TikTok Basics 101: Tekrar Paylaşım, Bağlantı Kopyalama ve Konum Ekleme

23 Ekim 2023

TikTok Basics 101: Tekrar Paylaşım, Bağlantı Kopyalama ve Konum Ekleme

Son yılların yükselen sosyal medya platformu hiç şüphe yok ki TikTok. 1 milyardan fazla kullanıcı sayısı, sıra dışı içerikleri ve kısa sürede yaşadığı hızlı büyüme ile TikTok, kullanıcısı olmayan kişilerin bile gündeminde olan bir platform. TikTok çoğu sosyal medya platformundan daha fazla kullanıcı sayısına sahip olsa da henüz TikTok ile tanışmamış ya da TikTok’un nasıl dinamiklere sahip olduğunu bilmeyen birçok kişi de bulunuyor. Eğer sen de TikTok ile henüz tanışmadıysan ya da TikTok’ta yer almak istiyor ancak oyunu kuralına göre oynamak istiyorsan bu içerik tam sana göre. İşte yeni başlayanlar için etkileşim arttırmaya yardımcı olacak temel TikTok kavramları ve kullanım şekilleri…

 

TikTok Tekrar Paylaşma Nedir ve Nasıl Yapılır?

TikTok kullanıcılarının platform içerisinde sık kullandığı bazı özellikler bulunur. Bu özellikler platformun daha hareketli bir hale gelmesinde ve kullanıcıların birbiri ile olan etkileşiminin artmasına katkı sağlar. Bu özelliklerden biri de tekrar paylaşma özelliğidir. Peki kullanıcıların birbiri ile olan etkileşiminde büyük bir katkısı olan TikTok tekrar paylaşma nedir? Aslında bu özelliği bir bakıma Twitter’daki Retweet özelliği gibi de düşünebilirsin. Yani TikTok tekrar paylaşma özelliği ile bir kullanıcı bir başka bir kullanıcının videosunu alıntılayarak kendi hesabında paylaşabilir. Böylece paylaşılan video, TikTok tekrar paylaş özelliğini kullanan kişinin takipçileri tarafından da görüntülenir. Bu yolla paylaşılan videolar daha fazla kişiye erişme olanağı bulur.

 

Bu özelliği kullanmak isteyen kişilerin merak ettiği bir diğer konu da TikTok tekrar paylaşma nasıl yapılır? Bir TikTok videosunu tekrar paylaşmak istediğinde paylaş butonuna basarak açılan menü üzerindeki tekrar paylaş butonuna tıklamalısın. Daha kısa bir yol olarak da paylaşmak istediğin videonun sol alt kenarında yer alan tekrar paylaş butonuna direkt olarak basarak paylaşımı gerçekleştirebilirsin. Tekrar paylaş özelliği ile paylaşılan video sein paylaşımın olarak gözükmez. Bu videoyu yalnızca arkadaşların görebilir ve tekrar paylaştığın video profilinde yer alan tekrar paylaşılanlar kısmında görülür. Kullanıcıların bu özellikle ilgili merak ettiği konulardan biri de TikTok tekrar paylaşma nasıl açılır sorusu oluyor. Videolarını herkese açık şekilde paylaştığında o videolarda tekrar paylaşma özelliği aktif hale gelmiş olur.

 

Kullanıcıların merak ettiği bir diğer konu da TikTok tekrar paylaşma silme işleminin nasıl yapıldığı. Tıpkı bir videoyu tekrar paylaştığın gibi aynı yöntemle tekrar paylaşılanlar listenden kaldırabilirsin. Bunun için öncelikle profilinde yer alan tekrar paylaşılanlar kısmına gidip, silmek istediğin videoyu açarak paylaş butonuna basmalısın. Bu kez menüde “Tekrar Paylaşımı Kaldır” butonunu göreceksin. Bu butona tıkladığında videoyu tekrar paylaşılanlardan kaldırmış olacaksın. TikTok videoyu tekrar paylaşma özelliği ile ilgili merak edilen tüm detayları anlattık. Şimdi de gelelim bir diğer merak edilen konu olan bağlantı kopyalama özelliğine.

