Bilimsel Araştırmalar

Yükleniyor

Bilimsel Araştırmalar

Radyo frekans alanlarının sağlığa etkileri konusunda bugüne kadar binlerce araştırma yapılmıştır.

WHO'nun bu konudaki tavsiyesini okumak icin tıklayınız. Daha fazla bilgi için WHO'nun EMF sitesini de ziyaret edebilirsiniz.

Diğer yandan bu konuda bilimsel olarak hala birtakım eksiklikler bulunmaktadır. WHO'nun araştırma ihtiyaçlarını tespit ederek önceliklendirmesini beklemekte ve bu konuda bağımsız bir bilimsel araştırmanın yapılmasını desteklemekteyiz. Konu ile ilgili mevcut araştırma programları hakkında bilgiye bu linkten ulaşabilirsiniz.

Bilim adamları ve kamu sağlığı yetkilileri insan sağlığını tehdit eden riskleri birkaç bilimsel çalışmaya değil bu konuda yapılan çalışmalarve kanıtlar bütününe dayandırarak değerlendirmektedir. Kanıtlar alanın uzmanları tarafından panellerde ele alınmaktadır. Cep telefonları, baz istasyonları ve sağlık konusunda uzman görüşlerini takip etmekte ve önemsemekteyiz. Uzman görüşleri ile ilgili daha detaylı bilgi için tıklayınız.

Dünya Sağlık Örgütü’nün Uluslararası EMF Projesi çerçevesinde cep telefonları, baz istasyonları ve sağlık konusunda dünya çapında yapılan araştırmalar kayıt altına alınmış ve araştırma ihtiyaçları önceliklendirilmiştir. Biz de Dünya Sağlık Örgütü’nün RF konusu ile ilgili sağlık konusunda araştırma ihtiyaçlarını gözden geçirmesini ve önceliklerini belirlemesini önemsiyoruz. RF Konusu ile ilgili WHO’nun araştırma ajandasına bu linkten ulaşabilirsiniz.

 • Nüfus bazlı çalışmalar
 • Radyo frekansın beyin üzerindeki etkileri
 • Erken çocukluk dönemi ve çocuklar
 • Yaşlanma ve dejeneratif hastalıklar
 • Yeni teknolojilerden yayılan RF maruziyet düzeyleri
Vodafone konudaki belirsizlikleri ve cep telefonlarının sağlık üzerindeki etkilerini daha iyi anlayabilmek için bilimsel araştırmaların geliştirilmesini desteklemektedir. Bu kapmsamda söz konusu öncelik alanlarında yürütülen bağımsız ulusal, bölgesel ve uluslararası araştırmalara finansal olarak destek vermekte ve bu araştırmaların sektörün etkisinden bağımsız olmasını sağlamak adına bu desteği ulusal araştırma programları ve fon kuruluşları aracılığı ile yürütmekteyiz. Vodafone olarak 1999 yılından bu yana bu araştırmalara yaptığımız yatırım miktarı 9 milyon £’un üzerindedir.

Bu tür araştırmaların aşağıdaki koşullarda en iyi şekilde yürütüleceğine inanmaktayız:
 • Araştırmacıların araştırmalarını üçüncü taraflardan tamamen bağımsız bir şekilde tasarlaması ve raporlaması
 • Araştırmaların en yüksek standartlarda yürütülmesi
 • Araştırmaların eş değer araştırmaları içeren literatüre dâhil edilmesi.
Cep telefonları ve sağlık konusunda yapılan başlıca araştırmaları incelemekteyiz. Aşağıdaki kurumlar tarafından belirtilen çalışmalar kapsamında bilimsel bulguların değiştiği bildirilirse, politika ve uygulamalarımızı da bu değişiklikler göre güncelleyeceğiz;
 • Dünya Sağlık Örgütü- WHO- (Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı dâhil)
 • Referans inceleme
 • Referans incelemesi yapmış bir kurum
 • Vodafone tarafından yetkilendirilmiş bir dış uzman görüşü.
Mevcut araştırma programları
Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği öncelik alanları konusunda yürütülen bağımsız bilimsel araştırmalara fon ayırarak cep telefonları ve baz istasyonlarının sağlık üzerindeki etkilerine ilişkin bilimsel birikimin arttırılmasını hedeflemekteyiz. Yapılan araştırmaların sektör etkisinden bağımsız yürütülmesini sağlamak amacıyla bu araştırmaları İngiltere’deki Mobil Telekomünikasyon ve Sağlık Araştırmaları Programı, Almanya’daki Mobile Telekomünikasyon Araştırma Programı, GSM Birliği gibi ulusal araştırma programları aracılığı ile yürütüyoruz. Ayrıca, araştırmacıların teknik danışmanlık taleplerine de cevap veriyoruz.

Şifrenizi almak için S yazıp 7000'e ücretsiz SMS gönderin.