Üretim Sürecini Görüntü İşleme Teknolojisiyle Mükemmelleştirin

Üretim Sürecini Görüntü İşleme Teknolojisiyle Mükemmelleştirin

Görüntü İşleme ile üretim süreçlerinizde herhangi bir anomaliyi anında tespit edebilir, çalışanlarınızın performanslarını raporlayabilir, stok yönetimini optimize edebilir ve işletmenizin güvenliğini güçlendirebilirsiniz. Üstelik bunlar, görüntü işlemenin taşıdığı potansiyele kıyasla buzdağının sadece görünen kısmı. Nesnelerin interneti ile aksiyon alınabilir veriler ile operasyonel verimliliğinizi artırın!

Görüntü işleme, yalnızca yenilikçi bir teknoloji olmakla kalmıyor , aynı zamanda üretim endüstrisinin ihtiyaçları için harika bir süreç otomasyon tekniği, güvenlik sistemi ve süreç optimizasyonu sağlıyor. Yapay zeka destekli görüntü işleme ile üretim süreçlerinizi dönüştürerek iş performansını, iş sağlığı ve güvenliğini ve üretim verimliliğini önemli ölçüde iyileştirebilirsiniz.

Kurum ve kuruluşların güvenlik duvarlarında eski veya kullanılmayan kuralları veya kural kümelerini otomatik olarak kaldırarak verimliliği azaltmadan siber güvenlik risklerinizi azaltın.

 

Görüntüyü analiz edilebilir veri haline getirmeyi ve operasyonel işlemleri otonomlaştırmayı sağlayan görüntü işleme teknolojisi, temel olarak kamera, AR/VR cihazları, akıllı telefonlar, tabletler gibi çeşitli kaynaklardan alınan görüntüyü içe aktarma, analiz etme ve işleme ile üç adımı içerir ve görüntü analizine dayalı rapor sunar. Bugün birçok iş alanında ve uygulamada yaygın bir şekilde kullanılan görüntü işleme, verimliliği artırırken insan zamanı ve emeğinden kayda değer tasarruflar sağlıyor.

 

Sunduğu tüm faydalara bağlı olarak bu teknolojiye olan talep de giderek artıyor. Son trendler, görüntü işleme teknolojisinin bankacılıktan alışverişe kadar sayısız uygulamada yaygın olarak kullanıldığını gösterirken 2029 yılına kadar görüntü işleme sistemleri pazarının 151 milyon doların üzerine yükselmesi bekleniyor. Bu artış 2022 yılındaki seviyeyle kıyaslandığında pazarın yaklaşık 3 kat büyüyeceğini gösteriyor.

 

üretim süreçlerinizi görüntü işleme teknolojisi ile mükemmelleştirin

 

Görüntü İşleme Teknolojisi Üretim Sektöründe Süreçleri Nasıl Dönüştürüyor?

 

Kalite kontrolü, iş yeri güvenliği, otonom stok yönetimi ve daha birçok alanda görüntü verilerini faydaya dönüştürmeyi sağlayan bu teknolojinin sunduğu en önemli avantajlardan biri esneklik. Görüntülerden alınan bilgiler, çok çeşitli uygulamalara entegre edilebiliyor. Bu da farklı ihtiyaçlara göre özel ve uyarlanabilir çözümler geliştirmeyi sağlıyor. Görüntü işleme teknolojisinin sunduğu bazı diğer temel faydalar ise şöyle:

 • Personelinizin yaptığı sayım, ölçüm gibi işlemlerin kameralar aracılığıyla yapılması süreçlere hız kazandırır, hataların önüne geçer ve verimliliğinizi artırır.
 • İzinsiz yerlere giriş, ekipman güvenliği gibi güvenlik kontrolleri kolayca yapılır.
 • Eğer uygun kamera sistemine sahipseniz ekstra bir yatırım yapmanıza gerek kalmaz ve mevcut kamera sisteminiz ile görüntü işleme teknolojisini kullanabilirsiniz.
 • Otomasyon ile denetim görevlerinin tutarlılığını ve kalitesini iyileştirebilir; iş akışlarınızı optimize edebilirsiniz.
 • Sistem üretim sürecindeki kusurlu ürünleri otomatik olarak tespit ettiği için yüksek kaliteli üretim süreçleri sağlayabilir ve üretim kesintilerini önleyebilirsiniz.
 • Süreçlerinizdeki hataların erken tespit edilmesini sağlayarak soruna dönüşmeden önlem alabilirsiniz.
 • İşgücünüzü gerçek zamanlı olarak en fazla ihtiyaç duyulan alanlara yönlendirebilirsiniz.
 • İzinsiz yerlere girişlerde alarm üreterek, tehlikeli alanlara girildiğinde üretimin durmasını sağlayarak, baretli baretsiz çalışan tespiti yaparak iş sağlığı ve güvenliğini iyileştirebilirsiniz. 

