İnternet bağlantınızı optimize etmenin yolları

İnternet bağlantınızı optimize etmenin yolları

Nerede olursanız olun internet hızınızı iyileştirin ve bağlı kalın

 

İşinizde internet düzenli olarak gerekliyse ofis dışında çevrimiçi olmanın gerektiği kadar hızlı olmadığını görmüş olabilirsiniz.

Günümüzde, evlerde genellikle birkaç dizüstü bilgisayardan akıllı televizyonlara kadar internete bağlanan çeşitli cihazlar bulunur. Bunun üzerine işinizin bant genişliği ihtiyacını da eklediğinizde sonuç daha yavaş indirme hızları ve kesintili video görüşmeleridir.

 

Bu sadece verimliliği ve etkililiği yavaşlatmakla kalmaz, yavaş bir bağlantı çalışanlarda stres ve can sıkıntısı da yaratabilir. Kısacası, işin kesintiye uğramasını önlemek için güvenilir internete ihtiyacınız var.

Ama dışarıda da çalışabilmeniz için internet hızınızı artırmanın, hatta bağlantınızı genişletmenin birkaç basit yöntemi mevcut.

Hızlı ve basit ipuçları

Geniş bant bağlantınızı hızlandırmak için birlikte uygulandıklarında büyük bir fark yaratan birkaç hızlı çözüm vardır:

 • Diğer cihazlarınızı kapatın
  İster bir Netflix dizisini indiren bilgisayarınız ister yazılım güncellemesi kuran telefonunuz olsun, evdeki cihazlarının ne kadarının pasif olarak WiFi'ınızı kullandığına şaşırabilirsiniz. Hatta bazı evlerde telefonunuzla su ısıtıcınızda su kaynatabilir veya mikrodalgayı açabilirsiniz. Geniş bandınızı neyin kullandığının farkında olun ve indirmeleri geceleri planlamaya çalışın.
 • Cihazları yönlendiricilerinizden uzaklaştırın
  Birden fazla cihazın birbirine yakın bağlı olmasının hızlarını etkileyeceğini biliyor muydunuz? Bu cihazları yönlendiricinizden uzaklaştırmaya çalışın. Yönlendiricinizi yükseğe kaldırmak da faydalı olabilir; bu yüzden yapabiliyorsanız bir masa üstüne veya dolap üstüne yerleştirmeye çalışın.
 • Kablolu bağlantıya geçin
  İstikrarlı bir bağlantı için Ethernet'ten iyisi yoktur. WiFi sorun yaratıyorsa Ethernet kabloları daha ucuz olup geniş bant hızınızda gerekli farkı yaratabilir. Ayrıca yönlendiricinizin telefon prizine nasıl takıldığına da bakın; uzatma kablolarının, hatta dolanmış kabloların internetinizi yavaşlatabildiğini biliyor muydunuz?
 • Görüşme yapma biçiminizi değiştirin
  Görüşmeler çok veri kullanır, ama talebi azaltmak için birkaç basit şey yapabilirsiniz. Örneğin video sese göre daha fazla veri kullanır. Mümkünse web kameranızı kapatın. Daha da iyisi internete hiç bağlı kalmayıp cep telefonu/sabit hattınıza geçin. Elinizdeki bütün seçenekleri kullanın.

 

Evinizin dışına çıkma

Elbette, evinizin dışında çalışmak isteyeceğiniz zamanlar da olabilir.

 

Bunu taşınabilir kablosuz bir yönlendiriciyle kolayca yapabilirsiniz; örneğin bizim RedBox yönlendiricimizi kullanabilirsiniz. Bu yönlendirici, 4.5G ağlarını WiFi'a dönüştüren ve cihazlarınızı saniyeler içinde bağlamanızı ve dışarıdayken çalışmanızı sağlayan, geniş banda esnek bir alternatiftir.

 

Kablosuz yönlendiriciler, harika kapsama* sağlayarak ve çalışırken size daha fazla esneklik vererek ezber bozan cihazlar olabilir.

Yavaş geniş bant sadece can sıkıcı olmakla kalmaz, verimliliği de gerçekten engelleyebilir.  Ama daha fazla önlem almadan önce yukarıdaki ipuçlarının etkili olup olmadığından emin olun. Hiçbir şey işe yaramazsa yönlendiricinizi açıp kapatmayı denemeniz yeterli olabilir. WiFi kanalları tıkanabilir, yeniden başlatma işlemi yönlendiricinizin en temiz kanalı bulmasına ve internetinizi hızlandırmasına yardımcı olabilir.

 

İnternet hızınızı optimize etme hakkında daha fazla rehberlik isterseniz işletme danışmanlarımızdan biriyle görüşebilirsiniz.

 

*Bölgenizdeki ağ kapsama alanına bağlıdır.

 

23 Nov 2022