Konum Nasıl Atılır? Telefondan Konum Atma Yöntemleri

02 Ağustos 2023

Konum Nasıl Atılır? Telefondan Konum Atma Yöntemleri

Konum Nasıl Atılır? Telefondan Konum Atma Yöntemleri

 

Konum paylaşma işlemleri cep telefonu üzerinden GPS donanımı ile mümkün. GPS donanımı ile farklı kullanıcılara anlık konum paylaşımı gerçekleşiyor. Gelişen teknoloji ile canlı konum paylaşma özelliği de kullanılmaya başlandı. Canlı konum, bir diğer deyişle hareketli konum paylaşımı, karşı tarafa konum paylaşan kişinin anlık hareketlerini gönderiyor. Konum paylaşma işlemi, birileri ile buluşma ya da yer tarif etme konularında oldukça tercih ediliyor. Konum paylaşma işlemleri hem belirli uygulamalar üzerinden hem de telefonun mesaj özelliği üzerinden gerçekleşiyor. Konum paylaşma özelliği, telefonun işletim sistemine göre farklılık gösteriyor. Android ve iOS işletim sistemli cihazlarda farklı şekilde konum paylaşma işlemi yapılıyor. Konum nasıl atılır, canlı konum gönderme, WhatsApp hareketli konum gönderme gibi konularda detaylı bilgi sahibi olmak için sayfayı okumaya devam edebilirsiniz. Farklı uygulamalar üzerinden konum paylaşma sürecini detaylı şekilde öğrenebilir, pratik konum paylaşma işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

 

Whatsapp’tan Konum Nasıl Atılır?

 

Dünya üzerinde iletişim alanında en çok kullanılan uygulamalar arasında ilk sırada yer alan Whatsapp hem sesli hem görüntülü hem de mesajla iletişim imkânı sunuyor. Whatsapp üzerinden aynı zamanda konum paylaşma işlemleri de yapılıyor. Konum paylaşma özelliği, kişisel bir konum paylaşma olarak tanımlanıyor. Konum nasıl atılır WhatsApp sorusuna cihaz donanımına göre yanıtlar veriliyor. Whatsapp konuşmaları üzerinden özel bir konuşmaya ya da grup konuşmasına konum paylaşabilirsiniz. WhatsApp konum atma alanında iki farklı seçenek sunuyor. Bunlar, mevcut konum paylaşma ve hareketli konum paylaşma olarak adlandırılıyor. Mevcut konum paylaşma işlemi, anlık bulunulan konum üzerinden bir paylaşım gerçekleştiriyor. Hareketli konum paylaşımı ile belirlenen süre boyunca kullanıcının hareketleri anlık olarak paylaşılıyor. WhatsApp’tan konum atma işlemi cihaz donanımına göre değişkenlik gösteriyor.

 

Android WhatsApp Konum Paylaşma

 

Android işletim sistemli cihazlarda Whatsapp üzerinden konum paylaşımı temelde iki farklı seçenek ile sınırlandırılıyor.

 1. Whatsapp’ı açın ve konum paylaşmak istediğiniz kişi ile sohbet başlatın.
 2. Sohbet içerisinde sol alt köşede yer alan ataş simgesine dokunun.
 3. Ataş simgesi içerisinden gelen konum alanına dokunun
 4. Konum açıldığında anlık bulunduğunuz konum harita üzerinde belirlenecektir.
 5. Sabit konum göndermek için ‘konum gönder’ seçeneğine tıklayın. Bu işlemle kişiye otomatik olarak sabit konum paylaşımı yapılacaktır.

