main_icn_24_7_support360-view4gmain_icn_Accessoriesmain_icn_Add_or_Plusmain_icn_Appsapps-hiapps-midarrow-leftarrow-rightmarket_icn_Batterybill-or-report-midblockblog-hi-darkbroadband-device-hi-darkbroadband-midbroadband-devicebundles-hi-dark businesscalendarmarket_icn_Minutescalls-contacts-midmain_icn_Cameramain_icn_Chatcherries-pointsmain_icn_Chevron_downmain_icn_Chevron_leftmain_icn_Chevron_rightmain_icn_Chevron_upclock-hi-darkmain_icn_Clock_or_TimedKapatcommunity-or-foundation-midmain_icn_Community_or_Foundationconnectivityconverged-propositioncustomer-caredashboard-hi-dark dashboard-hidashboard-midmain_icn_Dashboarddata-midmarket_icn_Data_Sharingmarket_icn_Dealsmain_icn_Deletedeliverymain_icn_Dislikedocument-midmain_icn_Downloadmain_icn_Editentertainment-hi-darkerror-circleerror-simplemain_icn_Social_Facebookmain_icn_Filtermain_icn_Filtersocial-google-plushelp-hi_1helphome-02-hiinfo-circleinfographic-hi-darkinsurance-hicountry-or-international-hi-dark landline-or-call-midmain_icn_Landline_or_Callmain_icn_Likemarket_icn_LinkedInlocation-himain_icn_Locationmail-new-hi-darkmail-read-hi-darkmail-newmarket_icn_Screen_sizemembersmain_icn_Menumarket_icn_SMSmobile-broadbandmobile-hi-dark mobile-midmain_icn_Mobilemultiscreen-hitouchscreen-himy-vodafone-midmain_icn_My_Vodafonenetwork-hi-dark network-signal-hinetwork-signal-midmain_icn_Network_signaloffer-badge-percentmarket_icn_Offer_badgemain_icn_Pausepayg-hi-darkpayg-hipayg-midmain_icn_PAYGsocial-paypalmain_icn_Photospie-chartplay-hi-darkmain_icn_Play_circlemain_icn_Play_arrowmain_icn_Add_or_Plusprintmain_icn_Privacyrank-virtuoso0_rating5_ratingmain_icn_Ratingsrecommendationrecord-hi-dark refreshmain_icn_Bill_or_Reportmain_icn_Reportsreturn-productroaming-hi-darkroaming-midmain_icn_Roamingsearch-hi-darkmain_icn_Searchsecurity-hi-darksecurity-hisecurity-midmain_icn_Securitysettings-hi-darksettings-hishareshopping-trolleyshoppingsim-midmain_icn_SIMmarket_icn_SIM_Swapmain_icn_Chatsocial-facebooksocial-google-plussocial-linkedinsocial-twittersocial-youtubemain_icn_Studenttail [Converted]text-midmain_icn_Textthumbs-hi-darktickmain_icn_Tick_simpletop-up-hi-darktop-up-hitop-up-midmain_icn_Top_uptv-hi-darkmain_icn_TVmain_icn_Social_Twitterupgrade-midusersvideomain_icn_ViewedVF_Logo market_icn_Vodafone_storevoice-of-vodafone-alerts-midvoice-of-vodafone-alertswarning-hi-darkwarning-hi-darkwarningweightwhite-paper-midcountry-or-international-midmarket_icn_Multinationalsocial-youtube

Vodafone Eco Rating

Eco Rating

Vodafone olarak sosyo-ekonomik kalkinmayi destekleyen, tüm kesimleri kapsayan ve gezegenimiz üzerinde olumsuz etkiler üretmeyen dijital bir toplum inşa etme vizyonuyla çalişiyoruz. Avrupa’da faaliyet gösteren diğer operatörlerle birlikte müşterilerimizin çevresel açidan daha bilinçli seçimler yapmalarina destek olmak amaciyla gerek online gerekse mağazadan yapilan alişverişlerde mobil cihazlara yönelik olarak uygulanacak “Eco Rating” derecelendirme sistemini hayata geçiriyoruz.

Eco Rating sistemi, akilli cihaz ve cep telefonlarinin tüm yaşam döngüleri boyunca çevremiz üzerinde yaptiklari etkiyi değerlendiriyor. Sistem tarafindan belirlenen toplam puan; cihazin çevre ve toplum üzerindeki etkilerini ortaya koyuyor. Bir ürünün puani ne kadar yüksekse (1-100 arasinda), o kadar sürdürülebilir ve çevre dostu olduğu anlamina geliyor.

Sistem, toplam puanin yani sira müşterileri özellikle ilgilendiren konulardaki alt puanlari da gösteriyor. Bunlarla sinirli olmaksizin derecelendirme sürecinde değerlendirilen dayaniklilik, onarilabilirlik, iklim etkisi, kaynak verimliliği gibi konulara ait alt puanlar da paylaşiliyor. Dayaniklilik kapsaminda cihaz ve bileşenlerinin beklenen garantili kullanim ömrü, pil ömrü ve cihazin sağlamliliği belirtiliyor. Onarilabilirlik başliği altinda ise basit tamirlere ihtiyaç duyulma olasiliği ile birlikte üreticiden gelen yazilim güncellemelerinin süresi ele aliniyor. Iklim etkisi/ kaynak verimliliği ise ham madde çikarilmasi, geri dönüştürülmüş plastik, mineral ve metal kullanimi dahil olmak üzere cihazin üretim süreci ve sevkiyati gibi çok sayida faktörden oluşuyor. www.ecoratingdevices.com adresinden daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Dayaniklilik

Cihazin sağlamliği, pil ömrü, cihaz ve bileşenlerinin garanti sürelerini derecelendiriyor.

Onarilabilirlik

Cihazin tamir edilme kolayliğini derecelendiren bu alan, cep telefonunun tasarimi, yeniden kullanilabilirliği, parça değişimi ve yükseltilebilme potansiyeli sayesinde kullanim ömrünü artirabilecek destekleyici faaliyetleri değerlendiriyor.

Geri Dönüştürülebilirlik

Cihaz bileşenlerinin ne kadar etkin bir şekilde kurtarilabileceği, sökülebileceği, bunlarin olabilmesi için sağlanan bilgilerin ve imalatta kullanilan malzemelerin ne ölçüde geri dönüştürülebileceğini derecelendiriyor.

iklim Etkisi

Cihazin tüm kullanim ömrü boyunca salinacak sera gazi emisyonlari derecelendiriyor. Buradaki puan ne kadar yüksekse, cihazin iklime olumsuz etkisi o kadar düşük demektir.

Kaynak Verimliliği

Cihazda kullanilan nadir bulunan hammadde (elektronik bileşenlerin üretimi için kullanilan altin gibi) kaynaklarin tükenmesine yönelik etkiyi derecelendiriyor. Bu alanda puan ne kadar yüksekse, cihazin malzeme bulunabilirliğine yönelik olumsuz etkisi o kadar düşük demektir.