Ayrıcalıklı Hesaplarınızı Güvence Altına Alın

Ayrıcalıklı Hesaplarınızı Güvence Altına Alın

Siber güvenliği çoğu durumda kasıtlı olmadan tehlikeye atan kullanıcıların yol açtığı risklere karşı ayrıcalıklı hesaplarınızın güvenliğini PAM-Ayrıcalıklı Hesap Yönetimi ile sağlayabilirsiniz.

 

Firewall ile ağ trafiğini denetleyin, yetkisiz erişimleri engelleyin ve zararlı içerikleri önleyin.

Siber güvenliğinizi son teknoloji çözümler ile güvence altına alın!

 

Konu siber güvenlik olduğunda sadece şirket dışından gelen tehditler değil, kurum içi tehditler de çok ciddi bir risk oluşturuyor. Özellikle hibrit çalışma modelleri ile birlikte verilere ve uygulamalara şirketlerinin güvenlik ağları dışında erişen çalışanlar, bu varlıkların siber tehditlere karşı daha savunmasız olmasına yol açabiliyor. Ancak bu iç risklerin nedeni çoğu durumda kötü niyetli girişimler olmaktan ziyade tıklanılmaması gereken bir bağlantıya veya kimlik avı e-postalarına tıklamak gibi farkında olmadan yapılan hatalardan kaynaklanıyor. Öte yandan, bir işletmenin sistemlerine yalnızca çalışanlar değil; satış görevlileri, danışmanlar, ortaklar gibi üçüncü taraf erişimlerinin olması da riski önemli derecede artırıyor.

Çalışma süreçlerindeki yeniliklerden kaynaklanan riskleri, risklerin etkilerini ve işletmelerin değerlendirmelerini ele alan Cybersecurity Insiders raporu 2023 Insider Threat Report bu konuda dikkat çekici sonuçlar sunuyor. 300’ün üzerinde IT ve siber güvenlik uzmanının katılımıyla hazırlanan bu rapordan öne çıkanlar şöyle:

 

 • İşletmelerin %74'ü içeriden gelen saldırıların sıklaştığını ifade ediyor.
 • İşletmelerin %74'ü, içeriden gelen tehditlere karşı savunmalarının yeterli olmadığını söylüyor.
 • İşletmelerin yarısından fazlası geçen yıl içeriden en az 1 ve %8' ise 20'den fazla tehditle karşılaştıklarını belirtiyor.
 • Katılımcıların %68'i işletmelerinin ofise dönüş yaparken veya hibrit çalışmaya geçerken içeriden gelen risk konusunda endişeli olduklarını ifade ediyor.

 

Ayrıcalıklı hesaplar siber güvenlik için ciddi bir risk oluşturuyor

Ayrıcalıklı hesap, ayrıcalıklı olmayan hesapların ötesinde erişim sağlayan herhangi bir kullanıcı hesabı olarak tanımlanabilir. Bu tür hesaplar, kapsamlı erişimleri nedeniyle siber güvenlikte daha büyük risklere neden olabilir. Ayrıcalıklı erişimi olan kurum içi çalışanların ve üçüncü taraf kullanıcıların sayısı arttıkça hassas bilgilere yönelik risk de o kadar artıyor. Örneğin Beyond Trust tarafından bu yıl 10.’su yayınlanan  2023 Microsoft Vulnerabilities Report 2023’te “Ayrıcalıklı hesapların artması” son iki yılda olduğu gibi bu yıl da ilk sırada gelen güvenlik açığı kategorisi oldu.

 

Neden PAM?

Ayrıcalıklı hesapların ve erişimin artması, çoğu durumda işlerin sürekliliği için gereklilik ancak genel güvenlik araçları, ayrıcalıklı hesap yönetiminin neden olduğu tehditlere karşı savunma konusunda yetersiz kalabiliyor. Başta da değinildiği gibi ayrıcalıklı hesaplardan kaynaklanan tehditlerin kaynağında çoğunlukla masum hatalar var. Buna karşı uygun bir güvenlik sağlamak ise daha fazla görünürlükle başlıyor: İçeriden gelen tehditleri engellemek, kullanıcı davranışını izlemekle yakından ilgili. Güçlü bir ayrıcalıklı hesap yönetimi sistemi, işletmenizdeki çalışanların ve üçüncü taraf kullanıcıların davranışları hakkında daha fazla görünürlük elde etmenizi ve şüpheli durumları hızla tespit ederek gerekli önlemlerin alınmasını sağlar.

 

Vodafone Business bunun için size ayrıcalıklı hesaplarınızı kolayca koruma altına almanızı sağlayan Vodafone Güvenli Erişim Yönetimi-PAM çözümünü sunuyor. Bu çözüm, işletmelerin kimlikleri yönetmesine yardımcı oluyor ve tehdit unsuru oluşturan aktörlerin bir ağa sızmasını ve ayrıcalıklı hesap erişimi elde etmesini zorlaştırıyor. Bir işletmeninin sistemindeki bilgisayarlara ve bu bilgisayarlardaki uygulamalara erişimi denetleyen ayrıcalıklı gruplara koruma ekleyen PAM ayrıca, ayrıcalıklı yöneticilerinizin kim olduğunu ve hesaplarının nasıl kullanıldığını görebilmeniz için izleme, görünürlük ve ayrıntılı kontroller sağlıyor. Vodafone Business PAM çözümü, yetkili hesaplarınızın güvenliğini sağlamak için:

 

 • Yetkili Hesap Güvenliği ile yetkili hesap parolalarının güvenliğini sağlamanızı ve kayıt altına almanızı sağlıyor.
 • Kullanıcı Davranışlarının Kaydı ile sunucu erişimlerinden tüm kullanıcı davranışlarına kadar tüm hareketleri kayıt altına almanıza olanak tanıyor.
 • Çift Katmanlı Doğrulama ile sistem erişimlerinde parola ve tek kullanımlık şifre ile sistemlerinizin güvenliğini güçlendiriyor.
 • Video Kaydı ile veri tabanlarına erişimi video kaydı ile kaydetme ve eşzamanlı izleme imkanı sunuyor. Bu sayede örneğin, müşteri veritabanı sistemlerine erişimi kayıt altında tutarak, beklenmedik kullanıcı davranışlarına karşı zamanında aksiyon alabilir, kritik verilere erişimi geriye dönük olarak kontrol altında tutabilirsiniz.
 • Regülasyonlara Uyumluluk ile PCI/DSS, SOX, BASEL |||, FISMA, GDPR, KVKK'nın yanı sıra gelebilecek yeni regülasyonlara uyum sağlamanızı kolaylaştırıyor.
 • Uzaktan Erişim Güvenliği Kontrolü üçüncü şahısların yetkili hesaplara erişimini düzenleme gibi özellikler sunarak sistemlerinizi dış müdahalelere karşı korunmasını sağlıyor.
 • Görevlerin Ayrılığı işletmenizdeki görev ve sorumluluk alanlarında kullanıcıları ayrı rollerde tanımlayarak yetki yönetimi yapmanızı sağlıyor. Bu sayede kullanıcılar sadece iş alanlarına yönelik uygulamalara erişim sağlarken, kullanıcı profillerindeki beklenmedik davranışları kontrol ederek, sistemlerinizi korumanızı kolaylaştırıyor.
Ayrıcalıklı hesaplarınızı kolayca koruma altına alarak siber güvenliğinizi destekleyecek Vodafone Güvenli Erişim Yönetimi (PAM) hakkında daha ayrıntılı bilgi için tıklayın.