 

TikTok Bağlantı Nasıl Kopyalanır?

TikTok bağlantı kopyalama da bir başka etkileşim arttırıcı TikTok özelliğidir. Ancak bu özelliğin paylaş butonundan farkı, videonun değil video bağlantısının kopyalanmasıdır. Peki TikTok’ta bağlantı nasıl kopyalanır? Bir TikTok videosunun bağlantısını kopyalamak için şu adımları izlemelisin;

  • Bağlantısını paylaşmak istediğin videoya gelerek “paylaş” butonuna bas.
  • Ardından karşına çıkan menüyü sağa doğru kaydırarak üç nokta sembolüne sahip olan “daha fazla” seçeneğine tıkla.
  • Karşına açılan yeni menü üzerinde yer alan “kopyala” seçeneğine tıkla.

 

Bu işlemlerden sonra TikTok video bağlantı kopyalama işlemi gerçekleşmiş olur. Bu aşamadan sonra kullanıcıların aklına TikTok bağlantı kopyalama ne işe yarar sorusu da geliyor. Kopyaladığın bağlantıyı belli internet siteleri ya da uygulamalara yapıştırarak filigransız video indirebilirsin. Yine bu bağlantıyı farklı bir sosyal medya hesabı üzerinden başkalarıyla paylaşabilirsin. Son olarak bir blog ya da internet sitesine sahipsen bu bağlantıyı içeriklerinde kullanarak başkalarına tavsiyede bulunabilirsin.

 

TikTok’ta Konum Nasıl Eklenir?

TikTok, kullanıcılarının video etkileşimlerini artırmaları için farklı birçok seçenek sunar. Bu seçeneklerden biri de TikTok video konum ekleme özelliğidir. Çekilen videolara konum eklemek, videonun belirlenen konumdaki kişilere daha fazla gösterilmesini sağlar. Peki TikTok konum nasıl eklenir? Videoya konum eklemek için şu adımları izlemelisin;

 

  • Öncelikle bir video oluştur.
  • Video üzerinde gerçekleştirmek istediğin tüm düzenlemeleri yaptıktan sonra paylaş butonuna bas.
  • Butona bastıktan sonra karşına video için açıklama yazabileceğin, başka kişileri etiketleyebileceğin ve hashtag ekleyebileceğin bir sayfa çıkar.
  • Çıkan sayfada “Konum” butonu da bulunur. Butona tıkladığında arama butonuna istediğin konumu yazabilir ya da sana önerilen konumlardan birini seçebilirsin.
  • Tüm eklemeleri yaptıktan sonra paylaş butonuna tıklayarak videonu paylaşabilirsin.

 

TikTok konum ekleme ile videonun çok daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayabilirsin. Ancak videolarına mevcut konumunu ekleyebilmek için TikTok’un konumuna erişmesine izin vermen gerekir. Eğer konum paylaşımın açık değilse cihazının Ayarlar menüsünden konum paylaşımını kolaylıkla açabilirsin.

 

Sosyal medya kullanımı özellikle gençler arasında oldukça popüler bir konu. Eğer sen de sosyal medya kullanmayı seviyorsan FreeZone güzellikleri tam sana göre! Vodafone FreeZone genç tarifeler popüler sosyal medya uygulamaları ve oyunlarda geçerli onlarca hediye GB veriyor. Sen de GB’ları dert etmeden doyasıya sosyal medyada gezinmek istiyorsan ve 26 yaş altındaysan hemen FreeZone dünyasına gelmelisin. FreeZone’lu olmak için FreeZone websitemizi ziyaret edebilir ya da Vodafone mağazalarına gelebilirsin.

 

İnternetini kafana takmadan doyasıya Tiktok’ta takılabileceğinsana özelFreeZone tarifelerini hemen incele!

Teklifleri Gör!