İnternet Işığı Kırmızı Yanıyor Sorunu ve Çözümü

28 Eylül 2023

İnternet Işığı Kırmızı Yanıyor Sorunu ve Çözümü

 

Ev ve işyerlerinin zamanla vazgeçilmezlerinden biri olan modemler, markası ve modeli ne olursa olsun, birbiri ile benzer özellikler gösterirler. bu benzerlikler modemlerin üzerinde yer alan ışıklar ve ışıkların ifade ettiği bağlantılar kaynaklıdır.

 

İnternet bağlantısı için gerekli verileri sağlayan modemlerde yeşil renkte yanarak interneti sorunsuz aldığınızı gösteren bir ışık vardır. Modem internet ışığı olarak da bilinen bu bu yeşil ışık bazı durumlarda yanıp sönerken bazı durumlarda ise  tamamen kırmızı bir ışığa dönüşebilir. Modem kırmızı ışık uyarısı veriyor ise bu durum internete bağlanamıyorsunuz anlamına gelir.

 

Yeşil yanması gereken ışığın kırmızı yanması, modeminizin internet sağlayıcı firmadan IP adresi alamaması olarak da ifade edilebilir. Gerekli IP bağlantısı sağlanamadığı için var olan interneti de kullanmanız mümkün olmaz. Peki, modemde internet ışığı kırmızı yanıyor sorunu ile karşı karşıyaysanız ne yapmanız gerekir? Böyle durumlarda modem üzerinde yapabileceğiniz farklı işlemler mevcuttur. Modemde internet kırmızı yanıyor ise bunun farklı nedenleri olabilir. Modem ışığı kırmızı yandığında ne yapmalı, sorusuna yanıt arayanlar için konuyu detaylı olarak değerlendirdik.

 

Modem Üzerinde Yer Alan Işıklar ve Anlamları

 

İnternet ışığı kırmızı yanıyor hatası ile karşılaştığınızda yapabileceğiniz eylemler çeşitlidir. Fakat etkin bir çözüm oluşturabilmek ve hatanın nedenini bulmak için öncelikli olarak, modem üzerinde yanan ışıkların ne anlama geldiğini bilmek gerekir. Modem genel tanımıyla; bilgisayar, tablet, telefon gibi akıllı cihazlar üzerinden internete bağlanmasını sağlamak için özel olarak tasarlanan bir cihazdır. Modemlerin üzerinde internet bağlantısına uygun olup olmadığını gösteren birtakım ışıklar yer alır. Modem üzerinde yer alan ışıklar ve anlamları aşağıdaki gibi listelenebilir;

 

  • •Power: Modem üzerinde en başta bulunan power tuşu modemin açık olup olmadığını gösterir. Ancak bu tuş açık olduğunda modem kullanılabilir.

 

  • •DSL: Power tuşunun açık olmasının yanı sıra internet sağlayıcısının kullanılabilmesi için DSL ışığının da yanıyor olması önemlidir. Bu ışığın yanması modemin bulunduğu alanda Wi-Fi üzerinden internete bağlanabileceğinin bir simgesidir. DSL Işığının sürekli olarak yanıp sönmesi ise internetin bir veya daha fazla cihaz üzerinde kullanıldığı anlamını taşır.

 

  • •WLAN: Modem üzerinde bulunan bir diğer önemli ışık ise WLAN’dır. WLAN birden fazla anlam taşıyan bir ışıktır. İlk olara WLAN ışığı yavaş bir şekilde yanıp sönüyor ise internet veri hızınınyavaş olduğu anlamına gelir. Aynı zamanda bu durum veri aktarımının daha hızlı olduğu anlamını da taşıyabilir. Eğer WLAN sabit şekilde yanıyor ise herhangi bir veri aktarımı yokturç Fakat, ışık hiç yanmıyorsa WLAN özelliğinin kapalı olduğu anlaşılabilir.

 

  • •İnternet: Modem üzerinde internet ışığının yanıyor olması internet bağlantısının ideal şekilde olduğunu gösterir. Eğer internet üzerinden bir veri akışı gerçekleşiyorsa bu internet ışığı yanıp söner. İnternet bağlantısının mevcut olmadığı durumlarda ise ışık yanmaz.

 

  • •LAN1, LAN2, LAN3, LAN4: Modem üzerinde birden fazla LAN ışığı yer alır. Bu ışık modem ile bir cihaz arasında Ethernet bağlantısının olduğunu ifade eder. Eğer bu ışık yanıp sönüyor ise Ethernet ile cihaz arasında bir bağlantının verimli bir şekilde kurulduğu anlamını taşır. Işığın yanmaması ise Ethernet bağlantısının olmadığına işarettir.

