Hukuk Firmalarında Güvenliğini Güçlendirecek Uygulamalar

Hukuk Firmalarında Güvenliğini Güçlendirecek Uygulamalar

Teknolojinin ve internet kullanımının katlanarak büyümesiyle siber güvenlik ve gizlilik düzenlemeleri giderek daha önemli hale geliyor. Tüm sektörler gibi hukuk sektörünün de karsı karsıya kaldıgı siber güvenlik riskleri artmaya devam ederken, hukuk firmalarının verilerini koruma konusunda proaktif bir yaklasım benimsemesi kritik bir önem taşıyor. Hassas müsteri bilgilerini korumak, güveni ve itibarı korumak anlamına geldiginden hukuk firmalarının veri güvenligi konusuna özenle odaklanmaları gerekiyor. Üstelik bu gereklilik, hukuk firmalarının bilgisayar korsanları tarafından “zayıf hedef” olarak görülmesiyle daha da ciddi bir hal alıyor. Bu durum, ölçeginden bagımsız olarak tüm hukuk firmalarını etkiliyor.

 

Fiziksel santralin gerektirdiği bakım maliyetlerinizi tamamen ortadan kaldırın, kurulum masrafı olmadan bulut santral ile tanışın!

SOC, Siber Güvenlik Operasyon Merkezinde işletmenize karşı siber güvenlik olaylarını 7/24 izleyin, atakları tespit edin ve olası tehditlere karşı müdahale edin. İhtiyaç duyduğunuz güvenlik kurallarını oluşturun, güvenlik prosedürlerini sıkılaştırın. 

 

Küçük ölçekli hukuk firmaları, faaliyet kapsamları nedeniyle bilgisayar korsanlarının dikkatini çekmeyeceklerini düsünebiliyor ancak bu büyük bir yanılgı oluyor. Özellikle son dönemde, bu durumun küçük hukuk firmaları için riski daha da artırdıgı göze çarpıyor. ABA’nın (Amerikan Barolar Birligi) 2023 Siber Güvenlik Raporu’na göre, hukuk firmalarında siber güvenlik vakaları 2023’te artmaya devam ederken, firmaların %29’u güvenlik ihlali yasadı. Çok sayıda küçük firma, veri ihlali bildirimi yaptı. Bu veriler, ABD’deki hukuk firmalarındaki vakalara iliskin olsa da hukuk firmalarında veri ihlallerine yönelik endiseler küresel çapta bir sorun. Örnegin, İngiltere ve Fransa’da ulusal siber güvenlik kurumlarının, hukuk firmalarının güvenliklerini yükseltmeleri gerektigi yönünde bir uyarı yayınlaması da konunun giderek artan önemine dikkat çekiyor. Devlet kurumları, sirketler veya bireyler hakkında son derece hassas verilere sahip olmak, hukuk firmalarını siber saldırılar için özellikle cazip bir hedef haline getiriyor. Müvekkillerin gizli bilgilerinin kaybıyla sonuçlanan veri ihlallerinin sonuçları; kurtarma ve onarım için ödenen bedellerden para cezalarına, daha da önemlisi itibar kaybı, müsteri kaybı, davalar ve düzenleyici sorusturmalarla karsı karsıya kalmaya kadar çok ciddi sorunlara yol açabiliyor. Hatta firmaları, faaliyetlerini sonlandırma noktasına getirebiliyor. Hukuk sektörü ve hizmet verdikleri müvekkilleri için riskler dudak uçuklatacak kadar yüksek oldugundan veri güvenligi güçlü sifrelerin ötesinde bir yaklasım gerektiriyor.

 

 

Hassas Veriler Hukuki Kapsamda
Daha Hassas Hale Geliyor

 

Veriler, bilindigi üzere günümüzün en kıymetli varlıkları arasında yer alıyor. Hukuk firmalarının elindeki veriler ise tasıdıkları hassasiyet ve gizlilik gerekliligi nedeniyle ekstra özen gerektiriyor. Bu veriler arasında örnegin;


Müvekkil Bilgileri
Herhangi bir hukuki davanın temeli müvekkil bilgisine dayanır. Müvekkil bilgileri hassas kisisel durumları, tıbbi geçmisleri veya avukat-müvekkil görüsmeleri sırasında paylasılan herhangi bir gizli bilgiyi kapsayabilir.


Vaka Detayları
Hukuk firmaları devam eden ve geçmis hukuki davalarla ilgili ayrıntılı kayıtlar tutar. Bu kayıtlar, taraflar arasındaki stratejileri, kanıtları, ifadeleri ve iletisimi kapsar. Bu bilgilerin yanlıs ellere geçmesi durumunda yasal islemlerin bütünlügü tehlikeye girebilir ve dava sonuçları ciddi sekilde etkilenebilir.


Mali Islemler
Hukuki islemler sırasında yapılan ödemeler ve mali islemler yüksek miktarları bulabilir. Bu islemlerin sonucunda olusan finansal veriler siber suçluların ana hedefi olmaya devam ediyor. Hukuk firmalarının, müsterinin güvenini korumak ve mali düzenlemelere uymak için bu bilgileri güvence altına alması son derece önemli.

