Güvenli Arama Nasıl Kapatılır?

02 Ağustos 2023

Güvenli Arama Nasıl Kapatılır?

Güvenli Arama Nasıl Kapatılır?

Güvenli arama, internet üzerinde erişim kısıtlaması olarak ifade ediliyor. Güvenli arama filtrelemeleri genellikle ebeveynler tarafından tercih ediliyor. İnternet kullanım yaşı günümüzde oldukça düşmüş durumda. Teknoloji içerisine doğan çocukların ortalama 1 yaşından itibaren internet kullanımına başladığı gözlemleniyor. Çocukların sürekli vakit geçirdiği internet ortamında olumlu olduğu kadar olumsuz içerik de bulunuyor. Bu olumsuz içerikler, çocuklarda psikolojik etkilere yol açabiliyor. Bu gibi durumların yaşanmaması için ebeveynler tarafından güvenli arama özelliği aktif hale getiriliyor. Bu özellik sayesinde çocukların internet üzerinden olumsuz içeriklere erişimi engelleniyor. Aynı zamanda internet kullanımı sırasında olumsuz içerikli reklamların çıkması da önleniyor. Güvenli arama sisteminin nasıl kapatıldığını öğrenmek için sayfayı okumaya devam edebilirsiniz. Araştırma sonunda hangi yolları izlemeniz gerektiği konusunda bilgi edinebilirsiniz.

 

Güvenli Arama Nedir?

 

Güvenli arama, internetteki uygunsuz resim, video ve görsellerin filtrelenmesi için kullanılan bir güvenlik sistemi olarak ifade ediliyor. Güvenli arama sistemi genellikle çocuklar için tercih ediliyor. İnternet kullanım yaşı ortalama 1 ile 2 yaşa kadar düşmesi, çocuklar günün belli bir bölümünü internette geçirmesi ve internet sisteminde olumlu olduğu kadar olumsuz içerik de yer alması ebeveynleri endişelendiriyor. Uygunsuz ve olumsuz içerikler çocuklarda psikolojik problemlere yol açabildiği için ebeveynler tarafından güvenli arama sistemleri kullanılıyor. Güvenli arama filtreleri reklamları da kapsıyor. İnternette gezinirken çıkan reklamların da filtrelenmesi mümkün hale geliyor. Google sistemi üzerinden açılan bu filtreleme sistemi istenildiğinde kapatılabiliyor.

 

Güvenli Arama Sistemi Nerelerde Kullanılır?

 

Google üzerinden kullanılan güvenli arama sistemi, farklı internet kullanım alanlarında yararlı etkiler sağlıyor. Güvenli arama sistemi evde ebeveynler tarafından tercih ediliyor. Çocuklar internette gezinirken karşılarına uygunsuz reklam ve videoların çıkması engelleniyor. Böylece güvenli bir kullanım alanı oluşturuluyor.

 • Güvenli arama sistemi aynı zamanda okul ve eğitim kurumlarında kullanılan bilgisayarlarda da tercih ediliyor. Eğitim kurumlarında öğrencilerin araştırma yapmak için kullandıkları bilgisayar sistemlerinde güvenli arama filtreleri yer alıyor. Güvenli arama filtresi aktif haldeyken öğrencilerin uygunsuz içeriklere ulaşması engelleniyor.
 • Güvenli arama sistemi aynı zamanda çocukların kullandığı cep telefonlarında ve tabletlerde de uygulanıyor. Telefon ve tabletlerle uzun saatler vakit geçiren çocukların uygunsuz içeriklerle karşılaşmaması için güvenli arama filtresi aktif hale getiriliyor.
 • Öğrencilerin telefonlarında da yine güvenli arama filtresi kullanılıyor. Ebeveynler tarafından çocukların telefonlarında filtre sistemi açılıyor.

Güvenli Arama Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

 

Güvenli arama filtresi sadece Google aramalarında geçerlilik sergiler. Farklı arama motorlarından yapılan aramaların sonuçlarını gizleme gibi bir özelliği bulunmamaktadır. Güvenli arama kapatma ve açma işlemleri kullanılan cihaza göre değişiklik gösteriyor.

 

Android İşletim Sistemli Cihazlarda

 

Android işletim sistemine sahip tablet, telefon ve televizyon gibi cihazlar üzerinden güvenli arama filtresini kapatabilirsiniz. Android işletim sistemli cihazlarda Google arama kullanımı için üç farklı alternatif bulunmaktadır. Bunlar;

 

1.     Google Uygulaması

 

Google uygulaması üzerinden güvenli arama filtresini kapatabilirsiniz. Bunun için şu yolları izleyebilirsiniz;

 • Android telefon ya da tablet üzerinden Google uygulamasını açın.
 • Açılan ekranın sağ üst köşesindeki profil resminize dokunun.
 • Açılan pencereden ‘Ayarlar’ ve ‘Güvenli Arama’ seçenekleri seçin.
 • Güvenli arama ekranında sağ üstte kilit simgesi bulunuyorsa güvenli arama kilidi aktiftir. Kilit simgesine dokunarak güvenli arama filtresini kaldırabilirsiniz.

2.     Mobil Tarayıcı

 • Android telefon ya da tablet üzerinden güvenli arama ayarlarına gidin.
 • Güvenli aramayı etkinleştir ya da devre dışı bırak seçeneği ile açılan ekranda kilit simgesi olup olmadığını kontrol edin.
 • Kilit simgesi varsa güvenli arama kilidi aktif haldedir.

