İşletmenin Güvenlik Politikasına İhtiyacı Olmasının Nedeni

İşletmenin Güvenlik Politikasına İhtiyacı Olmasının Nedeni

Günümüz dijital dünyasında faaliyet gösteren herhangi bir işletme için bir güvenlik politikasına sahip olmak çok önemlidir. Okuyacağınız makalede, bir güvenlik politikasına sahip olmanın önemini vurgulayan dört nedene, ve halihazırda bir politikanız yoksa neden bir politika oluşturmayı düşünmeniz gerektiğine bakacağız. 

Vodafone Veri Merkezlerinin sunduğu güvenilir altyapı ve uzman yönetilen hizmetler kadrosu ile IT bileşenlerinizi kolayca Vodafone Business altyapısına taşıyın.

 

Güvenlik politikası nedir?

Güvenlik politikası, işletmenizi, özellikle de verilerinizi, kaynaklarınızı ve ağ güvenliğinizi korumak için tasarlanmış bir dizi kural ve düzenlemedir. Tüm ekibinize hassas bilgilerin nasıl yönetileceği, korunacağı, ve siber güvenlik kazalarına karşı nasıl bir yanıt geliştirileceği hakkında rehberlik etmek için oluşturulmuştur.

Vodafone data center sunduğu güvenilir altyapı ve uzman yönetilen hizmetler kadrosu ile IT bileşenlerinizi kolayca Vodafone Business altyapısına taşıyın.

 

Güvenlik politikasının önemli olmasının dört nedeni:

 

1. Kuruluşların kaynaklarını ve verilerini korumalarına yardımcı olur

Bir veri ihlali işletmenize çok pahalıya mâl olabilir ve ciddi yasal sonuçlar doğurabilir, özellikle de müşterilerinizin verisi ile çalışıyorsanız. İyi bir güvenlik politikası, verilerinizin ve sistemlerinizin gizliliğini, bütünlüğünü ve kullanılabilirliğini sağlamak için hangi teknik kontrollere sahip olmanız gerektiğini ortaya koyar. Siber saldırılar, veri ihlalleri ve zararlı yazılımlar gibi olası tehditlere karşı koruma sağlamak amacıyla şifreleme, güvenlik duvarları, virüs koruması ve diğer güvenlik önlemlerinin nasıl alınacağına dair tavsiyeler içerir. Ayrıca, veri güvenliğinizin ihlal edildiği durumlarda ne yapılması gerektiği gibi kuralları açıklar. Güvenlik politikanızın, işletmenizin özel ihtiyaçlarına göre uyarlanmış olması ve size en uygun politikaya sahip olduğunuzdan emin olmak için düzenli aralıklarla gözden geçirilip güncellenmesi önemlidir.

 

2. Yasal ve düzenleyici gereksinimlere uygunluğun sağlanmasına yardımcı olur

Hassas müşteri verileri ya da diğer gizli bilgiler barındıran her işletme için güvenlik politikası çok önemlidir. Kapsamlı bir güvenlik politikasına sahip olmak, kuruluşunuzun ilgili yasa ve yönetmeliklere uygun olması konusunda size destek olur.

 

3. Tüm çalışanların kendi sorumluluklarının bilincinde olmasını sağlar

Bir güvenlik politikası, tüm çalışanların yaptıkları işlerin güvenlik risklerinin farkında olmasını sağlar ve veri güvenliğini sağlamak için izlenmesi gereken prosedür ve protokolleri ana hatlarıyla ortaya koyar. Müşteri verilerini, parola ilkelerini, ve diğer hassas bilgileri işlemek için yönlendirici ilkeler ve örnek uygulamalar bulundurur. Herkesin politikanıza uygun davrandığından emin olmak için bütün ekibinizin politikanızın içerikleri hakkında bilgilendirildiğinden emin olun. Ardından, güvenlik politikasına uyulmaması durumunda doğacak sonuçları açık ve net bir şekilde ekibinizle paylaşın.

 

4. Kurumsal verimliliği artırır ve iş hedeflerine ulaşılmasına yardımcı olur

Bir güvenlik politikası, süreçlerli kolaylaştırarak ve evrak işlerini azaltarak kuruluşların daha verimli çalışmasına yardımcı olabilir. Net bir politikaya sahip olarak kuruluşlar, gereksiz evrak işlerini ve hata riskini azaltabilir, böylece de zamandan ve paradan tasarruf edebilirler. Bir güvenlik politikasına sahip olmak, aynı zamanda kuruluşların verilerini ve sistemlerini olası tehditlere karşı koruyarak iş hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olabilir.

 

Güvenlik politikanızda yer alması gereken 3 temel nokta:

 

1. Risk Yönetimi ve Analizi

Kapsamlı bir güvenlik politikası, bir tehditin gerçekleşme olasılığını, bu olasılığın kuruluşunuzun veri, sistemler, ve fiziksel altyapı gibi varlıklarına verebileceği zararı değerlendiren kapsamlı bir analiz ve değerlendirme ile başlamalıdır.

 

2. Net ve Kapsamlı Politikalar ve Prosedürler

Etkili bir güvenlik politikası, çalışanlara, geçici çalışanlara ve diğer pay sahiplerine, güvenliğin sağlanması konusunda rehberlik edecek net ve kapsamlı politikaların ana hattını oluşturmalıdır. Bu ana hatlar, teknolojik kaynakların kabul edilebilir kullanımını tanımlama, parola yönetimi, raporlama, erişim kontrol mekanizmaları, veri sınıflandırma ve işleme, ve diğer ilgili yönergeleri içerir.

 

3. Devamlı Eğitim ve Farkındalık

Eğitim ve farkındalık, etkili bir güvenlik politikasının önemli bileşenlerindendir. Olası güvenlik tehditlerini tanıma ve bunlara karşılık verme, sosyal mühendislik tekniklerini belirleme, ve hassas bilgileri korumaya yönelik sorumlulukların bilincinde olunması gibi örnek uygulamalarla ekibiniz düzenli aralıklarla eğitilmelidir. Kuruluşlar, bir güvenlik bilinci kültürü geliştirerek, insan hatası veya ihmallerden kaynaklanabilecek güvenlik ihlallerinin olasılığını en aza indirgeyebilir.

Güvenlik politikanız da dahil olmak üzere, işletmenizin dijital tarafını yönetme konusunda danışmanlığa ihtiyacınız varsa, neden V-Hub Dijital Danışmanlarımızdan biriyle görüşün. Daha fazlasını öğrenin.