 

İşinizle İlgili Tüm Süreçlere Hakim Olmak ve Kaynak Yönetimini İyileştirmek için Üretim Sektöründe Görüntü İşlemenin Gücünü Kullanın

 

Üretim sektöründe beklentilerin hızla değişmesi ve giderek artması hem bu beklentilere çevik bir şekilde yanıt vermeyi hem de bu çevikliği sağlayacak bir iş gücü ile hız gerektiriyor. Bunu yapmak için daha akıllı ve daha otomatik süreçlere ihtiyaç var. Görüntü işleme zaman ve emek alan süreçleri kolaylaştırmak, verimliliği artırmak ve karar vericilerin işini kolaylaştırmak için yapay zeka ve görüntünün potansiyelini bir araya getirerek uygulama alanlarına yönelik sonsuz bir olasılık sunuyor.

 

İşletme sahipleri ve karar vericiler de bu teknolojinin taşıdığı potansiyele ve sunduğu faydalara bağlı olarak bu alandaki yatırımlarını giderek artırıyor. Bu konuda Insight tarafından yapılan bir araştırmada, katılımcıların %45'i bu teknolojinin maliyet ve verimlilik kazanımlarına yönelik fırsatlara dikkat çekerken, katılımcıların yine neredeyse yarısı pazara yeni ürün ve hizmetler getirmeyi kolaylaştırarak inovasyonda itici bir güç olabileceğini ifade ediyor. Aynı araştırmada katılımcıların bu teknolojiye neden ihtiyaç duyduklarına dair yanıtlar ve oranlar ise şöyle sıralanıyor:

 • Yetkisiz girişlerin tespit edilmesi gibi güvenliğin iyileştirilmesi (%78)
 • Çalışan güvenliğini artırma, ekipman arızalarını tespit etme (%71)
 • Üretim/imalat sırasında anomali/ kusur tespiti (%58)

 

Vodafone Business’ın Üretim Sektörüne Yönelik Görüntü İşleme Çözümü ile Neler Yapabilirsiniz?

 

Vodafone Business, mevcut ihtiyaçlarınızı belirleyip, potansiyel kullanım durumlarını keşfederek görüntü işlemenin gücünden en iyi şekilde faydalanmanızı mümkün kılıyor.  Vodafone Business uzmanlığı bu teknolojiyi ihtiyacınıza uygun şekilde kullanmanız için işletmenizdeki beklentiye özel algoritmalar geliştirmenin yanı sıra başarısı kanıtlanmış çözümler de sunuyor.

 

Ürün Stok/Yığın Analizi:

Üretim sektörü için en önemli konulardan biri stok yönetimidir. Görüntü İşleme ile her ürüne farklı işaretleme yapılarak saniyeler içinde ürün veya stok sayımı yapmanız mümkün oluyor.

 

Personel Verimlilik Analizi:

Çalışanlarınızın hareketlerini analiz ederek performanslarını takip edebilirsiniz.

 

Güvenlik:

Üretim sahanızda tehlikeli veya istenmeyen yerlere girildiğinde uyarı almanız süreçlerinizi ve alanda bulunan insanların güvenliğini korumanızı sağlar. Önemli varlıkların bulunduğu alanları izleyerek bu varlıklarınızı risklere karşı koruyabilirsiniz.

 

Operasyon Verimlilik Ölçümü:

Verimliliğini ölçmek istediğiniz operasyonları, araçları, makineleri kolayca raporlayabilirsiniz.

 

İş Sağlığı ve Güvenliği:

Görüntü İşleme Çözümü, üretim alanında çalışanların koruyucu ekipman kullanımı takibini, hareketsiz nesne-insan tespitini veya tehlikeli durumlarda gerekli alanda risk yaratabilecek sürecin durmasını sağlayabilir.

 

Üretim Bandı Anomali Analizi:

Üretim bandına yerleştirilen yüksek çözünürlüklü kameralar sayesinde herhangi bir anomaliyi anında tespit ederek gerekli müdahalede bulunmanız, istenmeyen sonuçların ve kayıpların önüne geçmenize yardımcı olur.

 

Ürün Kalite Kontrol Analizi:

Üretilen ürünün renk ve desen analizi yapılarak ya da deforme parçalar tespit ederek hatalı üretim parçaları takip edin.

Vodafone Business Görüntü İşleme Teknolojisi çözümleri hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için tıklayın.