Ramazan ayında cömertlik, yardımlaşma ve kardeşlik gibi diğer manevi duygular da oldukça önem kazanır. Manevi olarak bir arınma süreci olarak da değerlendirilen Ramazan ayında oruç tutmanın yanı sıra dua etmek  gibi ibadetlerle de insanlar manevi yönlerini daha da güçlendirirler. Ramazanda tutulan orucun iftarla sona ermesi hali, kişinin iradesini terbiye etmesi açısından da önemsenir. Bazen iftara yaklaşan saatler açlığı bastırmak ya da iftarı beklemek zor olabilir. İftarı beklerken açlığa odaklanmak yerine başka şeylere odaklanmak üzere vakit geçirmek mümkün. Dua etmek, okumak, dinlenmek ya da film izlemek bunlardan bazıları. Sizin için birkaç öneri hazırladık.

 

İftarı Beklerken Vakit Geçirmek İçin Neler Yapabilirsiniz?

 

Ramazan ayında oruç tutanlar imsak vaktinden iftar vaktine kadar herhangi bir şey yiyip içmezler. Gün içerisinde herhangi bir şey yiyip içmemek özellikle gün sonuna doğru biraz zorlayıcı olabilir. İftarı beklerken, özellikle iftara birkaç saat kala, sankli zaman daha yavaş akmaya başlar ve iftar saati hiç gelmeyecekmiş gibi hissettirebilir. İftar saatinin gelmesini beklerken yapılabilecek bazı şeylerle, vaktin daha hızlı geçmesini sağlayabilirsiniz. Peki iftarı beklerken yapılabilecekler nelermiş gelin birlikte bakalım.

 

1.    İşlere Odaklanmak

Oruç tutarken çalışmak fikri kimilerine çok da mantıklı gelmeyebilir. Ancak çalışmak ve sürekli bir şeylerle oyalanmak vaktin daha hızlı geçmesini sağlayabilir. Fiziksel olarak bedeninizi zorlayacak ağır bir işte çalışmıyorsanız, mesai süresi boyunca önünüzdeki işlere yoğunlaşarak odağınızı dağıtabilirsiniz. Böylece zaman çok daha hızlı geçecek ve iftar saatini beklerken dakikaları saymak zorunda kalmayacaksınız.

 

2.    Ders Çalışmak

Oruçta vakit geçirme yolları arasında ders çalışmak da yer alıyor. Eğer açken odaklanma problemi yaşamıyorsanız ders çalışmak oruç tutarken size iki türlü fayda sağlayabilir. Hem derslerinize odaklanarak vaktin hızlı geçmesini sağlayabilir hem de bu sürede derslerinizde ilerleme kaydedebilirsiniz. Yeni şeyler öğrenmek ve öğrendiklerinizi pekiştirmek için oruç tuttuğunuz zamanları değerlendirebilirsiniz.

 

3.    Kitap Okumak

Eğer oruç tutarken ders çalışmak gibi konsantrasyon gerektiren işlere odaklanamıyorsanız, daha hafif ama zamanı hızlı geçiren şeylere yönelebilirsiniz. Bunlardan en iyisi de elbette kitap okumak. Sevdiğiniz bir kitabı okurken, kitabın içerisindeki olaylara ve karakterlere daldığınızda zamanın nasıl geçtiğini anlamayacağınızdan eminiz. İftar vaktini beklerken zamanın daha hızlı geçmesini istiyor ve kitap okumayı da seviyorsanız, yapmanız gereken tek şey sevdiğiniz türde birkaç kitap alıp en sevdiğiniz köşenizde okumaya başlamak.

 

4.    Film / Dizi İzlemek

Zamanın nasıl geçtiğini anlamadığımız aktivitelerin başında şüphesiz ki dizi ve film izlemek geliyor. Hele ki sevilen bir film serisi yakalandıysa saatlerin nasıl geçtiğini anlamak imkansız hale geliyor. Aynı şekilde internet üzerinden dizi izlemek de zamanı çok hızlı geçiren bir aktivite. Heyecanlı bir dizi yakalandığında bir bölüm daha ve bir bölüm daha derken vaktin nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Belki de bu nedenle ramazan ayı internet kullanımına en çok ihtiyaç duyabileceğiniz zamanlardan biri olabilir.

 

5.    Yemek Tarifleri Öğrenmek

Oruç tutarken yemek tarifleri incelemek ya da tarif videoları izlemek kimileri için oldukça zorlayıcı olsa da bazıları için hem keyifli hem de zamanın hızlı geçmesini sağlayan bir aktivite olabilir. Bu nedenle eğer siz de oruç tutarken yemek tarifi izlemekten rahatsız olmayan kesimdenseniz, iftar vaktinin gelmesini beklerken yeni tarifler öğrenebilir hatta vaktiniz varsa bu tarifleri uygulayarak hem kendiniz hem de sevdikleriniz için mükemmel bir iftar yemeği hazırlayabilirsiniz.

 

6.    Yürüyüş Yapmak

Açık havada yapabileceğiniz ağır tempolu ve sakin yürüyüşler sizin için zamanın daha hızlı geçmesini sağlayabilir. Hoşunuza giden bir rotada izlemekten keyif aldığınız manzaralar eşliğinde bir yürüyüş yaparak iftar vaktine kadar zamanı temiz hava alarak değerlendirebilirsiniz.

