Her 39 Saniyede Bir Siber Saldırı Olduğunu Biliyor Muydunuz?

Her 39 Saniyede Bir Siber Saldırı Olduğunu Biliyor Muydunuz?

En kritik verilerinize ve sistemlerinize ayrıcalıklı kullanıcı erişimini denetlemek ve izlemek, siber saldırıları önlemenin en iyi yollarından biridir. Özel erişime sahip kimlikleri koruyan bilgi güvenliği çözümü PAM; insanlar, süreçler ve teknolojinin birleşimiyle çalışır. Ayrıcalıklı kullanıcıların yetkilendirilmesini ve izlenmesini kolaylaştırarak, kuruluşların ayrıcalıklı erişimin kazara veya kasıtlı olarak kötüye kullanılmasına karşı korunmasına yardımcı olur.

 

Siber saldırıların kapsamı endişe verici bir hızda artıyor. Her 39 saniyede bir siber saldırı gerçekleşirken, dünya genelinde her gün 30 bin web sitesine sızıldığı tahmin ediliyor.  Şirketler operasyonlarını, iş stratejilerini ve itibarlarını etkileyebilecek hatta düzenleyici kurumlardan para cezaları almalarına neden olacak siber saldırı riski altındalar. Farklı cephelerden gelen siber tehditler karşısında işletmeler kurumsal verilerini, çalışan verilerini ve müşteri verilerini korumak zorunda. Bir siber saldırı sonucunda veri sızıntıları finansal kayıplara ve müşteri kayıplarına yol açarken marka itibarına ciddi şekilde zarar verebilir.

 

Günümüzde, işletmelerin en büyük endişelerinden biri veri güvenliği olurken bir işletmenin sistemlerini ve verilerini korumak için kritik sistemlere erişimin sınırlandırılması ve kontrol altında olması son derece önemli. Bu, yalnızca kötü amaçlı saldırılardan korunmak değil aynı zamanda organizasyon içinde kasıtlı olmadan sistem güvenliğini tehlikeye atan uygulamalara karşı güvenli olmak için de gerekiyor.

Zira siber saldırıların yüzde 95’ine insan kaynaklı hatalar davetiye çıkarıyor.

 

Örneğin, işletmenizdeki çalışanlar yaptıkları işle ilgili herhangi bir konuda ek yardıma veya kaynağa ihtiyaç duyduklarında üçüncü taraf çözümleri indirmek isteyebilir ve bu çözümler ağınızın tamamını tehlikeye atabilir. Çalışanların farkında olmadan veya yanlışlıkla kötü amaçlı yazılım yüklemesi oldukça kolay; web’den indirdikleri veya bir e-postada tıkladıkları yanlış bir bağlantı ya da sisteme yüklenmemesi gereken bir şeyi onaylamaları önemli güvenlik açıklarına yol açabilir. Daha olumsuz bir senaryoda ise kurum içindeki kötü niyetli kişiler büyük bir tehdit oluşturabilir; yetki alanı dışındaki sistemlere ulaşarak ağ ayarlarını değiştirebilir, hassas verileri sızdırabilir veya kötü amaçlı yazılımlar yükleyebilirler. Bununla birlikte, yönetmelikler de hızla değişiyor ve bu yönetmeliklere uyum sağlamamak ciddi miktarlara ulaşan para cezalarıyla sonuçlanabiliyor. Kötü niyetli veya sadece ihmalkar çalışanlar bu düzenlemelere uyumu ihlal ederek işletmenizi risk altında bırakabilir.

 

Ayrıcalıklı Erişim Yönetimi İşletmenizin Siber Güvenliğini Nasıl Güçlendirir?   

Söz konusu riskleri bertaraf etmenin yolunu sunan bilgi güvenliği çözümü PAM (ayrıcalıklı erişim yönetimi), işletmelerin kimlikleri yönetmesine yardımcı olur ve tehdit unsuru oluşturan aktörlerin bir ağa sızmasını ve ayrıcalıklı hesap erişimi elde etmesini zorlaştırır. Bir işletmeninin sistemindeki bilgisayarlara ve bu bilgisayarlardaki uygulamalara erişimi denetleyen ayrıcalıklı gruplara koruma ekler. PAM ayrıca, ayrıcalıklı yöneticilerinizin kim olduğunu ve hesaplarının nasıl kullanıldığını görebilmeniz için izleme, görünürlük ve ayrıntılı kontroller sağlar.

