Uç nokta güvenliği nedir ve büyük tehdit olabilir mi?

Uç nokta güvenliği nedir ve büyük tehdit olabilir mi?

Uç nokta güvenliğiyle işletmenizi nasıl koruyabileceğinizi öğrenin.

 

SOC, Siber Güvenlik Operasyon Merkezinde işletmenize karşı siber güvenlik olaylarını 7/24 izleyin, atakları tespit edin ve olası tehditlere karşı müdahale edin. İhtiyaç duyduğunuz güvenlik kurallarını oluşturun, güvenlik prosedürlerini sıkılaştırın. 

Kurum ve kuruluşların güvenlik duvarlarında eski veya kullanılmayan kuralları veya kural kümelerini otomatik olarak kaldırarak verimliliği azaltmadan siber güvenlik risklerinizi azaltın.

 

Siber güvenlikten bahsederken 'uç nokta' terimi çokça karşımıza çıkıyor. Peki uç nokta nedir ve işletmeniz için neden önemlidir?

 

Ekibinizin her yerde güvenli bir ağa bağlanma ihtiyacı artık her zamankinden daha önemli.

'Uç nokta' kelimesinin kendisiyle başlayalım. Uç nokta, dizüstü bilgisayarlar ve akıllı telefonlar gibi bir şirket ağındaki herhangi bir cihazdır. Uç noktalar, bir bilgisayar korsanının şirket ağına girmesi için 'giriş noktası' olduğundan bunları korumak çok önemlidir.

 

Uç nokta koruması nedir ve nasıl çalışır?

Uç nokta koruması, ister geleneksel bir ağa ister buluta bağlı olsun, herhangi bir cihaz için siber saldırıları tespit etmek ve bunlara karşı harekete geçmek anlamına gelir. Accenture'ın "Siber Güvenlik Durumu, 2021" raporuna göre, siber saldırılar 2021'de 2020’ye göre %31 arttı. Bu da demek ki siber güvenlik işletmeler için en hayati konulardan bir tanesi.

 

Bu teknolojinin amacı da, uç noktalarla ilgili hassas bilgileri ve operasyonları korumak ve siber suçluların bir işletmenin dahili sistemine erişmesini engellemektir.

 

Siber güvenlik programlarının çoğu, sistemin kendisine odaklanır ve olası siber saldırıları içeriden izler. Uç nokta güvenliği, bu harici cihazlar aracılığıyla dışarıdan olası ihlallere odaklanır.

 

Uç nokta güvenliğinin üç türü

Uç noktalarınızı açıkça korumak önemlidirSizin için neyin en iyi olduğuna bağlı olarak, işletmeniz için uç nokta güvenliğini sağlamanın birkaç farklı yolunu burada açıkladık.

 

Aşağıdaki üç çözüm; uç nokta güvenliğinin bronz, gümüş ve altın parçalarıdır. EPP ilk seviye, EDR orta seviye ve XDR en kapsamlı seviyedir. Bu üç tür tüm alanları kapsar.

 

Uç Nokta Koruma Platformu (EPP)

Bir EPP'nin amacı, kötü amaçlı yazılım gibi tehditlerden uç noktalara yapılan saldırıları önlemektir. Bunu, cihazdaki olağandışı veya şüpheli etkinlikleri bildirmek için makine öğrenimini kullanmak gibi çeşitli yöntemler kullanarak yapar. Ayrıca  çoğu EPP'nin olanlarla ilgili bilgileri toplayabilen, analiz edebilen, hatta güvenlik analistlerine yardımcı erişim sağlayabilen bulut tabanlı çözümleri vardır.

 

Uç Nokta Tespiti ve Müdahalesi ( EDR)

EDR çözümleri ise siber tehditleri gerçek zamanlı olarak tespit etmek için sürekli olarak cihazlardan veri toplar. Uç Nokta Tehdit Tespiti ve Müdahalesi (ETDR) olarak da bilinen EDR, siber tehditleri proaktif olarak belirleyerek ve yaygın güvenlik ihlallerini önleyerek bir EPP'nin faaliyet alanını genişletir.

 

Genişletilmiş Algılama ve Yanıt ( XDR)

XDR, siber saldırıları önlemek, keşfetmek ve bunlara yanıt vermek için birden fazla kaynaktan veri toplayan ve analiz eden bir siber güvenlik çözümüdür. XDR, uç noktalarla sınırlı olan EDR'den daha gelişmiştir. XDR, bir kuruluşun ağı, bulut depolaması, uygulamaları ve uç noktaları dahil olmak üzere işletmenin dijital ortamındaki bütün siber tehditleri tanımlar ve ele alır.

 

Güvenlik ekipleri XDR aracılığıyla bir kuruluşun siber güvenliğinin ve dijital ortamının kapsamlı bir görünümünü elde edebilir.

 

Hangisini seçmeliyim?

Doğru uç nokta güvenliği yöntemini seçmek, birkaç faktöre bağlıdır; işletmenizin dijital ortamı, mimarisi ve kritik varlıkları korumak için gereken güvenlik kontrollerinin türü.

 

Siber saldırıların %238'e kadar arttığını gösteren araştırmalar, özellikle işletmeniz uzaktan çalışma imkanı sunuyorsa, mümkün olan en güçlü savunmayı yapmanız gerektiğini göstermektedir .  Çünkü uzaktan çalışanlar siber suçlular için açık bir hedef olmaya devam ediyor.

 

XDR, güvenlik platformundaki bilgilerin analizini sağlayarak devam eden saldırıların yanı sıra önceki saldırılar hakkında da daha doğru veriler sağlar.

 

EPP ve EDR'nin bazı kısıtlamaları olsa da, bu alanda temel bir koruma düzeyi sağlamak isteyen her işletme için mükemmel bir başlangıç noktasıdır. XDR ise artan ağ dağıtımı, harici hizmetlerin dahil edilmesi ve daha geniş sistem erişimi ile ağ ve sistemler için tam koruma sunar. Kısacası, kapsamlı güvenlik sunmak için idealdir. 

 

Uç nokta güvenliği ile içiniz rahat olsun

Uç nokta güvenliği ve cihazlara odaklanması, işletmenizin güvenliğinde önemli bir bileşendir. Uç nokta güvenliği ile siber saldırılara karşı gerekli önlemleri almış olursunuz ve bu sayede güvenle işinizi devam ettirebilirsiniz.

Siber güvenliğinizi artırmak mı istiyorsunuz? İşletmeniz için doğru güvenlik seçeneklerini değerlendirmenize yardımcı olacak V -Hub Dijital Danışmanları ile konuşun