 

7.    Oyun Oynamak

İftar vaktine kadar evde zaman geçirme imkanınız var ve online oyunları oynamayı da seviyorsanız, vakit geçirmek için yapabileceğiniz en iyi aktivitelerden biri kesinlikle oyun oynamak. En sevdiğiniz oyunun başına geçtiğinizde zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Üstelik oyunu tek başınıza değil de arkadaşlarınızla birlikte oynarsanız bu oyun hem çok daha keyifli hem de çok daha akıcı olacaktır. Ancak dikkat etmeniz gereken bir konu var; oyun oynamaya dalıp iftar saatini kaçırmayın!

 

8.    Günlük Tutmak

Yazı yazmayı seviyorsanız, iftarı beklerken yapabileceğiniz en güzel şeylerden biri de günlük tutmak. Hatta bu günlük tutma işini Ramazan ayına özel bir kişisel gelişim yolculuğuna çevirebilirsiniz. Ramazan ayına özel tutacağınız bu günlükte, her gün yaptığınız şeyleri not edebilir, öğrendiğiniz yeni bilgileri defterinize ekleyebilir ya da bir sonraki gün için iftar menüleri oluşturabilirsiniz. Günlüğünüze ne yazacağınız tamamen sizin yaratıcılığınıza kalmış. Ancak her ne yazarsanız yazın vaktin nasıl geçtiğini anlamadan iftar saatine ulaşmış ve Ramazan ayı sonunda 1 aylık gelişiminizi gözlemleyebileceğiniz bir eser ortaya çıkartmış olacaksınız.

 

9.    Yeni Hobiler Edinmek

İftarı beklerken yapabileceğiniz bir diğer aktivite de yeni hobiler edinmek. Uzun zamandır düşündüğünüz; resim yapmak, ahşap boyamak, örgü örmek ya da bir müzik aleti çalmak gibi bir hobiye başlama işlerinden birini Ramazan ayında başlatabilirsiniz. Bu hobileri öğrenmek için bir kursa yazılabilir ya da internet üzerinden öğretici videolar izleyerek evinizin konforunda yeni şeyler öğrenebilirsiniz. Üstelik öğrendiğiniz bu hobiler ile uğraşırken hem vakit çok daha hızlı geçecek hem de ürettiğiniz ürünler ile sevdiklerinize Ramazan Bayramında güzel hediyelikler verebileceksiniz.

 

10.    Video İzlemek

Ramazan internet kullanımına en çok ihtiyaç duyulan zaman dilimlerinden biri. Özellikle iftar hazırlıkları sırasında yemek tariflerini izlemek için sık sık internete başvurulabiliyor. Aynı zamanda ilgi alanınıza uygun konularda videolar izleyerek de iftar vaktinin gelmesini bekleyebilirsiniz. İsterseniz eğlenceli videolarla keyifli vakit geçirebilir isterseniz de öğretici videolarla kendinizi geliştirebilirsiniz. Ne tür videolar izlemek istediğiniz tamamen size kalmış. İhtiyacınız olan tek şey bol GB’lı bir internet bağlantısı ve video izleyebileceğiniz bir telefon, tablet veya bilgisayar.

 

11.    Şekerleme Yapmak

Oruç tutarken vakit geçirmek için en sık yapılan şeylerden biri de uyumak. Hatta öyle ki oruç tutarken uyumakla ilgili “orucu uykuya tutturmak” diye bir kavram bile var. Tüm gün boyunca uyumak mümkün olmasa da iftara yaklaştığınız ve zamanın geçmek bilmediği o saatlerde kısa bir şekerleme yaparak iftar vaktinin daha hızlı gelmesini sağlayabilirsiniz. Üstelik bu şekerlemeler sayesinde oruçtan yorgun düşen bedeninize kısa bir dinlenme fırsatı da sunmuş olursunuz.

 

12.    Meditasyon Yapmak ya da Dua Etmek

Sürekli dakikaları saymaktansa yapabileceğiniz en güzel şey hem bedeninize hem de ruhunuza iyi gelecek şekilde meditasyon yapmak olabilir. Meditasyon yapmayı sevmiyorsanız Ramazan ayının ruhuna uygun olarak dua ya da ibadet edebilirsiniz. Bu sayede ruhunuzu ve zihninizi karmaşadan arındırarak manevi anlamda güçlenebilirsiniz.

 

Ramazan ayında iftarı beklerken yapabileceğiniz 12 aktiviteyi sizin için listeledik. Eğer siz de bu listedeki önerilerimizi uygulayarak vaktin daha hızlı geçmesini sağlamak istiyorsanız Vodafone Ev İnterneti abonesi olarak çok daha keyifli vakit geçirebilirsiniz. Abonelik işlemlerini başlatmak için Vodafone online kanalları üzerinden adrese bağlı altyapı sorgulaması yaparak, adresinizde fiber mi yoksa DSL bağlantı mı olduğunu öğrenebilirsiniz. Altyapınıza göre DSL ve fiber paketlerini ve fiyatlarını inceleyerek kendinize en uygun paketi seçip aboneliğinizi başlatabilirsiniz.