Hareketli konum nasıl atılır sorusuna sıklıkla merak edilen konular arasında yer alıyor. Hareketli konum göndermek için konum açılan ekrandan mevcut konumu paylaş seçeneğinin seçilmesi gerekiyor. Mevcut konum paylaşma seçeneği seçildiğinde konum paylaşma süresi ekranı açılıyor. Bu ekranda 15 dakika, 1 saat ve 8 saat olmak üzere üç farklı paylaşım süresi seçeneği bulunuyor. Bu seçeneklerden biri tercih ediliyor. Süre tercihi yapıldıktan sonra otomatik canlı konum paylaşımı gerçekleşiyor. Canlı konum paylaşma işlemi, belirlenen süre dolduğunda otomatik olarak kapanıyor.

 

iOS Whatsapp Konum Paylaşma

 

İşletim sistemleri arasında arayüz farklılıkları gözlemleniyor. Whatsapp uygulaması içerisinde de işletim sistemine bağlı değişiklikler bulunuyor. WhatsApp konum nasıl atılır sorusuna cihaz donanımına göre farklı yanıtlar veriliyor. iOS işletim sistemli cihazlarda Whatsapp konum paylaşımı için şu yolları izleyebilirsiniz;

 1. Whatsapp uygulamasını açın ve konum göndermek istediğiniz kişiyle bir sohbet başlatın.
 2. Sohbet ekranı sol alt köşesinde yer alan + simgesine tıklayın.
 3. Açılan ekrandan konum seçeneğini işaretleyin.
 4. Konum seçiminden sonra otomatik olarak harita üzerinden konum işaretlemesi gerçekleşecektir.
 5. Konu paylaşımı için sabit konum ya da canlı konum seçimi yapabilirsiniz.

Sabit konum paylaşımı için ‘şu anki konumu paylaş’ seçeneğini işaretleyebilirsiniz. Canlı konum atma işlemi için ise canlı konum paylaş butonuna basabilir, açılan ekrandan konum paylaşma süresini belirleyebilirsiniz.

 

Whatsapp üzerinden doğru bir konum atma yapılabilmesi için telefonun ayarlar bölümünden gerekli gizlilik ayarlarının yapılması gerekiyor. WhatsApp uygulamasının konumunuza ulaşmasına izin vermezseniz konum paylaşımı yapmayacaktır. Bunun için telefonun ayarlar bölümünden gizlilik ekranına ulaşılması gerekiyor. Gizlilik ekranından WhatsApp uygulamasını seçip konuma izin verebilirsiniz.

 

Hareketli konumların paylaşım süresi kişi tarafından belirleniyor. Belirlenen süre dolduğunda otomatik olarak konum kapatılıyor. Aynı zamanda paylaşılan konum, süresi dolmadan kişi tarafından iptal edilebiliyor. İptal edilen konumlarda karşı tarafın konumu takip etmesi engelleniyor. Canlı konum izleme faaliyetleri sayede konum paylaşılan kişi tarafından yapılıyor. Konum paylaşılmayan kimse konuma ulaşım sağlayamaz. Canlı konum nasıl atılır konusuna hem Android hem de iOS işletim sistemli cihazlar üzerinden yanıt veriliyor.

 

Google Haritalar ile Konum Nasıl Atılır?

 

Konum nasıl atılır sorusuna bir başka cevap olarak Google Haritalar yanıtı veriliyor. Google Haritalar uygulaması üzerinden istediğiniz kişilere süresiz ya da süreli konum paylaşımı yapabilirsiniz. Google Haritalar uygulaması da yine Android ve iOS işletim sistemlerinde farklılık gösteriyor.

 

Android Telefondan Google Haritalar Konum Atma

 

Android işletim sistemli cihazlarda Google Haritalar uygulamasını kullanarak konum paylaşımı yapabilirsiniz. Bunun için şu yolu izleyebilirsiniz;

 1. Google Haritalar’ı açın.
 2. Paylaşmak istediğiniz konuma basılı tutun.
 3. Açılan pencereden ‘paylaş’ butonuna basın.
 4. Rehberdeki kişiyi seçmek için rehber seçeneğine tıklayın ve kişiyi seçin.
 5. Paylaşılacak konum için paylaşma seçeneğini tercih edin. Bunlar mesajlar, Whatsapp ya da başka uygulamalar olabilir. Diğer seçeneğine tıklayarak ilgili uygulamayı seçebilirsiniz.