3.     Android TV

 • Android TV ana ekranından ayarlar sekmesine gidin.
 • Açılan ekran üzerinden ‘Tercihler’ alt sekmesini açın.
 • ‘Arama’ ve ‘Güvenli Arama’ yollarını izledikten sonra açık ya da kapalı butonları gelecektir.

Bilgisayarda Güvenli arama Nasıl Kapatılır?

 

Bilgisayar üzerinden açılan güvenli arama filtresinin kapatılması pratik bir şekilde gerçekleşiyor. Bunun için;

 • Güvenli arama ayarlarına gidin.
 • Güvenli aramayı etkinleştir ya da devre dışı bırak seçenekleri bulunacaktır.
 • Aynı zamanda bilgisayarda Google arama sonuçları ekranı sağ üst tarafta yer alan ‘Hızlı ayarlar’ sekmesinden de değişiklik yapabilirsiniz.

iPhone ve iPad Güvenli Arama Kapatma

 

iPhone ve iPad cihazlarda kullanılan Google aramalarda güvenli arama filtre sistemi yer alıyor. Güvenli arama kapatma işlemi iPad ve iPhone cihazlar üzerinden de gerçekleştiriliyor.

Google uygulama üzerinden;

 • Bilgisayar ana ekranından ‘Güvenli arama Ayarlarına’ gidin.
 • Güvenli arama etkinleştirme ya da devre dışı bırakma seçeneğini işaretleyin.
 • Ekranın sağ üst köşesinde kilit simgesi yoksa güvenli arama filtresi kaldırılmıştır.
 • Aynı zamanda mobil tarayıcı üzerinden de bu yolları izleyerek ayarları değiştirebilirsiniz.

Güvenli arama nasıl kapatılır sorusuna farklı cihazlar ve uygulamalar üzerinden detaylı bir yanıt sunulmuştur. Bu alanda değişiklik yapmak için cihaz donanımına göre teknik bir yol izleyebilirsiniz. Böylece pratik bir şekilde güvenli arama sisteminde değişiklik yapabilirsiniz.

 

Güvenli Arama Nasıl Çalışır?

 

1.     Güvenli Arama Açıkken

 

Güvenli arama özelliği açıkken, internet kullanımlarında karşınıza çıkabilecek uygunsuz video, resim ve uygulama gibi içeriklerin filtrelenmesine yardımcı olmaktadır. Bu sayede geçmiş aramalara yönelik bir öneride bulunulması da engelleniyor. Güvenli arama sistemi sayesinde ebeveyn kontrolünde bir internet kullanımı elde ediliyor. Güvenli arama filtreleme özelliği sadece Google aramaları üzerinden kullanılıyor. Farklı bir arama motoru üzerinde bu filtreyi kullanım özelliği bulunmuyor.

 

2.     Güvenli Arama Devre Dışıyken

 

Güvenli arama devre dışı bırakıldığında uygunsuz içerik aramalarında sınır kaldırılır. Aynı zamanda reklam ve video gibi olumsuz içeriklerin de gösterilmesi kısıtlanmıyor. Güvenli arama filtresinin değişimi ayarlar kısmından gerçekleşiyor. Devre dışı bırakılan filtreler istendiği zaman aktif hale getirilebiliyor.

 

Güvenli Arama Ayarlarını Kim Değiştirebilir?

 

Güvenli arama ayarları evlerde genellikle ebeveynler tarafından kontrol ediliyor. Bu durum, Google hesabını kimin yönettiğine bağlı olarak değişiyor.

 • Google Hesap bilgilerine sahip olan herkes bu alanda değişiklik yapabilir. Kullanılan internete bağlı olarak Google Hesap bilgileri kişisel olmalıdır. Bu sayede özel bir kullanım alanı elde edilebilir.
 • Family Link uygulaması üzerinden anne ve baba kontrolünde bir internet kullanımı gerçekleşmektedir. Uygulama üzerinden her iki ebeveyn tarafından da işlem yapılabilir.
 • Bir Google Workspace hesabında oturum açıldığında güvenli arama ayarları yönetici tarafından kontrol edilebilmektedir. Bunun için ilk kriter kullanıcının 18 yaşın altında olmasıdır.
 • Güvenli arama ayarları okul ya da eğitim alanı genelinde de değiştirilebilir. Okul bilgisayarlarında ortak bir Google hesap kullanılıyor. Bu Google hesap üzerinden tek bir kontrol mekanizması oluşturulur. Kontrol kişisi tarafından tüm bilgisayarlarda güvenli arama ayarları aktif hale getirilir.

Güvenli arama sistemi kısaca uygunsuz içeriklerin kullanıcı erişimine kısıtlanması olarak tanımlanmaktadır. Bu içerikler, resim, fotoğraf ya da video olabilir. Uygunsuz görülen tüm içeriklerde filtreleme gerçekleştirilir. Aynı zamanda internet üzerinde çıkan reklamlarda da aynı şekilde bir filtreleme sistemi kullanılır. Çocuklu ailelerde oldukça tercih edilen güvenli arama sistemi, aynı Google hesabı üzerine tanımlı olan tüm cihazlarda gerçekleşmektedir. Bu sayede her bir cihaz üzerinde değişiklik yapılmasına gerek kalmıyor. Google Hesaplar üzerinden erişilen güvenli arama sistemi, yine kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapılarak değiştirilmektedir.

 

Çocuklarına güvenli internetve mobil iletişim imkânı sağlamak isteyen ebeveynler Vodafone internet sitesini ziyaret ederek bilgi alabilir. Faturalı hat ve faturasız hat hakkında bilgi almak için hemen şimdi tıklayın.

 

numara taşıma yeni hat