Mouse DPI Nedir? Fare DPI Ayarı Nasıl Yapılır?

23 Ekim 2023

Mouse DPI Nedir? Fare DPI Ayarı Nasıl Yapılır?

“Ben oyun oynamak için yaratılmışım!” diyenlerin hakim olduğu ama “Bekle beni oyun dünyası, bomba gibi geliyorum!” diyenlerin, oyuncu ekipmanları hakkında öğrenmesi gereken birçok konu var:) Oyun ekipmanları arasında fareler oldukça önemli. Neden mi önemli çünkü oyun demek; hız, rekabet ve nihayetinde galibiyet hedefi demek!

 

Rakiplere fark atmanı sağlayacak, oyunda fırtına gibi esmeye imkan verecek ekipmanlardan biri de mouse! Peki fare dendiğinde hemen arkasından gelen DPI ya da yüksek DPI gibi kavramlar ne demek? Oyuncu faresi alırken illa yüksek DPI mi gerekli? Meraklı bakışları görüyor ve aklınızdaki soruları duyuyoruz:) İşte mouse DPI nedir ve merak edilen diğer birçok sorunun yanıtları…

 

DPI Nedir?

 

Öncelikli sorumuz DPI nedir? DPI’nin açılımı, “Dot Per Inch” yanii “İnç başına düşen nokta”. Peki inç başına düşen nokta ne demek? DPI, en genel şekilde fare duyarlılığını ifade ediyor. Farelerin kullanım sırasında okuduğu noktalar bulunuyor. DPI de farenin okuyabildiği noktaları ifade ediyor. Bu durumda bir farenin DPI’si ne kadar yüksekse, fare de o kadar çok noktayı okuyabiliyor; bu da performansı doğrudan etkiliyor.

 

Sonuç olarak DPI ne işe yarar sorusunun oyun için en önemli noktası, farenin hassasiyeti hakkında fikir veriyor olması. Sen de yeni bir mouse almayı planlıyorsan, DPI değerine dikkat etmelisin. Mousem kaç dpi diye merak ediyorsan bunu öğrenmenin en kolay yolu, ürün açıklamasına bakmak. Aksi halde fare dpi değeri pek de kolay anlaşılan bir şey değil. Oyuncu mouse alırken, kendi ihtiyacına göre karar vermelisin. Çünkü oyuncu fareleri söz konusu olduğunda DPI değerlerinin ayarlanabildiği seçenekler var. Oyun sırasındaki hareket alanını artırmak için DPI’si yüksek bir mouse seçebilir, rakiplerine fark atabilirsin:) Bu aşamada şunu merak ediyor olabilirsin; “DPI seçimi sırasında neye dikkat etmeliyim?” Sorunun cevabı en çok oynadığın oyunun çözünürlüğünde saklı! Çünkü oyunun çözünürlük değerinin toplam karşılığı, senin için ideal DPI oranını sunuyor. Bu çıkan değere en yakın DPI değeri, senin seçim sırasında göz önünde bulundurman gereken en önemli unsur!

 

DPI Ayarı Nasıl Yapılır?

 

DPI, günlük işler sırasında mouse kullananlar için pek de önemli bir kavram değil ama konu oyun olduğunda, maksimum önem kazanıyor. Oyun sırasında duyarlılık ve kalite istiyorsan DPI oranına dikkat etmen şart!

 

Şimdiii diyelim ki bir mouse beğendin ve ürün açıklamalarında 900 DPI değerinde olduğu yazıyor, işte bu noktada şunu bilmelisin ki bu demek değil ki fare sadece bu değerde performans gösteriyor. Farede yer alan tuşlar ile DPI değerini ayarlamak mümkün! DPI mouse nedir sorusuna yanıt verdik şimdi de sıra mouse DPI ayarı nasıl yapılır sorusunda.

 

DPI ayarı, 3 adımda yapılabiliyor

 

1- Öncelikle yapman gereken denetim masasını açmak.

2- Ardından karşında açılan pencerede, görüntüleme ölçütü bölümünü göreceksin. Burada “Büyük simgeler” seçilmiş olmalı.

3- Ardından fareyi tıkla ve karşına çıkan seçeneklerden DPI değerini değiştir.

 

Bazı farelerde bu değişimi yapabilmek için özel olarak atanmış tuşlar bulunuyor. Bu tuşlar ile de mouse çözünürlüğünü değiştirebilir, oyundaki hızını katlayabilirsin!

 

Vodafone FreeZone oyuncular için Saçma Güzel tarifeler sunuyor. Bu bomba gibi Genç Tarifeler  ile Twitch, PubG Mobile, Discord, Free Fire, League of Legends: Wild Rift, Teamfight Tactics Mobile uygulamalarında geçerli sınırsız internet imkanından yararlanabilirsin.

 

Yüzlerce gaming ekipmanını indirimli alabileceğin FreeZone tarifelerini hemen incele!

Teklifleri Gör!