İş İnterneti Merak Edilenler: xDSL, Fiber ve Metro Ethernet

İş İnterneti Merak Edilenler: xDSL, Fiber ve Metro Ethernet

İnternet günümüzde neredeyse tüm işletmelerin günlük operasyonlarında kritik bir gereksinim haline gelmiştir. Firmaların ihtiyaçlarına yönelik doğru bağlantı çözümünü tercih etmeleri sektörlerinde hem müşteri memnuniyetini artırarak, hem de etkili operasyonel süreçleriyle, rekabet avantajı elde etmelerine olanak sağlayabilir. Bu yazıda, Vodafone Business’ın sunduğu DSL, Fiber İnternet ve Metro Ethernet çözümlerini inceleyerek, işletmelerin ihtiyaçlarına yönelik en uygun bağlantı çözümünü belirlemelerine yardımcı olacağız.

 

SOC, Siber Güvenlik Operasyon Merkezinde işletmenize karşı siber güvenlik olaylarını 7/24 izleyin, atakları tespit edin ve olası tehditlere karşı müdahale edin. İhtiyaç duyduğunuz güvenlik kurallarını oluşturun, güvenlik prosedürlerini sıkılaştırın. 

DDOS koruması ile sisteminize belirli kapasite sınırlarının üstünde veriye maruz tutma yoluyla düzenlenen saldırılara karşı ağ düzeyinde koruma sağlayın.

 

İş İnterneti Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

İşletmenizin büyüklüğü, coğrafi konumu ve günlük internet kullanım ihtiyaçları, doğru bağlantı çözümünü belirlemenizde önemli rol oynar. Unutmayın ki işletmenizin büyüklüğü, kapasitesi, sektörü ne olursa olsun sizin için uygun bir iş interneti çözümü mutlaka vardır. Kurumsal bağlantı çözümleri arasında inceleme yaparken gelecek planlarınızı ve işinizin büyüme potansiyelini de göz önünde bulundurarak seçim yapmalısınız.

 

Hangi İnternet Çözümü Sizin İhtiyacınıza Uyar?

İşletmelerin faaliyetlerini etkin bir şekilde sürdürebilmeleri için ihtiyaçlarına uygun güvenilir bir  internet bağlantısına ihtiyaçları vardır. xDSL, Fiber İnternet (FTTx), Metro Ethernet ve Radyolink farklı teknolojilere dayanan iş interneti çözümleridir. Her bir çözümün kendine özgü avantajları ve teknik farklılıkları bulunmaktadır.

 

DSL İnternet (xDSL) Nedir?

İngilizce “Digital Subscriber Line” açılımı ile bilinen DSL’in Türkçe çevirisi “Sayısal Abone Hattı” verinin bakır kablolar aracılığıyla iletildiği bir internet teknolojisidir. 100 mpbs hıza kadar veri aktarımı sağlayan xDSL teknolojisinin günümüzde, ADSL, VDSL, IDSL gibi farklı standartları mevcutur.

 

xDSL’in işletmelere sağladığı avatajlar;

  • Maliyet Etkinlik: Diğer iş interneti çözümlerine göre daha ekonomik bir seçenektir. Özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler, düşük maliyetlerle internet bağlantısına sahip olabilirler.
  • Geniş Kapsama Alanı: ADSL altyapısı geniş bir coğrafi alanda erişim imkanı sağlar.
  • Kurulum Kolaylığı: Mevcut telefon hatları üzerinden bağlantı sağlandığı için hızlı ve kolay kurulum imkanı sunar.

Fiber İnternet (FTTx) Nedir?

Fiber internet, fiber optik kablolar aracılığı ile sağlanan geniş bantlı bir bağlantı çözümüdür. Işık hızındaki internet olarak da anılan fiber internetin, bu şekilde anılmasının sebebi, verinin fiber optik kablolar içerisindeki saç telinden ince olan cam kablolar sayesinde elektrik formunda değil ışık formunda iletiyor olmasıdır. Vodafone Business Fiber internet hizmetiyle, fiber altyapı üzerinden internet hızı 100 Gbps’e kadar çıkabilmektedir. Kurumsal Fiber İnternet paketlerine, fiber internet hizmetinin sunulabildiği yerlerde bulunan tüm işletmeler başvurabilir.

