İş ağı oluşturmanın önemi

İş ağı oluşturmanın önemi

Dürüst olalım, iş ağı oluşturmak herkesin doğal olarak yapabildiği bir şey değildir.

Zaman ayıracak gücü bulamıyor olabilir ya da büyük insan gruplarıyla sosyalleşme konusunda rahat hissetmeyebiliriz; iş ağımızı geliştirmemek için mazeret bulmak kolaydır.

 

Elbette, en yeni (ve en anlaşılır) mazeret de pandemi. Fiziksel toplantıların yapılmadığı bir durumda kendinizi göstermek zor olabilir. Ağ oluşturmayı erteleme düşüncesi çekici gelse de aslında her zamankinden daha önemli.

 

Bu yüzden, ister kahve bahanesiyle bir görüntülü sohbet ister sosyal mesafeli toplanma olsun, ağ oluşturmanın neden bu kadar hayati olduğunu ve bu olağanüstü zamanlarda bununla nasıl yapılacağını keşfedelim. 

Esinlenin

İş ağı oluşturmanın hangi kapıları açacağını asla bilemezsiniz. Yeni kişilerle buluşarak ve mevcut bağlantıları güçlendirerek yeni fikirlere, yeni fırsatlara, hatta yeni iş ortaklıklarına kapı açabilirsiniz.

 

Özellikle de iş dünyasının bu kadar hızlı değiştiği günümüzde bu hayati bir konudur. Yenilikçi olup farklı düşünmek, yeni şeyler denemeye açık olmak hiç bu kadar önemli olmamıştı. Yine, ister yüz yüze bir ağ oluşturma etkinliği ister daha samimi, birebir video görüşmesi olsun, fark etmez; sonuç olarak ilişkiler kurun, fikir alışverişinde bulunun ve işletmenizin teknik bilgilerinin nasıl arttığını izleyin.

 

Mevcut ağınız iyi bir başlangıç noktasıdır. Eski iş arkadaşları ve müşterilerle telafi görüşmeleri planlayarak eski sohbetlerin tozunu silin. Bu, iş ağı oluşturma alanınıza güveninizi arttırmaya yardım eder. Onları zaten tanıdığınız için bu bağlantılarınız, size daha büyük iş ağı fırsatları için doğru yönü işaret etmeye daha istekli olabilir.

 

İşletmenizin (ve kendinizin) profilini yükseltin

İş ağı oluşturmak, işletmenizi pazarlamak için harika bir fırsattır. İster müşteri arayışında olun ister sektörünüzde tanınmak isteyin, sektörün duayenlerinin sizi fark etmelerini sağlamanın en iyi yolu kendinizi gösterip uzaktan da olsa onlarla buluşmaktır.

 

Sosyal medya platformlarından yararlanın. Sektördeki meslektaşlarınızla bağlantılar kurun; katılmak istediğiniz sanal etkinliklerin ayrıntılarını paylaşabilirler. Etkinlikler hakkında bilgi edinmek için harika yöntemlerden biri de benzer fikirlere sahip işletme sahiplerinin bulunduğu gruplara ve sayfalara katılmaktır. Kendi kişisel markanızı unutmayın ve sosyal kanallarınızı aktif kullanın. Hem kendi web sitenizden hem diğer sektör kaynakları ve önemsediğiniz sektör uzmanlarından bilgiler paylaşın.

 

İş ağı oluşturmak, uzmanlığınızı kanıtlama ve bağımsız olarak bir fikir lideri olma şansı tanır. Bu da, kaçınılmaz olarak güvenilirliğinizi artırır ve iş hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olur. 

 

Pek çok fikir lideri, sektörün "küratörleri" haline gelerek iş ağı oluşturma sahnesine başarıyla yerleşmiştir. Bunu yapmak için sektör genelinden bilgi toplayın ve LinkedIn profilinizi kullanarak bunları paylaşın. Bu faaliyetler, sayfanıza gelen trafiği önemli ölçüde artırır, güvenilirliğinizi güçlendirir ve sizi profesyonellerin ilişki kurmak istediği biri olarak konumlandırır. Unutmayın, sizi unutulmaz kılan şey sektörde göz önünde ve etkin olmaktır.

 

Bilgi alın

İş ağı oluşturmak, size sadece konuşma fırsatı değil dinleme fırsatı da verir.

 

Ağ oluşturma faaliyetlerini bir bilgiye ulaşma görevi olarak görmeye çalışın: Diğer katılımcılar, işletmeleri ve zorluklarla nasıl başa çıktıkları hakkında elinizden gelen her şeyi öğrenin. Sorular sorun, insanların fikirlerini öğrenin ve sektörünüzün gidişatını anlayın. Nihayetinde bütün bunlar işinizi güçlendirecek değerli bilgilerdir.

 

E-buluşmadan önce konuşmak istediğiniz kişileri belirleyin ve geçmiş araştırması yapın. Nerede çalışıyorlar? İş geçmişleri nedir? Şirketleri hakkında başarılara veya zorluklara işaret edebilecek haberler var mı? Bu temel çalışmayı yaparak ikiniz için de faydalı olacak bir sohbeti mümkün kılan konuşma konularıyla donanmış olursunuz.

 

Destek bulun

Hakkında çok fazla konuşulmasa da iş ağı oluşturmanın çok önemli bir kısmı, benzer fikirlere sahip insanlarla sosyalleşmek anlamına gelir.

 

Bir işi yürütmek zorlu, stresli, hatta yalnızlaştırıcı olabilir. Özellikle de son zamanlarda... Kendinizi bir iş topluluğuna dahil etmek, biraz stres atmanıza gerçekten yardımcı olabilir. Gerçek arkadaşlar edinme ve neler yaşadığınızı anlayan bir destek grubu kurma fırsatınız olur. Karşılığında ise arkadaş canlısı bir dinleyiciye ihtiyaç duyan diğer işletme sahiplerine destek sunabilirsiniz.

 

Çevrimiçi endüstri etkinlikleri bunun yollarından biridir. Aralarından seçim yapabileceğiniz birçok etkinlik var; bu nedenle ağ oluşturma fırsatları sunan, en alakalı olanları bulmada seçici olun. Sunulan içerik üzerinden sektördeki diğer uzmanlarla bağ kurabilir ve kendi sorunlarınızı tartışabilirsiniz.

 

Ancak bütün etkinliklerin sektöre özgü olması gerekmez. Bahsettiğimiz gibi, bir işi yürütmek zor olabilir, bu yüzden ister stres atmak ister başarınızı kutlamak için LGBTQ+ topluluğu ya da belki İş Kadınları veya STEM grubu gibi ilgilendiğiniz bir destek grubuna katılmaya ne dersiniz?

 

LinkedIn grupları ve iş forumları gibi çevrimiçi topluluklar, benzer düşünen insanlarla bağlantı kurmak için başka bir muhteşem alandır. Birçok profesyonel, karşılaştıkları sorunlarla ilgili tavsiye istemek için bu grupları kullanır. Aktif olun ve onlara yardımcı olabilecek bilgilerinizi paylaşın. Gerektiğinde aynı desteği siz de göreceksiniz.

 

İş ağı oluşturmak için zaman bulmak daima kolay olmayabilir ama bu zorlu zamanlarda elinizi uzatmak her zamankinden daha önemlidir. Esinlenmek için olmasa da en azından bu sosyal etkileşimleri sürdürmek için.

 

Daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız dijital danışmanlarımızla bugün görüşün.

23 Nov 2022