Müşterinizin Gizli Verilerini Nasıl Koruyabilirsiniz?

Müşterinizin Gizli Verilerini Nasıl Koruyabilirsiniz?

Kişisel verilerimiz sürekli olarak çeşitli kuruluşlar tarafından çevrimiçi olarak toplanıyor, işleniyor ve saklanıyor. Çevrimiçi formlar sürekli bize, ‘Bültenimizi almak için e-posta adresinizi ekleyin’ ya da ‘Ücretsiz doğum günü ikramı için doğum tarihinizi bize bildirin’. Fakat bazı şirketler sadece basit çevrimiçi işlemler için bile adresimizi ve hatta kredi kartı bilgilerimizi bilmek istiyor. Fakat onlara bunu vermeden önce neden evcil hayvanınızın en sevdiği rengi bilmek istediklerini hiç merak ettiniz mi?

 

Espri bir yana, veri korumanın işletmeler için önemi çok yüksek. Yüksek düzeyde veri koruması hem güven ve itibar inşa eder hem de değerli verilerinizi sahtekarlık, dolandırıcılık ve kimlik hırsızlığı için kullanabilecek üçüncü taraflardan korur. Çevrimiçi olarak bu kadar yüksek miktarda verinin alışverişinin yapılmasıyla, veri gizliliği yönetimi işletmenizi korumak için anahtardır.

 

İşletmenizin müşteri verilerinin gizliliğini önceliklendirmesi ve değerli varlıklarınızı çevrimiçi olarak nasıl koruyabileceğine bakalım.

 

Veri Koruma Nedir?

 

Veri koruma, verilerinizi yetkisiz erişim, kayıp veya bozulmaya karşı korumak için alınan önlemleri ifade eder. Veri korumanın amacı, veri ihlallerini önlemek, riski en aza indirmek ve gizli verilerin güvenliğini sağlamaktır. Veri korumasını yönetmek için güvenlik önlemlerine örnekler şunlardır: şifre yönetimi, güvenlik yazılımı, erişim kontrolleri, personel eğitimi ve şifreleme. Şifreleme, verilerinizi hem iletim sırasında hem de depolanırken korumanıza yardımcı olabilir.

 

Veri Koruma ve Gizlilik Neden Önemlidir?

 

Veri koruması ve gizliliği, olası etkisi nedeniyle önemlidir. Dünya çapında saat başına veri ihlallerinin ortalama maliyeti son yıllarda büyük ölçüde artarak yaklaşık 787.671 dolara ulaştı. Bu maliyetler, sahtekarlık amaçlı alışverişlerden kaynaklanan kayıp para, veri koruma yasalarına uymadığı için verilen cezalar veya itibar etkisinden kaynaklanan kar kayıplarından oluşur. Bu da işletmenizin başına gelmesini engellemek için alabileceğiniz önlemlerin önemini vurgular.

 

Veri koruması ve gizliliği konusunda çok şey var, ancak aklınızda tutmanız gereken birkaç temel nokta şunlardır:

 

 • Güven – Veri koruması ve gizliliği konusunda proaktif olan bir kuruluş, çalışanları, müşterileri ve hissedarları tarafından daha fazla güvenilir olma eğilimindedir, böylece güvenilir bir itibar oluşturabilirsiniz.
 • Gizli bilgileri güvende tutun – Gizli bilgi -İşletmenizde sakladığınız hassas bilgilerin özel kalması ve veri ihlallerinin sonuçlarının çok zararlı olması gerekir.
 • Risk azaltma - Veri korumasında önlemek tedavi etmekten daha iyidir. İşletmenizin verileri doğru bir şekilde saklaması ve toplaması, bunları çevrimiçi olarak güvende tutmak ve bozulma, ihlal ve hırsızlık riskini azaltmak için gereklidir.

 

Risk Değerlendirme Kontrol Listesi

 

İyi bir veri gizliliği yönetimiyle işletmenizi çevrimiçi olarak güvende tutabilirsiniz. Veri koruma risk değerlendirmesi, bir projenin veri koruma risklerini belirlemek ve yüksek riskli verilerin nasıl güvende tutulacağına karar vermek için kullanılır. İşletmenizin veri korumasında doğru yolda kalmasına yardımcı olmak için bir veri koruma risk değerlendirme kontrol listesi hazırladık. Aşağıdaki listeye bakın ve ihtiyaçlarınıza uygun şekilde uygulayın veya uyarlayın.

 

 • Toplanan verilerin doğasını, kapsamını, bağlamını ve amaçlarını anlayın ve detaylandırın.
 • Veri toplama sürecini belgeleyin ve riskleri azalttığımızdan emin olun. (Şifre yönetimi, Kısıtlı erişim, Şifreleme vb.).
 • Bireylere verilerinin KVKK Veri Koruma Yasası’na uygun olarak nasıl saklandığını bildirin.
 • Veri gizliliği seviyelerinizi daha da artırmak için üçüncü taraf görüşlerini dikkate alın.
 • Tüm personeli, verileri güvenli bir şekilde toplama ve saklama konusundaki rollerine uygun seviyede eğitin,
 • Sadece gereksinimlerimize uygun olan gerekli verileri işleyin,
 • Her veri toplama işlemi için risk seviyesini kabul edin ve yüksek riskleri ortadan kaldırmak veya azaltmak için gerekli adımları atın: (Buraya şirketinizin veri koruma politikasını veya prosedürlerini ekleyin)
 • Veri koruma risk değerlendirmelerini düzenli olarak gözden geçirin..

 

İşletmenizin veri korumasını ciddiye alması ve kişisel verilerinizi yetkisiz erişimden korumak için riskleri en aza indirmeye yardımcı olacak süreçlere ve prosedürlere sahip olması hayati önem taşır.

Daha fazla destek için V-Hub Dijital Danışmanlarımızdan biriyle konuşun ve işletmeniz için en iyi seçenekleri keşfedin.