Ekibinizin uzaktayken daha iyi çalışmasını nasıl sağlayabilirsiniz?

Ekibinizin uzaktayken daha iyi çalışmasını nasıl sağlayabilirsiniz?

İşte işletmenizin uzaktan erişim araçlarını verimli kullanmasının yolu

 

Bir çalışanın tatilde olduğunu ve bilgisayarındaki bir raporu paylaşmayı unuttuğunu varsayalım.

Bu gibi durumlarda uzaktan erişim araçları yardımcı olabilir. Peki “uzaktan erişim aracı” nedir ve ne yapabilir?

 

Kısaca uzaktan erişim, fiziksel olarak size yakın olmayan başka bir bilgisayara veya ağa erişme becerisidir.

 

Uzaktan erişim nasıl çalışır?

 

Uzaktan erişim yazılımını kullanmak genellikle kolaydır ve kurulumu uzun sürmez; ihtiyacınız olan tek şey güvenilir bir internet bağlantısıdır. Erişmek istediğiniz cihaza/cihazlara aynı yazılımı indirmeniz gerekir.

 

Bununla birlikte, öngörülmeyen durumlarda erişim sağlamaya yardımcı olan bazı çözümler de vardır. Bu çözümler bir web bağlantısı veya kod aracılığıyla bağlantı kurmanızı sağlar.

 

Dosyalara uzaktan bağlantı sağlamanın tek yolu uzaktan erişim yazılımları değildir. VPN olarak bilinen “Sanal Özel Ağlar” da başka bir erişim çözümüdür. VPN, tüm işlerin merkezi olarak kaydedildiği kurumsal ağınıza erişim sağlar ve uzakta bulunan belirli cihazlara erişim ihtiyacını ortadan kaldırır. Güvenli bağlantısı ve internet akışını gizlemesiyle verileri korur. Yalnızca onaylı kişilerin kullanabilmesini sağlamak için kimlik doğrulaması gerektirir. Bu açıdan VPN, kolay olduğu kadar da güvenlidir.

 

Faydaları

 

İster uzaktan erişim yazılımını ister VPN kullanın, her ikisi de işletmelere aşağıdaki gibi avantajlar sağlar:

 

  • Her zaman her yerden BT desteği alabilirsiniz

Bir araştırmaya göre, çoğu çalışan haftada yalnızca 1,5 gün ofisteyken geri kalan zamanda evden çalışıyor, bu nedenle çalışanların problemlerini uzaktan çözebilmek hayati derecede önem kazanıyor. Uzaktan erişim çözümleri, BT desteğiyle herhangi bir teknik sorunu çözmek için güvenli ve kolay bir yoldur.

 

  • Kolaylıkla işbirliği yapabilirsiniz

Uzaktan erişim kullananlar; herhangi bir cihazdan, platformdan, ağdan ve herhangi bir yerden güvenle çalışabilir. Dosyaları görüntüleyip indirebilir, uygulamalara erişebilir ve çok daha fazlasını yapabilirler. Uzaktan masaüstü kullanma araçları, daha kolay çalışma için ekran paylaşımını da mümkün kılar.

 

  • Tüm projeleri takip edebilirsiniz

Uzaktan erişim yazılımının önemli bir özelliği, bir şirket ağı içinde gerçekleşen tüm aktiviteleri kaydetme yeteneğidir. Ağınıza kimin, ne zaman, nasıl eriştiği ve ne yaptığı hakkında ayrıntılı bilgiler verir. Bu ayrıntıları paylaşmak; özellikle işletmelerin regulatif yönergelere uyması gerektiğinde kullanılan yaygın bir uygulamadır.

 

Güvenlik

 

Çalışanlar uzaktan çalışırken, bazı güvenlik tehditleri oluşabilir. Gözetimsiz cihazlar, güvenli olmayan WiFi ağları ve şifrelenmemiş dosyalar, verileri riske atan örneklerden sadece birkaçıdır.

 

Güçlü parolalar kullanmak, çok faktörlü kimlik doğrulama kullanmak ve yazılımınızı düzenli olarak güncellemek; verilerinizi korumak için çok önemlidir. 

 

VPN'ler sıfır güven erişim politikası uygularlar. Bu politika, VPN'e her erişim için doğrulama gerektiği anlamına gelir. Bu, istenmeyen kişilerin şirket sistemlerine ve bilgilerine erişimini engellemek ve çalışanların görmemeleri gereken bilgilere erişmini ksııtlamak için kullanılır.

 

Mevcut olan en iyi uzaktan erişim araçlarını bulun

 

Mevcut yazılımları satın almadan önce ihtiyaçlarını düşünmelisiniz. Çoğu uzaktan erişim yazılımı bir aylık veya yıllık şekilden ücretlendirildiğinden önce ihtiyaçlarınızı anlamak çok önemlidir.

 

Araştırmaya nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz?

 

Uzaktan çalışırken işletmenizin güvenliğini nasıl sağlayacağınız hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz?

 

İhtiyaçlarınız ve yazılımlar hakkında hala emin değil misiniz?

İşletmenize uygun seçenekleri değerlendirmek için V-Hub Dijital Danışmanlarımıza danışın.
17 Şubat 2022