Siber güvenliği neden bir daha iyi hale getirmelisiniz?

Siber güvenliği neden bir daha iyi hale getirmelisiniz?

Ne, neden ve nasıl: siber güvenlik için donanımlı bir rehber

 

Son dakika haberi: Yeni bir siber güvenlik saldırısı daha yaşandı!

 

Son zamanlarda çok fazla karşılaştığımız bir başlık. Bunun gibi her başlık, ilgili işletmenin itibarına ve gelirine zarar verdi. Bugün günümüzde her büyüklükte şirket, siber tehditlerin ve veri ihlallerinin potansiyel hedefi.

 

Bu durumda müşteri ve çalışan verilerinizin güvende olduğundan emin olurken aynı zamanda ISO 27001 gibi standartlarına uyduğunuza emin olmanız gerekmektedir.

 

Neden ihtiyacım var?

 

İşletmeler, Türkiye ekonomisinin bel kemiğidir ve küçük ve orta ölçekli işletmeler Türkiye’deki tüm şirketlerin %99.2'sini oluşturmaktadır. Ancak, dünyadaki tüm işletmeleri değerlendirdiğimizde, bir siber güvenlik sorunuyla karşı karşıya kaldıklarında %57'sinin iflas edeceğini veya iflasın eşiğine geleceğini biliyor muydunuz? Ve bu durum, gereksinimleri karşılamadığınız için oluşabilecek potansiyel para cezalarını hesaba katmadığımız bir tablo.

 

Bu nedenle, güvenlik gereksinimlerine uymak yalnızca veri ihlali riskini azaltmakla kalmaz, aynı zamanda itibar kaybı ve azalan satışlar gibi uzun süreli etkilerden de kaçınmanıza yardımcı olur.

 

Nasıl uyumlu hale gelebilirim?

 

Gereksinimler ülkeden ülkeye değişse de, verilerin yanlış ellere geçmesini önlemenin birkaç temel yolu vardır:

 

  1. Regülasyonlar

İlk yol, sektörünüze ve kullandığınız veri türüne göre sizin için hangi regülasyonların geçerli olduğunu öğrenmek olacaktır. Bu gibi durumlarda deneyimli bir profesyonelle konuşmak mantıklı olabilir. V-Hub Dijital Danışmanlarımız bu konuda yardımcı olabilir.

 

  1. Risk değerlendirmesi yapmak

İkinci olarak, neredeyse tüm ülkelerdeki zorunluluklar, en kritik güvenlik açıklarını tespit etmenize yardımcı olacak bir risk değerlendirmesi yapmanızı isteyecektir. Bunlar, en çok dikkat edilmesi gereken alanları göstermenin yanı sıra halihazırda uyguladığınız prosedürlerin ne kadar etkili olduğunu tespit etmenize yardımcı olacaktır.

 

  1. Doğru teknolojiye sahip olmak

İşletmenizi korumaya yardımcı olabilecek bazı bütçe dostu teknolojiler vardır. Örneğin, antivirüs yazılımı çoğu işletim sisteminde bulunur ve tüm ofis ekipmanlarına yüklenmesi gerekir. Ayrıca tüm ekipmanınızın güncel olduğundan ve kötü amaçlı yazılımların bulaşmasının engellendiğinden emin olmalısınız.

 

  1. Güvenlik araçlarından en iyi şekilde yararlanma

Masaüstü bilgisayarlarınız, laptoplarınız ve akıllı telefonlarınız çok sayıda güvenli iş verisiyle birlikte müşteri bilgilerini de tutacaktır. Buna kolayca erişebilmeniz çok önemlidir lakin bu verilerin güvenli şekilde tutulması gerekir. Güçlü parolalar oluşturmak ve iki adımlı doğrulama süreci, siber suçluların bu bilgilere erişmesini önlemenin kolay ve etkili yollarından birkaçıdır.

 

  1. Eğitim

Doğru teknolojiye sahip olmak tek başına veri güvenliğini garanti edemez. Bu yüzden eğitim kritiktir. İster 5 ister 50 kişi istihdam edin, çalışanların veri türlerini anlamaları ve tehditler konusunda eğitim almaları gerekir. Eğitim, ekibinizi bir veri ihlali durumunda ne yapacakları konusunda eğitecektir. İşletmenizi içten dışa nasıl koruyacağınız hakkında buradan daha fazla bilgi edinin.

 

Siber suçlular acımasızdır, bu nedenle işletmenizin dijital teknolojileri daha çok kullanıkça, siber güvenliği sağlamaya da odaklanmanız gerekir.

 

Hem işletmenizi ve müşterilerinizi korumak için, hem de siber güvenlik uyumluluk düzenlemelerine uymak için de siber güvenliğinizi sağlamalısınız.

İşletmeniniz korumak için V-Hub Dijital Danışmanlarımız yardıma hazır.
17 Şubat 2022