Göçebe Çalışma: Get It Made'den Luke Smoothy ile Röportaj

Göçebe Çalışma: Get It Made'den Luke Smoothy ile Röportaj

Dünyayı dolaşmak ve kendi işinizi yürütmek herkesin hayali olabilir ve bugün ve ilerideki çağda giderek daha gerçekçi hale geliyor. CNC işleme, 3D baskı ve kalıplamaya odaklanan bir üretici olan Get It Made Direktörü ve CEO'su Luke Smoothy'den haber aldık. 2011 Yılında kurulan bu şirket üretimi kolaylaştırmak için inşa edilmiştir. Luke şirket kurulduğundan beri uzaktan (remote) çalışıyor. Aşağıda hikayesini dinleyelim…

 

7/24 ulaşabileceğiniz size özel müşteri danışmanı ve özel DDOS koruması içeren metro ethernet ile şirketinizin en yoğun olduğu saatlerde bile eşit indirme yükleme hızı ile çalışma motivasyonunu koruyun!

Nesnelerin interneti ile aksiyon alınabilir veriler ile operasyonel verimliliğinizi artırın!

 

Dijital göçebe yolculuğunuza nasıl başladınız ve bunu istemenize neden olan şey neydi?

 

"Dijital göçebe yolculuğuma zorunluluktan başladım. “Get It Made” şirketi ilk etapta küçük bir işti. Çoğu girişim gibi, ek kira maliyetlerini karşılayamadı. Önceki işim, istisnasız her gün ofiste olmamı gerektiriyordu. Bu yüzden evde, tatilde ve bir kafede çalışmanın yeniliği konusunda heyecanlandım.”

 

Göçebe çalışmanın avantajları nelerdir?

 

"Şahsen, yıllar geçtikçe göçebe çalışmanın avantajları değişti. Dört yıl önce göçebe çalışmak, Londra'ya gidip gelebilmek ve öğle yemeğinde buluşabilmemiz için karımın ofisine yakın çalışabilmek anlamına geliyordu. Gün boyunca 15 km yürüyebildiğim, 45 dakikalık iş arasında, bir parkta bankta veya bir kafede oturduğum, istediğim bir şeyi yapabileceğim anlamına geliyordu. Bunu düşündüğümde, çok mutlu bir zamandı. Ne zaman ve nasıl istediğimde çalışma özgürlüğü — deneyimlemediğim bir şey.

Bugünlerde de göçebe çalışma, 2 yaşındaki kızımı "normal" çalışma saatlerinde futbol derslerine, yüzmeye ve jimnastiğe götürebileceğim anlamına geliyor. Ailemle daha fazla vakit geçirebileceğim anlamına geliyor. Her yerde çalışabilirim.”

 

Uzaktan çalışırken hangi zorluklarla karşılaştınız ve bunları nasıl aştınız?

 

"Şu anda, Get It Made dört kişilik bir ekip. Ve tam bir ekip olarak yüz yüze yeterli zaman bulmak çok önemlidir. Uzaktan çalıştığımız günlerimizde, normalde haftada 2-3 gün, herkesin biraz robotik olduğunu, sadece günlük görevleri işlediğini hissediyorum. Ancak şahsen, ofiste buluştuğumuzda, tartışmalarda iç görü bulduğumuz yer orasıdır, ampul fikirlerinin gerçekleştiği yerdir. Ayrıca, yüz yüze ekip üyeleriyle şahsen tam olarak eğitip iş birliği yapabileceğinizi düşünüyorum. İlk iki hafta boyunca her gün yeni çalışanların ofiste birlikte olmasını istiyorum. Aktarılacak o kadar çok bilgi var ki, bir aramada yapılamaz. Ayrıca uzaktan harika ilişkiler kurmak zordur.”

 

 Uzaktan çalışırken üretken ve odaklanmış kalmak için hangi adımları atıyorsunuz?

 

"Dürüst olmak gerekirse, tamamen odaklanmış ve üretken kalmak zordur. Hiç şüphe yok ki ben ve ekibim, ofiste olduğumuz günlerde daha üretken ve çalışkan oluyoruz. Geçen yıl boyunca, heyecanlı ve ara sıra sinir krizi geçiren 2 yaşındaki çocuğumdan uzakta, evimin sessiz bölgelerine sığınmak zorunda kaldım. Çalışan ebeveynler için bir tavsiyem, çalışabildiğiniz her an çalışmak, sessizlik bulabildiğiniz dönemleri bankaya yatırmak, böylece işler biraz telaşlı hale geldiğinde çalışmayı bırakabilirsiniz.

 

Dijital göçebelerden oluşan ekibinizle iletişimi ve iş birliğini kolaylaştırmak için hangi araçları ve teknolojileri kullanıyorsunuz?

