Elon Musk ve Rishi Sunak ile Yapay Zeka ve Tehditler

Elon Musk ve Rishi Sunak ile Yapay Zeka ve Tehditler

Yapay zekanın gelişimi giderek hızlanıyor ve kullanım alanı genişlemeye devam ediyor. Buna paralel olarak getirdiği riskler ve güvenlik açıklarının yol açtığı tehditler de büyüyor. Peki, yapay zeka alanındaki son gelişmeler ışığında en önemli tehditler neler? Elon Musk ve Rishi Sunak buluşmasından öne çıkanlara göz atın.

 

Kritik verilerinizi yerleşik bulut sunucuya taşıyın, kaybetmeden operasyonlarınıza devam edin, iş sürekliliğinizi güvence altına alın.

Kurumsal web hosting hizmetleri ile firmanızın güvenilirliğini arttırarak kurumsal kimliğinizi oluşturabilirsiniz.

 

Yapay zeka (AI) teknolojisi yüksek bir hızla gelişerek modern yaşamın birçok yönünü dönüştürüyor. Ancak bu teknolojinin kötü amaçlarla kullanılabilecek olması, dünya genelinde büyük bir endişeyi tetikliyor. Gelişmiş yapay zeka sistemleri ve güvenlik, gündemdeki önceliğini korumaya devam ederken dünya liderleri ve teknoloji devleri İngiltere’de düzenlenen ilk küresel Yapay Zeka Güvenliği Zirvesi’nde bu konuyu tartışmak üzere bir araya geldi. Zirve kapsamında İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Elon Musk ile yapay zeka üzerine bir röportaj gerçekleştirdi.

“Tarihteki en değiştirici güç”

Yapay zeka şirketlerine yatırım yapan ve bu teknolojiyi sürücüsüz Tesla arabalarında kullanan teknoloji yatırımcısı ve mucit Elon Musk, yapay zekanın toplumu ve insan varlığını tehdit edebileceğine dair endişelerini sıklıkla dile getiriyor. Röportajda Musk, yapay zekanın çalışmayı gereksiz hale getireceği yönündeki öngörüsünü paylaşarak şu sözleri ifade etti, “Burada tarihteki en yıkıcı gücü görüyoruz. Hiçbir işe ihtiyaç duyulmayan bir nokta gelecek; kişisel tatmin için bir iş bulabilirsiniz, ancak yapay zeka her şeyi yapacaktır. Bu hem iyi hem de kötü. Gelecekteki zorluklardan biri de hayattaki anlamı nasıl bulacağımız olacak.” Aynı zamanda insansı robotların “insanları her yerde takip edebilecek” olmasına dikkat çekti. Röportajda iki isim de  geleceğin süper bilgisayarlarına göz kulak olacak bir “hakem” ihtiyacı olduğunu ifade etti.

Öte yandan Londra’daki Zirve’den bir gün önce ABD Başkanı Joe Biden, AI geliştiricilerinin güvenlik sonuçlarını ABD hükümetiyle paylaşmasını gerektiren başkanlık emrini imzaladı. "Yapay zeka’nın kötüye kullanımına karşı güvenlik alanını geliştirmek için global çapta şimdiye kadar atılan en önemli adım” olarak duyurulan bu hamle ABD'yi yapay zeka yönetimine ilişkin küresel tartışmanın merkezine yerleştiriyor.

Vodafone Business Uzmanlığıyla İşletmenizi Risklere Karşı Koruyun

Hem İngiltere’deki Zirve hem de Biden hükümetinin adımının ardında yapay zeka sistemlerindeki hızlı ilerlemenin yol açtığı önemli tehditler ve geniş çaplı siber saldırıların taşıdığı risk bulunuyor. Bu durum siber güvenliğin hayati önemine dikkat çekerken risklere hazırlıklı olmak, organizasyonlarda bu konuyu öncelikli odak haline getirmeyi gerektiriyor. 

Siber tehditler, sadece mali kayıplara yol açmıyor; aynı zamanda işletmelerin kritik verilerini ve itibarını da tehdit ediyor. Doyalısıyla siber güvenlik işletmeler için giderek daha önemli bir gereklilik haline geliyor.

 

İşletmeleri güvenlik ihtiyaçları doğrultusunda, proaktif bir yaklaşımla yönlendiren Vodafone Business, siber güvenlik altyapılarının oluşturulması ve geliştirilmesi konusunda proje bazlı ihtiyaca yönelik çözümler sunuyor.

Vodafone Business Siber Güvenlik Operasyon Merkezi ve uzman analistleri, işletmelerdeki siber olayların 7/24 izlenmesini, raporlanmasını ve gerektiğinde şüpheli olaylarına müdahale edilmesini sağlıyor. Güvenli Erişim Yönetimi (PAM) çözümüyle işletmelerin yetkili hesaplarını güvende tutarak olası veri sızıntılarının önüne geçiyor. Değişen çalışma modelleriyle birlikte ön plana çıkan SSL VPN çözümü de işletmelerin çalışanlarının her yerden güvenli bir şekilde şirket kaynaklarına erişebilmelerini sağlıyor. Güvenlik Duvarı, DDOS Atak Önleme ve diğer altyapı çözümleri, olası zararlı içeriklerin ve hedefli siber saldırıların önüne geçiyor. Siber İstihbarat Hizmeti ile bir kurumun veya varlığın güvenliğini tehdit eden mevcut ve potansiyel saldırılar hakkında bilgilerin toplanmasını, analiz edilmesini sağlayan Vodafone Business böylece veri sızıntılarını önleme ve finansal maliyetlerden tasarruf sağlama yönünde işletmelere destek oluyor.

 

Vodafone Business ile işletmenizin siber dayanıklılığını artırmak ve rekabette öne çıkmak için Siber Güvenlik çözümleri hakkında daha ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.