 

Fiber İnternet’in işletmelere sağladığı avantajlar;

 

  • Yüksek Hız: Fiber internette veriler elektrik yerine ışığı ileten fiber optik kablolar üzerinden taşınır. Fiber kablolar sayesinde internet hızı diğer internet bağlantılarına göre daha yüksektir ve veri iletimi gigabit hızlarda gerçekleşebilir. Bu sayede dosya transferi, video konferans ve iş süreçlerinde kullandığınız dijital iş uygulamalarında yüksek hızlı veri transferi yapabilir ve iş süreçlerinizi hızlandırabilirsiniz.
  • Düşük Gecikme: Oldukça hızlı oluşu ile tercih edilirliği her geçen gün artan fiber internet, bu işlemi aynı zamanda oldukça düşük gecikme süresiyle tamamlayabiliyor. Bu da işletmelerin gerçek zamanlı iletişim ve veri transferi yapmasına olanak sağlıyor.
  • Düşük Bakım Maliyeti: Fiber optik kablolar elektrik parazitlerinden etkilenmezler. Üstelik sıcaklık değişimleri, nem, su baskını gibi çevresel etkenlere karşı da oldukça dayanıklıdır. Bu nedenle bakım ve onarım maliyetleri diğer bağlantı çözümlerine göre daha düşüktür.

Metro Ethernet Nedir?

Metro Ethernet genellikle internet kullanımının yoğun olarak yapıldığı işletmelerde tercih edilen kurumsal bir internet hizmetidir. Fiber Optik Kablo ya da Radyo Link teknolojisi ile

işletmelere özel kurulan altyapı üzerinden hizmet sağlanır. Radyo Link elektromanyetik dalgalarla internete erişimi sağlayan bir bağlantı çözümüdür. Metro Ethernet ile 800Gbps hızlara erişmek mümkündür.

 

Metro Ethernet’in işletmelere sağladığı avatajlar;

  • Paylaşımsız Altyapı: Metro Ethernet ile şirketinize özel kurulan internet altyapısı sayesinde kesintisiz yüksek hız garantili internet erişimi sunar. Tüm çalışanlarınız aynı anda ve en yoğun saatlerde interneti kullansa bile hız kaybı yaşamazsınız.
  • Simetrik İnternet: Eşit veri yükleme (upload) ve indirme (download) deneyimi sunar. Bu sayede iki yönlü yüksek hızlı veri transferi yapabilirsiniz. Büyük dosyaların hızlı bir şekilde paylaşılması, iş süreçlerinin hızlanmasına ve verimliliğin arttırılmasına olanak tanır.
  • Esneklik: Firmanızın itiyaçlarınıza göre internet altyapınızı ölçeklendirebilirsiniz. Şirketinize özel altyapı sayesinde bant genişliğinizde hızlıca kapasite arttırımı yapabilirsiniz.

 

Kurumsal bağlantı çözümleri hakkında daha fazla bilgi almak için Vodafone iş interneti sayfasını inceleyebilirsiniz. İşletmenizin ihtiyaçlarına en uygun çözümü seçerek, Vodafone ile güçlü bir interneti altyapısına sahip olabilir ve rekabet avantajınızı artırabilirsiniz.

 

İş Yeri İnternet Başvurusu Nasıl Yapılır?

 

İş yeri interneti için şirketinizin ihtiyaçlarına göre en uygun planı seçip Vodafone Business websitesi üzerinden başvurunuzu yapmanız yeterlidir. Başvuru formunu doldurmanızın ardından temsilcilerimiz size hızlıca dönüş yapacak ve iş interneti kurulumunuz gerçekleştirilecektir.