Adım Adım Kart İle Ödeme Alma Kılavuzu

Adım Adım Kart İle Ödeme Alma Kılavuzu

Bugünlerde nakit para taşıyanların sayısı azaldığından, kartlı ödeme imkanı sunmak özellikle küçük işletmeler için çok önem hale geliyor. Kart ile ödeme imkanı sağlamak işletmelerin işlerini sorunsuz yürümesine yardımcı oluyor, müşterilerini mutlu ediyor ve olası satış kayıplarınızı önlüyor.

 

Adım adım ilerleyeceğimiz bu kılavuzda, doğru araçların seçiminden işlerin güvende tutulmasına kadar kartlı ödeme alma konusunda bilmeniz gereken her şeyi artıları ve eksileri ele alıyoruz.

 

Kart ödemeleri nasıl kabul edilir?

1. Ödeme işlemcinizi seçin.

Bu adım, kart ödemeleriyle ilgili her şey için ortağınızdır. Ödeme işlemcileri, işletmeniz ile müşterilerinizin bankası arasında para transferinden yetkilendirmeye kadar tüm güvenli işlemleri gerçekleştirirler.

Ücretler, özellikler ve kullanım kolaylığı değişiklik gösterebilir, bu nedenle ihtiyaçlarınıza ve bütçenize uygun bir işlemci seçebilmek için farklı yerlerde alışveriş yapın.

 

2. Bir satıcı hesabı için kayıt oluşturun.

Satıcı banka hesabı, kart satışlarınızdan elde edilen fonları ana işletme hesabınıza aktarmadan önce geçici olarak tutar. Ödeme işlemciniz bunu ayarlamanıza yardımcı olacaktır.

Ancak, her ödeme işlemcisinin bir satıcı hesabına sahip olmanıza ihtiyacı yoktur. Satıcı hesabı nasıl kurulur buradan öğrenebilirsiniz.

 

3. Ekipmanınızı seçin.

Eksiksiz bir satış noktası (POS) sistemine mi, basit bir kart okuyucuya mı yoksa çevrimiçi bir ödeme ağ geçidine mi ihtiyacınız olduğu işinize bağlıdır. Daha fazla bilgi için en iyi kart makinesi nasıl seçilir yazımıza bakın.

Çoğu ödeme işlemcisi, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli kart okuyucuları sunar:

  • Tezgah üstü makineler. Fiziksel mağazalar için idealdir- bir telefon hattına veya internet bağlantısına bağlanırlar ve çipli kartları kaydırmanıza, dokunmanıza veya takmanıza izin verirler.
  • Mobil kart okuyucular. Seyahat eden, hareket halindeki işletmeler için mükemmel olan bu cihazlar, temassız ödemeler için akıllı telefonunuza veya tabletinize bağlanır.
  • Taşınabilir kart makineleri. Bunlara Wi-Fi veya mobil ağlar üzerinden bağlanılır ve müşterilerin masada ödeme yaptığı restoranlarda olduğu gibi hareket ettirilebilirler.
  • Sanal ödeme sistemleri. Çevrimiçi bir işletmeyseniz kart ödemelerini kabul etmenize veya telefon siparişlerini işleme koymanıza olanak tanır.

Online satışlar için web sitenize sorunsuz bir şekilde bağlanan güvenli bir ödeme ağ geçidine ihtiyacınız olacaktır. Ödeme ağ geçidi ve çevrimiçi ödeme sistemlerikılavuzumuzda daha fazlasını öğrenin. 

 

4. Ödeme almaya başlayın.

Her şey ayarlandıktan sonra artık hazırsınız. Fonlar, işlemden sonraki yaklaşık iki ila üç iş günü içinde satıcı hesabınıza- işlem ücretleri hariç- yatırılacaktır.

 

Kartlı ödeme almanın avantajları ve dezavantajları

Avantajları

  • Müşteriler kartla ödeme yapmanın kolaylığını severler. Aynı zamanda para üstü için uğraşmayı, nakit taşımama ya da çanta veya cüzdan unutma gibi nedenlerle kaybedilen satışlar için bir çözümdür. Daha hızlı satış, daha memnun müşteriler anlamına da gelir.
  • Çevrimiçi ödemeler ve telefon ödemeleri, size işletmenizi fiziksel olarak ziyaret edemeyen yeni bir potansiyel müşteri dünyası sağlar.
  • Daha az fiziksel nakit daha az hırsızlık riski anlamına gelir, ayrıca kart işlemlerinde yerleşik dolandırıcılık koruması, ekstra gönül rahatlığı için daha güvenli satışlar anlamına gelir.

Dezavantajları

  • Kart ödemeleri, işlem başına ücretler ve aylık masraflarla birlikte gelebilir. Seçim yapmadan önce her zaman farklı ödeme işlemcilerinin ücretlerini karşılaştırdığınızdan emin olun.
  • Kart ödemeleri her zaman küçük bir dolandırıcılık ihtimali taşıyabilir. Ancak saygın bir ödeme işlemcisi seçerek ve en iyi uygulamaları takip ederek riskleri en aza indirebilirsiniz.

Kart ödemeleri ne kadar güvenli?

Kart ödemeleri genellikle çok güvenlidir, ancak dikkatli olmak çok önemlidir. Sizin ve müşterilerinizin güvende kalmasını sağlamaya nasıl yardımcı olabileceğinizi aşağıda bulabilirsiniz.

 

Şifreleme. Web sitenizin SSL/TSL şifrelemesi kullandığından emin olun. Çoğu ödeme işlemcisi, çevrimiçi ödemeleri kabul etmeden önce SSL’de etkin olmanızı gerektirir.

Uyumluluk. Dünya çapında tanınan en iyi güvenlik uygulaması olan Ödeme Kartı Endüstrisi Veri Güvenliği Standardını (PCI DSS) takip edin.

Güncel kalın.  Herhangi bir güvenlik açığını kapatmak ve bir adım önünde olmak için ödeme sistemlerinizi ve yazılımınızı güncel tutun.

Dolandırıcılık önleme. Dolandırıcılığı gerçekleşmeden önce tespit etmenize ve önlemenize yardımcı olması için ödeme işlemciniz tarafından sağlanan araçları kullanın.

Kartlı ödemeler sunmak müşterilerinizi mutlu eder, satışları artırır, güvenliği geliştirir ve daha geniş bir pazara kapı açar. Daha sorunsuz, daha kârlı bir iş için basit bir adımdır.

Kart ödemeleri dünyasında gezinme hakkında daha fazla bilgi edinmek için, birebir destek için V-Hub Dijital Danışmanlarımızla iletişime geçin.