En İyi Kart Makinesi Nasıl Seçilir?

En İyi Kart Makinesi Nasıl Seçilir?

Gerçek şu ki, günümüzde nakit eski hükmünü devam ettiremiyor.

 

2022'de AB'de alışveriş yapanların yarısından fazlası (%55) kartla veya farklı nakit dışı yöntemlerle ödeme yapmayı tercih etti. Özellikle küçük işletmeler için kartlı ödemeleri kabul etmek çok önemlidir. İlk gördüğünüzü seçmek cazip gelse de kredi kartı ödemeleri için doğru kart makinesini seçmek işletmenizin çalışma şeklini etkileyebilir, müşteri deneyimini iyileştirebilir ve kârınızı artırabilir.

Piyasada neler olduğunu bilmek ve size en uygun olanını seçmek oldukça önemlidir. İşte kart ödemelerinde ideal makineyi seçebileceğiniz etkili yöntemler;

 

Kart okuyucu ile kart makinesi arasındaki fark nedir?

'Kart okuyucu' ve 'kart makinesi' genellikle birbirinin yerine kullanılır ancak aralarında belirgin farklar vardır. Kart okuyucu tipik olarak ödemeleri işlemek için akıllı telefon, tablet veya ayrı bir terminal ile eşleşen daha küçük, taşınabilir bir cihazdır.

Kart makinesi ise ödemeleri bağımsız olarak işleyebilen, tuş takımına sahip daha sağlam ve bağımsız bir cihazdır.

Hangisini seçeceğiniz, işletmenizin nasıl çalıştığına, hareket halinde olup olmadığınıza ve işlemlerinizin ölçeğine bağlı olacaktır.

 

Kart makinesi türlerini anlama

Tüm kart makineleri aynı özelliklerle üretilmez. Her biri belirli iş senaryoları ve müşteri etkileşimleri için tasarlanmış farklı stillerde tasarlanır ve üretilirler. İşte yaygın türlerin özeti:

 

Tezgah üstü terminaller

Bu perakende klasikleri sabit bir telefon veya internet bağlantısı ile çalışırlar ve kafe veya mağaza gibi belirli bir yere sahip işletmeler için en uygunu tezgah üstü terminallerdir. Çip ve PIN ödemelerini kabul etmek için güvenilir bir yol sunarlar ve genellikle basılı makbuzlar ve stok yönetimi gibi ekstralar sunarlar.

Mobil kart okuyucular

Bu kompakt cihazlar, hareket halindeyken ödeme yapmak için Bluetooth aracılığıyla bir mobil ağa bağlanır. Teslimatlar, taksiler, gıda kamyonları, pazar tezgahları veya pop-up mağazalar gibi farklı yerlere seyahat eden işletmeler için mükemmeldir.

Taşınabilir kart makineleri

Mobil okuyucuların özelliklerini bir adım öteye taşıyan bu cihazlar, WiFi veya mobil ağlar üzerinden bağlanır ve bir mekan içinde hareket ettirilebilirler- masa başı ödeme sunan restoranlar için idealdir. Kompakt ve hafiftirler ve genellikle tezgah üstü terminallerden daha ekonomiktirler.

Sanal ödeme sistemleri

Çevrimiçi işletmeler veya telefon siparişleriyle ilgilenenler için sanal terminaller, fiziksel donanım olmadan web sitenizden veya uygulamanızdan ödemeleri işlemenizi sağlar.

Kullanışlı kılavuzumuzla kart ödemelerini nasıl alacağınızı öğrenin.

 

Bir kart makinesine sahip olmanın maliyeti nedir?

Maliyetler türüne ve sağlayıcıya göre büyük ölçüde değişebilir, tipik olarak neye bakabileceğinize göz atalım.

 

Kart makineleri için de farklı maliyet türleri vardır:

  • Sabit ücret: Kart türünden bağımsız olarak her işlem için sabit ücret veya yüzde.
  • Interchange-plus: Bu, kart ağı (Visa veya Mastercard gibi) tarafından belirlenen bir temel ücret ve kart makinesi sağlayıcısı tarafından eklenen küçük bir ekstra ücret içerir.Daha az satışınız varsa sabit oranla bütçe yapmak daha kolaydır. Değişim artı fiyatlandırması (Interchange-plus), çok sayıda banka kartı geçişi veya yüksek satış hacmi olan işletmeler için daha ucuz olabilir. (Değişim artı fiyatlandırması, ticaretçilerin işlem başına ödediği maliyeti belirlemeye yardımcı olmak için kredi kartı işlemcileri tarafından sıklıkla kullanılan modeldir.)

İşletmeniz için bir kartlı ödeme makinesi nasıl alınır?

Çoğu banka ve ödeme sağlayıcısı iş yerleri için kart makineleri sunar, bu nedenle işletmeniz için doğru olanı seçmek için ihtiyaçlarınız doğrultusunda doğru sağlayıcı ve teknolojiyle eşleştirmek önemlidir.

Her birinin mobilite veya kapsamlı özellikler gibi avantajları vardır. Örnek olarak bağlanabilirlik; bazı makineler güçlü bir internet bağlantısına ihtiyaç duyarken, bazıları için ise lokasyondaki mobil ağlar yeterlidir.

Müşterilerinizle nasıl etkileşim kurduğunuzu ve kaç işlem gerçekleştirdiğinizi değerlendirerek işe başlayın. Ayrıca her zaman rekabetçi fiyatları da değerlendirebilmek için alışveriş yapın ve güvenilirlik açısından nasıl değerlendirildiklerini kontrol edin. Kurulum, genellikle donanımın kurulmasını ve sistemlerinizle entegre edilmesini içerir.

Hangi kart makinelerinin uygun olduğunu, fiyatlarını ve ihtiyaçlarınızı anlayarak, sorunsuz, güvenli ve müşterilerinizi mutlu eden bir sistem seçebilirsiniz. Bu da gelişen bir iş anlamına gelir.

 

Küçük işletmeler için kart makinesi seçimi hakkında daha fazla bilgi almak için birebir destek almak üzere V-Hub Dijital Danışmanlarımızla iletişime geçin.