 

Modem İnternet Işığının Kırmızı Yanmasındaki Nedenler

 

Modem ön yüzünde yer alan gösterge ışıkları kullanılmakta olan modemin çalışıp çalışmadığına dair kişilere bilgi verir. Özellikle de çoğu kişinin farklı zaman zarflarında sorun yaşadığı modem internet ışığı her koşulda sabit bir yeşil halinde yanmalıdır. Modemin internete bağlanma aşamasında sürekli yanan yeşil ışık ara sıra yanıp sönerek zaman içerisinde tamamen yeşile döner. Bu durum son derece normaldir çünkü bu esnada modeminiz internet sağlayıcısının IP’sine bağlanmaya çalıştığı anlamına gelir. Lakin üç dakikadan fazla bir süredir modem internet ışığı kırmızı yanıyor ve beklemenize rağmen yeşile dönüşmüyor ise internet bağlantınızda bir sorun olma olasılığı yüksektir. Bu gibi durumlarda modem internet ışığı kırmızı yanıyor şeklinde araştırmalar yapılır. Modem ışığının kırmızı yanmasının farklı nedenleri olabilir. Modem internet ışığı kırmızı yanıyor ise bu duruma neden olabilecek faktörler aşağıdakilerden biri olabilir;

 

  • •Bulunduğunuz bölgede altyapıya ilişkin bir arıza oluşmuş ise modemde kırmızı ışık yanması normaldir. Altyapı arızaları çok ciddi problemler olmadığı sürece hızlı şekilde sağlayıcılar tarafından çözüme ulaştırılabilir. Bunun akabinde de internetinizi aktif olarak kullanmaya devam edebilirsiniz.
  • •Modeminiz çeşitli sebeplerden dolayı internet sağlayıcınızdan IP alamıyorsa modemde alarm ışığı yanıyor Bu tip bir durum genellikle modemde oluşan bir arızaya işaret eder.
  • •Modeme ve duvara takılı halde bulunan kablolarda olası bir gevşeme veya oynama varsa modem los ışığı kırmızı yanıyor Bu gibi durumlarda, kabloları kontrol etmek ve varsa oluşan gevşeme veya çıkmaları düzeltmek yeterli olacaktır.
  • •Ödemesi unutulmuş veya gecikmiş internet faturaları sonucunda da wifi internet kırmızı yanıyor Bu durumu çözmek için, internet sağlayıcınız ile iletişime geçebilir ve varsa eksik faturalarınızı ödeyerek, problemin ortadan kalmasını sağlayabilirsiniz

 

Modem İnternet Işığı Kırmızı Yanıyorsa Ne Yapmalı?

 

Modemde internet ışığı kırmızı yanıyor  ise ilk olarak yapmanız gereken şey son gelen faturanın ödenip ödenmediğini kontrol etmek olmalıdır. Çünkü, genellikle kredi kartlarına otomatik ödeme talimatı verilen internet faturası gibi faturalar banka veya başka bir durum kaynaklı zamanında ödenmemiş olabilir. Farklı bir bakış açısı ile gelen bilgilendirme mesajlarını görmemiş veya fatura ödeme tarihini kaçırmış da olabilirsiniz. Faturayı geciktirmek veya ödememek internetinizin kesilmesi ile sonulandığı için internet kırmızı yanıyor hatası ile karşılaşmanız mümkündür.

 

DSL  ışığı kırmızı yanıyor hatası ile karşı karşıyaysanız da interneti kullanamıyor olabilirsiniz. Modem üzerinde yer alan DSL ışığı , internet bağlantısını teyit eden en önemli ışıktır. DSL kırmızı yanıyor ise modem üzerinde yer alan kabloları kontrol etmelisiniz. Kablolar farklı nedenler sonucu modemden çıkmış olabilir. Kabloların uçlarını yuvalarına doğru bir şekilde takarak problemi giderebilirsiniz. Aynı hata bazen kabloların yanlış yerlere takılmasından da kaynaklanabilir. Bu nedenle kabloları takarken, doğru yerlere taktığınızdan emin olmalısınız. Eğer sorun kablo hataları kaynaklı ise bir süre sonra kırmızı ışık yeşile dönecektir. Modem üzerinde farklı bir sorun oluşmuş olması ihtimaline karşı, internet ışığınız yaptığınız işlemlere rağmen bir türlü yeşile dönmüyor ise modeminizi resetleme yoluna gidebilirsiniz. Resetleme işlemi sonrasında modeme kurulum yapmak gerekir. Bu nedenle konuya hakimseniz işlemi kendiniz gerçekleştirebilir veya internet sağlayıcınızdan destek alabilirsiniz. Yukarıda bahsedilen olası durumlara ve yaptıklarınıza rağmen modeminizin internet ışığı hala yeşile dönmüyor ise internet sağlayıcınızla görüşmeniz avantaj sağlayacaktır. Örneğin; Vodafone resmi sitesi üzerinden veya müşteri destek numaralarından günün her saati yardım alabilirsiniz. Vodafone ile kolaylıkla iletişime geçerek, problemin arıza kaynaklı olup olmadığını öğrenebilir ve konuşma sonunda etkili bir çözüm önerisine kavuşabilirsiniz.

 

Vodafone ile sunduğu ayrıcalıklı paketleri değerlendirerek internetinizi yenileyebilirsiniz. Telefonla internet paketi yenileme konusunda detaylı bilgi alabilirsiniz. Bunun yanı sıra Vodafone sitesi üzerinden ADSL internet konusunda bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca  fiber internet hakkında da detaylı bilgi alabilirsiniz. Fiber veya ADSL paketler arasından hangisinin adresinize uygun olduğunu öğrenmek için kolayca sorgulama yapabilirsiniz.