 

"Get It Made, "teknoloji yığınımız" iletişim ve dokümantasyona odaklanıyor. Slack'i gün boyunca sürekli temas halinde kalmak, birbirimizle bir şeyler sorgulamak için kullanıyoruz. Ancak Slack çok "kısa vadeli bilgi" dir ve sürekli aynı soruları sormak istemezsiniz, bu nedenle Notion'u uzun vadeli bilgiyi belgelemek için de kullanırız. Notion, süreçleri ve dahili bilgileri belgelemek için harikadır. Slack = kısa iletişim, Notion = uzun iletişim. Kullandığımız bir diğer harika araç ise proje yönetimi için Airtable'dır. Hiver, sevdiğimiz ekiplerin sahip olması gereken gerçekten harika bir Gmail iş birliği aracıdır.”

 

Liderlik tarzınızda, özellikle göçebe bir CEO olarak esnekliğin rolü nedir?

 

"Esneklik Get It Made benim liderlik yaklaşımı içine pişmiş. Göçebe bir CEO olmak, çeşitli ortamlarda ve alışılmadık saatlerde çalışmanın nüanslarını anlamaya başladığım anlamına geliyor. Bu anlayışı ekibime getiriyorum, çalışma saatlerini ve yöntemlerini en yüksek üretkenliklerine ve kişisel yaşamlarına uyacak şekilde şekillendirmek için kendilerini güçlenmiş hissetmelerini sağlıyorum. Benim rolüm, nerede olurlarsa olsunlar rehberlik etmek, net beklentiler belirlemek ve ekibimin sunacağına güvenmektir. Esneklik sadece rahatlıktan ibaret değildir; Bireyselliğe saygı duymak ve geleneksel ofis modelinin herkese uyan tek beden olmadığını kabul etmekle ilgilidir.”

 

Seyahat ederken ve uzaktan çalışırken iş ve kişisel hayatı nasıl dengeliyorsunuz?

 

"Seyahat ederken ve uzaktan çalışırken iş-yaşam dengesini sağlamak, zaman içinde geliştirmeye çalıştığım bir sanat. Yeni bir yerde olsam bile özel bir çalışma alanım olmasını sağlamak gibi belirli ritüeller kurdum. Ayrıca kızımın etkinlikleri veya aile etkinlikleri gibi önemli kişisel anlara da öncelik veriyorum ve bunları herhangi bir iş randevusu gibi takvimimde işaretliyorum. Son olarak, saat dilimi farklılıklarını kendi yararıma kullanıyorum – İngiltere saatinin önünde veya gerisinde bir yerdeysem, mesleki taahhütlerimden ödün vermeden kaliteli kişisel zaman geçirmemi sağlamak için çalışma saatlerimi ayarlıyorum.”

 

Ofiste fiziksel olarak bulunmamasına rağmen uzaktaki ekip üyelerinizin şirket kültürüne bağlı hissetmelerini nasıl sağlıyorsunuz?

 

"Güçlü bir şirket kültürünü uzaktan sürdürmek beni geceleri dürüstçe ayakta tutan bir şey. Get It Made olarak, sadece iş için değil, aynı zamanda gündelik buluşmalar için de düzenli görüntülü görüşmeler yapıyoruz, bu da birbirimizin iş dışındaki yaşamlarını bilmeye ve önemsemeye işaret ediyor. Slack'te kişisel güncellemeleri ve kazançları paylaştığımız, topluluk duygusunu teşvik ettiğimiz ve konumdan bağımsız olarak herkesin ortak amacımızla uyumlu hissetmesini sağladığımız özel kanallarımız var.”

 

Bir KOBİ sahibi veya CEO'su nasıl dijital göçebe olabilir? Başlamak için hangi adımları atabilirler?

 

"Bir KOBİ sahibi veya CEO olarak dijital göçebe yaşam tarzına geçiş, teknolojiyi benimsemekle başlar. Get It Made şirketinde Slack, Notion ve Airtable'ı nasıl kullandığımız gibi kesintisiz iletişim ve dokümantasyonu kolaylaştıran araçlara yatırım yapın. Önemli olarak, süreçleri belgelemeye ve araçları kullanışlı hale getirmeye zaman ayırın. Ardından, ekibinize bir güven duygusu aşılayın; Uzaktan çalışma, güven ve net beklentilerle gelişir. Düzenli check-inler yapın ve açık iletişim hatları sağlayın. Son olarak, dalmadan önce suları test edin, belki haftada bir uzak iş günü ile başlayın ve üretkenlik ve ekip dinamikleri üzerindeki etkisini ölçün. Bu yaşam tarzını benimsemek, fiziksel konumunuzu değiştirirken işinize ve ekibinize olan bağlılığınızın asla değişmemesini sağlamak için uyarlanabilirlikle ilgilidir.”

Uzaktan çalışma hakkında daha fazla bilgi için V-Hub Dijital Danışmanlarımızdan birinden 1-2-1 tavsiye alabilirsiniz.