iOS Üzerinden Google Haritalar Konum Atma

 

iOS işletim sistemli cep telefonları üzerinden Google Haritalar uygulamasını kullanabilir ve kişilere konum paylaşımı yapabilirsiniz. Bu paylaşımı süresi ya da süresiz şekilde tercih edebilirsiniz. iOS Google Haritalar konum paylaşmak için;

 1. Google Haritalar uygulamasını açın.
 2. Açılan harita üzerinden göndermek istediğiniz konumu belirleyin.
 3. Paylaş butonuna tıklayın.
 4. Açılan pencereden konum paylaşmak istediğiniz uygulamayı ve kişiyi seçin.

Hem Android hem de iOS işletim sistemli cihazlar üzerinden Google Haritalar uygulamasından konum paylaşımı yapılıyor. Google Haritalar üzerinden konum paylaşmak için uygulamanın yüklü olması ve bir Google hesabının açık olması gerekiyor. Ayrıca telefonun gizlilik ayarları bölümünden uygulamaya konum kullanım izni verilmesi gerekli görülüyor.

 

Mesajla Telefondan Konum Nasıl Atılır?

 

Telefondan konum nasıl atılır sorusuna yanıt olarak birçok farklı seçenek sunuluyor. Mesaj üzerinden konum paylaşımı yapmak için herhangi bir uygulama kullanılmasına gerek duyulmuyor. Bu sayede pratik şekilde istenilen kişi ile konum paylaşımı gerçekleşiyor. Mesaj üzerinden konum atmak iOS ve Android işletim sistemli cihazlarda değişiklik gösteriyor.

 

Google Mesajlar ile Telefondan Konum Gönderme

 

Telefonun mesajlar kısmından herhangi bir uygulamaya gerek duymadan konum paylaşma işlemi yapabilirsiniz. Ancak mesajlar bölümünde canlı ve hareketli konum gönderme özelliği bulunmuyor. Google mesajlar üzerinden konum göndermek için şu yolu izleyebilirsiniz;

 1. Google mesajları açın ve konum göndermek istediğiniz kişiyle bir sohbet başlatın.
 2. Sohbet içerisinde sol alt köşede yer alan + butonuna tıklayın. Açılan ekrandan konum seçeneğini işaretleyin.
 3. Konum seçme işlemi yapıldığında otomatik olarak paylaşım gerçekleşir.

iPhone Mesajla Konum Atma

 

iPhone cep telefonlarında iMessage kullanılıyorsa uygulama gerekmeden konum paylaşmak mümkün oluyor. Bunun için;

 1. Mesajları açın ve konum göndermek istediğiniz kişiyle bir sohbet başlatın.
 2. Sohbet ekranı üzerinden sohbet kişisine dokunun.
 3. Mevcut konumu atmak için ‘şu anki konumu gönder’ seçeneğine tıklayın.
 4. Konum paylaşma işlemi tamamlandığında alıcı, sohbet ekranı üzerinden konumu görüntüleyecektir.

Vodafone’un geniş kapsama alanı sayesinde sorunsuz bir şekilde konum atabilirsiniz. Vodafone’lu olmak için Vodafone Online Kanalları aracılığı ile numara taşıma başvurusunda bulunabilir ve kısa sürede Vodafone’lu olabilirsiniz. Vodafone’un faturalı hat tarifeleri içerisinden kendinize en uygun olanı seçebilirsiniz. Eğer faturalı hat kullanmak istemiyorsanız yine Vodafone’un faturasız hat paketlerini değerlendirebilirsiniz. Vodafone’un avantajlı dünyasına adım atmak için vakit kaybetmeden online kanallarımız üzerinden ya da Vodafone Mağazaları aracılığı ile başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

 

numara taşıma yeni hat