Ödeme Ağ Geçidi ve Çevrimiçi Ödeme Sistemleri Rehberi

Ödeme Ağ Geçidi ve Çevrimiçi Ödeme Sistemleri Rehberi

Çevrimiçi ödeme sistemleri dünyasında gezinmek göz korkutucu görünebilir, ancak çevrimiçi ortamda gelişmek isteyen her işletme için oyunun kurallarını değiştiren bir unsurdur.

 

Alışveriş yapanların %34'ünün her hafta internetten alışveriş yaptığı ve 2024'teki işlemlerin yaklaşık %20'sinin internetten yapılacağı beklentisiyle, bir ödeme ağ geçidi müşterinin ödemesinin bankasından sizin bankanıza güvenli bir şekilde ulaşmasını sağlar.

Ödeme ağ geçidinin ne olduğunu, en güvenilir ödeme ağ geçidi sağlayıcılarından bazılarını, bir ödeme ağ geçidinin ne olduğunu, nasıl çalıştığını ve işletmeniz ve müşterileriniz için faydalarını anlayalım.

 

Ödeme ağ geçidi nedir?

Ödeme ağ geçidini siz (satıcı) ve müşterileriniz arasında güvenli bir dijital köprü olarak düşünün. Ödeme ağ geçidi, müşterinin ödemesinin geçip geçemeyeceğini kontrol eden ve ardından işlemi güvenli bir şekilde gerçekleştiren teknolojidir. Bu, özellikle fiziksel olarak kart okutamayacağınız online satışlar için çok önemlidir.

 

Nasıl çalışır?

  1. Müşteri ödeme yapar: müşteriniz web sitenizdeki veya uygulamanızdaki 'öde' düğmesine basar.
  2. Ödeme ağ geçidi: ödeme ağ geçidi harekete geçer, verileri şifreler ve müşterilerin hassas bilgilerini siber suçlulardan korumak için dolandırıcılık önleme araçlarını kullanır. Ayrıca her şeyin yolunda gittiğinden emin olmak için ödeme işlemcisi ile siteniz arasında iletişim kurar.
  3. Yetkilendirme talebi: banka bilgileri doğrular ve müşterinizin ödeme yapmak için yeterli parası olup olmadığını kontrol eder.
  4. Onay/Red: banka işlemi onaylar ya da reddeder.
  5. Fon transferi: para sizin için müşterinin hesabından bir bekletme hesabına aktarılır.
  6. Sipariş onayı: siz ve müşteriniz onay alırsınız ve artık müşterinin siparişi için hazırsınızdır.

Tüm süreç birkaç saniye içinde gerçekleşir ve herkes için sorunsuz ve güvenli bir deneyim sağlanmış olur.

 

Ödeme ağ geçidi türleri

Aralarından seçim yapabileceğiniz iki ana ödeme ağ geçidi türü vardır; barındırılan ve entegre edilen.

  • Barındırılan ödeme ağ geçitleri müşterilerinizi güvenilir bir üçüncü taraf ödeme sayfasına gönderir ve her şey onaylandıktan sonra müşterinizi ödeme sayfasına geri getirir. Özellikle entegre bir ağ geçidi kurmak için şirket içi teknik uzmanlığa sahip olmayan küçük işletmeler için hızlı ve kolay bir çözümdür. Ayrıca güvenlik yükünü omuzlarınızdan alma avantajına da sahiptir.
  • Entegre ödeme ağ geçitleri, müşterilerinizi yeniden yönlendirmeden her şeyi web sitenizde tutarak ödeme işlemini sorunsuz bir şekilde gerçekleştirir. Bu sistemler daha fazla kontrol ve genellikle ekstra özellikler sunar, ancak kurulumu için bazı teknik beceriler gerekebilir, bu nedenle BT uzmanlığına sahip daha büyük kuruluşlar için iyi bir seçenektir. Ayrıca ödeme deneyimini markanıza uyacak şekilde özelleştirmenize de olanak tanırlar.

Her bir ödeme ağ geçidi sağlayıcısı benzersiz özellikler, işlem ücretleri ve fiyatlandırma yapıları sunar, bu nedenle alışveriş yapmak ve iş ihtiyaçlarınıza ve müşterileriniz için istediğiniz ödeme deneyimine en uygun olanı bulmak önemlidir.

Daha fazla bilgi edinmek için kart ödemeleri nasıl alınır kılavuzumuza göz atın.

 

Kimler ödeme ağ geçidine ihtiyaç duyar?

Web siteniz veya uygulamanız aracılığıyla çevrimiçi satış yapıyorsanız bir ödeme ağ geçidine ihtiyacınız vardır. İster ürün gönderiyor ister abonelik sunuyor veya bir e-ticaret mağazası işletiyor olun, bir ödeme ağ geçidi işlemleri sorunsuz ve güvenli bir şekilde gerçekleştirebilmenizi sağlar.

Öncelikli odağınız yüz yüze satışlar olsa bile, çevrimiçi ödeme seçenekleri sunmak müşteri tabanınızı genişletebilir ve satış sürecinizi kolaylaştırabilir.

 

Ödeme ağ geçidi ile ödeme işlemcisi arasındaki fark nedir?

Her ikisi de çok önemlidir ancak müşteri ödemelerinin işlenmesinde ikisinin de farklı rolleri vardır.

Ödeme ağ geçidi ön kapı gibidir ve müşterinin ödemesinin güvenli bir şekilde işlenebilmesini sağlamak için ilk yetkilendirmeyi gerçekleştirir. Ödeme işleyicisi ise parayı asıl taşıyan, bankalarla görüşen ve işlemin gerçek olduğundan emin olmak için güvenlik kontrollerini gerçekleştiren perde arkasındaki ekiptir. 

Doğru sağlayıcıyı seçerek, müşterilerinizin işletmenize geri gelmelerini sağlayan, daha geniş bir müşteri tabanını çeken ve çevrimiçi satışlarınızı artıran güvenli ve kullanışlı bir ödeme yolu sunabilirsiniz.

 

İşletmeniz ve müşterileriniz için doğru ödeme ağ geçidini seçme konusunda birebir tavsiye için V-Hub danışmanlarımızla görüşün.