Yeni Nesil Bağlantı Çözümlerinin Öncüsü: SD-WAN

Yeni Nesil Bağlantı Çözümlerinin Öncüsü: SD-WAN

SD-WAN (Software Defined Wide Area Network) yapılandırılabilir ve esnek WAN ağını tanımlayan bir teknolojidir.

 

7/24 ulaşabileceğiniz size özel müşteri danışmanı ve özel DDOS koruması içeren metro ethernet ile şirketinizin en yoğun olduğu saatlerde bile eşit indirme yükleme hızı ile çalışma motivasyonunu koruyun!

Vodafone güvenlik duvarı ile ağ trafiğini denetleyin, yetkisiz erişimleri engelleyin ve zararlı içerikleri önleyin.

 

Bu teknolojinin amacı; veri ve uygulamaları, güvenli ve verimli bir şekilde uzak lokasyonlar arasında dağıtmaktır. Bu blog yazısında, SD-WAN teknolojisinin işletmeler için ne gibi faydalar sağladığını inceleyeceğiz. SD-WAN’ın performansı, esnekliği, maliyet avantajları ve güvenliği gibi konuları ele alacağız.

 

SD-WAN Nedir?

 

SD-WAN, mevcut kurumsal şebekeye ek bir katman olarak konumlanarak, işletmelerin altyapısını tek bir merkezden bulut tabanlı uygulamalarla yönetmesini sağlayan yeni nesil bir bağlantı çözümüdür. Birden çok şubeye sahip IT altyapılarının esnek ve merkezi yönetimini sağlar ve işletmelerin verimliliğini artırır.

 

İş sürekliliğinde de önemli bir rol oynamaktadır; yedekli ve güvenli bir ağ sağlayarak işletmelerin faaliyetlerini kesintisiz bir şekilde sürdürmelerine yardımcı olur. Ayrıca, merkezi yönetim özelliğiyle de ağda meydana gelen bir arıza ve kesinti durumunda sorun hızla tespit edilip çözülür.

 

SD-WAN’ın temel işlevi en basit olarak, ağ trafiğinde en iyi yolu belirleyerek verimliliği artırıp işletmelere esneklik, güvenlik ve sürdürülebilirlik sağlamaktır.

 

 

SD-WAN, İşletmenize Nasıl Fayda Sağlayabilir?

  • Merkezi bir kontrol noktası kullanarak ağ trafiğinin yönetimini gerçekleştirir. Bu da ağ yönetiminde esneklik imkânı verir. Ağ yönetimi esnekliğiyle performansı ve kaynaklarının kullanımını optimize etme olanağı sağlar. Bunun sonucunda ise iş sürekliliğini sağlar.

 

  • Ağ trafiğini daha efektif bir şekilde yönetebildiğinden, şebeke performansını artırır. Özellikle ağ trafiğini en doğru şekilde yönlendirerek, cihazlar arasındaki veri transfer hızını artırır.

 

  • Ağ yönetiminin net bir şekilde kolaylaştığını söyleyebiliriz çünkü yönetim işlemleri tek bir merkezden sağlanır. Bu, ağın farklı noktalarına gidip cihazları elle yapılandırmak gibi zahmetli işlemleri ortadan kaldırır.  

 

  • Ağ güvenliği artar çünkü ağ trafiğini düzenleyerek, güvenli olmayan bağlantılar engeller.

 

  • Ağ yönetim maliyetlerini düşürür çünkü ağ yönetiminde fiziksel cihazların kullanımı azalıyor ve bununla birlikte işletmeler daha az personelle birlikte operasyonlarını yönetebiliyorlar.

 

  • SD-WAN, bulut tabanlı çözümleri de desteklediği için bulut tabanlı uygulamaların ağa bağlanmasını kolaylaştırır.

 

 

Hangi işletmeler için daha uygun?

SD-WAN birden çok lokasyona sahip tüm sektörlerdeki işletmeler için uygundur.

 

SD-WAN’ı kullanan işletmeler, şubelerinin IT altyapılarını tek bir merkezden anlık, ölçeklendirilebilir ve güvenli bir şekilde yönetebiliyor. Bununla birlikte, maliyetlerini düşürüp verimlilik ve güvenliklerini artırabiliyorlar. Ayrıca iş sürekliliğinde de büyük bir avantaj sağlayan SD-WAN, yedekli ve güvenli bir ağ sağlayarak işletmelerin faaliyetlerini kesintisiz bir şekilde sürdürmelerine yardımcı oluyor. Dijital dönüşümün ivmesinin etkileyici bir hale geldiği günümüzde, SD-WAN çoklu lokasyonlu işletmeler için büyük bir rekabet avantajı sağlıyor.

Vodafone SD-WAN çözümü ile ilgili detaylı bilgi edinmek için tıklayın!