 

Antivirüs Yazılımı Kullanmamak Küçük Hukuk
Firmaları Için Önemli Risklere Yol Açabilir

 

Verilerin korunması, hukuk sektörü söz konusu oldugunda çok daha büyük bir ciddiyet tasıyor. İsledikleri veriler temel kisisel ayrıntıların çok ötesine uzanıyor ve diger hassas veri türlerinin yanı sıra yasal stratejileri, gizli iletisimleri ve gizli arastırmaları içeriyor. Sadece sıradan bilgilere degil, müsterilerinin hayatını degistirebilecek sonuçlara bile yol açabilecek çok hassas verilere sahip olmaları nedeniyle siber suçluların birincil hedefi haline geldikleri için antivirüs yazılımı kullanmak olmazsa olmaz bir gereklilik haline geliyor.

 

Diger taraftan, hukuk firmaları bu hassas verileri korumaktan yalnızca ahlaki açıdan sorumlu degil. Aynı zamanda, bunun için yasal ve etik yükümlülükleri de bulunuyor. Bilindigi gibi, avukatlar ve müvekkiller arasındaki iletisimin gizliligi yasalar uyarınca da koruma altında bulunuyor. Buna yönelik bir ihlal ise davayı tehlikeye atmaktan hukuk firmasına karsı yaptırımlara kadar birçok soruna yol açabiliyor. Veri ihlalinden kaynaklanan zarar, mali kayıplar veya hukuki sonuçlar dogurmanın yanı sıra firmanın itibarını da ciddi bir sekilde zedeleyebilir.

 

İtibar, bir hukuk firması için her seydir. Müsteriler, verilerinin korunduguna sarsılmaz bir sekilde güvenmeyi bekler. Bu güven bir kez tehlikeye girdiginde ise geri dönüs çok zor hatta imkânsız olabilir. Türkiye’deki küçük hukuk firmaları, müvekkil verilerini korumak, düzenlemelere uymak, is sürekliligini sürdürmek, itibarlarını ve finansal istikrarlarını korumak için Antivirüs Çözümü ile tüm cihazlarını tehditlere karsı koruma altına alabilir. Kolayca kurulan ve oldukça kolay kullanım sunan Vodafone Antivirüs Çözümü, gelismis tehditlere karsı kapsamlı koruma saglayarak, tüm cihazlarınızı fidye ve hedef odaklı saldırılardan korur.

 

Antivirüs Yazılımının Faydaları

 

Küçük hukuk firmanızda cihazlarınızı Antivirüs Çözümü ile tehditlere karsı koruma altına alabilirsiniz. Kolay kurulum ve kullanım sunan Vodafone Antivirüs Çözümü ile fidye yazılımı ve kötü amaçlı yazılımlara karsı önlem alabilir, tehditlerin önüne geçebilirsiniz.

 

 

Veri Koruma
Antivirüs Çözümleri, hassas müsteri verilerinin, vaka dosyalarının ve gizli bilgilerin kötü amaçlıyazılım, virüs, fidye yazılımı ve kimlik avı saldırıları gibi siber tehditlerden korunmasına yardımcı olur. Bu, müsteri gizliliginin korunmasına yardımcı olur ve firmanın itibarını korur.

 

 

Mevzuata Uygunluk
Hukuk sektörü de dahil olmak üzere birçok sektör, veri koruma ve güvenligine iliskin düzenlemelere tabidir. Antivirüs Çözümlerinin uygulanması, küçük hukuk firmalarının bu düzenlemelere uymasına ve veri ihlallerinin olası para cezalarından veya yasal sonuçlarından
kaçınmasına yardımcı olur.

 

 

İş Sürekliligi
Antivirüs Çözümleri, siber saldırıların neden oldugu kesintileri önlemeye yardımcı olabilir. Kötü amaçlı yazılımlara ve diger tehditlere karsı koruma saglayarak, hukuk firması operasyonlarının güvenlik olayları nedeniyle kesintiye ugramadan sorunsuz bir sekilde devam etmesine yardımcı olur.

 

Itibarın Korunması
Bir veri ihlali veya siber saldırı, bir hukuk firmasının itibarına zarar verebilir ve müvekkilin güvenini sarsabilir. Küçük hukuk firmaları, Antivirüs Çözümlerini uygulayarak ve siber tehditlere karsı koruma saglayarak, müsteri verilerini koruma ve yüksek güvenlik standartlarını sürdürme konusundaki kararlılıklarını gösterebilirler.

 


Maliyet Tasarrufu
Antivirüs Çözümleri, ilk yatırımı gerektirse de veri ihlali veya siber saldırıyla basa çıkmanın maliyeti çok daha yüksek olabilir. Antivirüs yazılımı, güvenlik olayları riskinin azaltılmasına yardımcı olarak, uzun vadede hukuk firmasına para tasarrufu saglama potansiyeli tasıyor.

 

Internete baglandıgınız cihazlarınızda zararlı yazılımları, internet sitelerini, veri hırsızlıgını, virüsleri ve kurumsal odaklı hedef saldırıları engelleyen Vodafone Antivirüs Çözümü’nü kolayca kurabilir ve hemen kullanmaya baslayabilirsiniz. Otomatik güncellemeler, her zaman en üst seviyede savunma saglayarak siber risklere karsı kesintisiz sekilde koruma saglar. Hukuk firmanız için kurulum ve aktivasyon bedeli olmadan kullanabileceginiz Vodafone Antivirüs Çözümü paketlerini incelemek ve avantajları kesfetmek için tıklayın. Hukuk firmanızın basarısına katkıda bulunacak küçük ölçekli isletmelere yönelik diğer Vodafone Business Çözümleri hakkında daha ayrıntılı bilgiye ise buradan ulasabilirsiniz.

Vodafone Business Çözümleri hakkında daha ayrıntılı bilgiye ise buradan ulasabilirsiniz.