 

Ayrıcalıklı kullanıcılar, bilindiği üzere BT altyapınızı korumak için onlara tam erişim sağlayan ayrıcalıklı hesaplara sahiptir. Bu hesaplar, işletim sistemlerini, ağ cihazlarını, uygulamaları, endüstriyel kontrol sistemlerini ve IoT cihazlarını yönetmelerine izin veren iç veya dış çalışanlara ait olabilir. Ayrıcalıklı hesaplar, üst düzey erişimleri nedeniyle bilgisayar korsanları için son derece değerlidir. Kötü amaçlı yazılım veya kimlik avı teknikleri kullanarak kimlik bilgilerini çalabilir ve ardından tespit edilmeden altyapınıza girerek en kritik sistemlerinize ve verilerinize zarar verebilirler.

 

Diğer taraftan işletmelerin, özellikle de büyük kuruluşların sürekli değişen yapısı, ayrıcalıklı hesapların yönetimini önemli ölçüde zorlaştırıyor. Şirketlerin yeni cihazlara, uygulamalara, teknolojilere ve çalışma modellerine uyum sağlarken güvenliği güçlü bir şekilde korumaları gerekiyor. Bu süreçte kimlik bilgilerinin paylaşımlarını veya çalınmasını önlemek, ayrıcalıklı kullanıcıların aktivitelerini kaydetmek, ayrıcalıklı kullanıcıların erişimini yalnızca yetki alanları dahilinde sınırlamak ve şüpheli durumlarda anında müdahale edebilmek sistemlerin güvenliğini siber tehditlere karşı korumak için oldukça önem taşıyor. PAM, erişimi kısıtlamak, iptal etmek ve izlemek için ihtiyaç duyduğunuz araçları sağlayarak, BT altyapınızın güvenli  yönetimini kolaylaştırıyor.

 

Ayrıcalıklı Hesaplarınızın Güvenliği için Vodafone Business PAM Çözümünden Faydalanın

Vodafone Business PAM-Güvenli Erişim Yönetimi, işletmenize ayrıcalıklı hesaplarınızın güvenliğini sağlayan kapsamlı bir çözüm sunuyor. Vodafone Business PAM çözümü ile yetkili hesapların parolalarında güvenlik sağlayabilir ve kullanımları kontrol altına alabilirsiniz. Sunucu erişimlerinden aktivitelere kadar tüm kullanıcı davranışlarının kaydını tutabilirsiniz.

 

PAM-Güvenli Erişim Yönetimi, sistem erişimlerinde parola ve tek kullanımlık şifre ile çift katmanlı doğrulama, ayrıca veri tabanlarına erişimi video kaydı ile kayıt altına alarak eşzamanlı izleyebilmenizi sağlar. Mevcut ve gelebilecek yeni regülasyonlara uyum sağlamanızı kolaylaştıran Vodafone Business PAM-Güvenli Erişim Yönetimi aynı zamanda dış kaynak kullanımlarının yaratabileceği risklere karşı sistemlerinizi dış müdahalelere karşı korur. Örneğin, uzaktan erişim güvenliği kontrolü özelliği sayesinde üçüncü şahısların yetkili hesaplara erişimini düzenleyebilir ve sistemlerinizi dış müdahalelere karşı koruyabilirsiniz.

 

Müşteri veritabanı sistemlerine erişimi kayıt altında tutmanızı sağlayan PAM-Güvenli Erişim Yönetimi ile kritik verilere erişimi geriye dönük olarak kontrol edebilir, beklenmedik kullanıcı davranışlarına karşı aksiyon alabilirsiniz. İşletmenizdeki görev ve sorumluluk alanlarında kullanıcıları ayrı rollerde tanımlayarak yetki yönetimi yapabilir, kullanıcı profillerindeki beklenmedik davranışları kontrol edebilir, sistemlerinizi korursunuz.

 

Ayrıcalıklı hesaplarınızı kolayca koruma altına almak için siber güvenliğinizi destekleyecek 

Vodafone Güvenli Erişim Yönetimi (PAM) hakkında daha ayrıntılı bilgi için tıklayın.