Yedekleme... İşletmenizin neden bir veri kurtarma çözümüne sahip olması gerektiğinin 5 nedeni

Yedekleme... İşletmenizin neden bir veri kurtarma çözümüne sahip olması gerektiğinin 5 nedeni

İşletmenizin geleceğini korumanın bir yolu

 

İşletmenizi korumak istiyorsanız, bir kurtarma planı oluşturmak isteyeceksiniz. Peki bu ne anlama geliyor ve buna gerçekten neden ihtiyacınız var?

 

İş sürekliliği planı olarak da adlandırılan “yedekleme veya kurtarma planı”, potansiyel tehditleri listeleyen ve bunlara nasıl yanıt vereceğinizi açıklayan kişiselleştirilmiş bir yaklaşımdır. Bu, bir siber saldırıdan veri kaybına kadar her şey olabilir.

 

Sadece büyük şirketlerin yedeklemeye ihtiyacı olduğunu düşünebilirsiniz, ancak gerçek şu ki tüm işletmeler risk altındadır. Bu nedenle ister 20 ister 200 kişiyi istihdam edin, her şirket için net bir kurtarma planı gerekir. İşte bu gerekliliğin nedeni:

 

Neden #1: Çabuk kurtarın

Web sitenizi kullanım dışı bırakan bir olay meydana geldiğinde (siber saldırı gibi); satış kaybı, itibar kaybı gibi etkileri minimuma indirmek için en kısa sürede sitenizi yeniden aktif hale getirmek isteyeceksiniz.

 

Nasıl tepki verileceği konusunda net bir eylem planına sahip olmak; kesintileri çok daha hızlı bir şekilde durdurmayı, işletmenizin hızla toparlanmasını, olay sırasında ve sonrasında operasyonlarınıza devam edebilmenizi sağlayacaktır.

 

Neden #2: Çalışanları güçlendirin

Panik, bir şeyler ters gittiğinde hepimizin doğal olarak yaptığı ilk şeydir. Özellikle de ofisten uzaktaysanız ve ekibiniz siz yokken yanıt vermesi gerekiyorsa sizin için oldukça stresli olabilir.

 

Yürürlükte sağlam bir yedekleme planınız varsa, ekibiniz tam olarak ne yapmaları gerektiğini bilir ve sizin yönlendirmenizi beklemeden işe koyulur. Bu sayede panik havası oluşmaz ve stres faktöründen olumsuz etkilenmezsiniz. Böylece zamandan tasarruf edersiniz, stresten uzaklaşırsınız böylece işinizi normale döndürmeniz kolaylaşır.

 

Önlemler aynı zamanda, insan hatalarının meydana gelmesini önlemek için veri güvenliğini sağlama sorumluluğunu ekip üyelerinin daha iyi anlamasına yardımcı olacaktır.

 

Neden #3: Verilerinizi koruyun

Önemli verileri silen bir virüsün bulaştığını veya yanlışlıkla bekleyen siparişler listenizi sildiğinizi varsayalım. Kurtarma planınız, tüm şirket verilerinin bulutta yedeklenmesini içermiyorsa silinen verileriniz geri döndürülemeyebilir.

 

Bu nedenle tüm verileri koruyan bir yazılıma sahip olmak, verilere güvenli bir sunucu aracılığıyla uzaktan erişebileceğiniz ve neden olmuş veya olabilecek kesintileri önleyebileceğiniz anlamına gelir.

 

Sebep #4: İtibarınızı koruyun

Başarılı bir iş hayatı için itibar her şeydir. Müşterilerinizin güvenliği, hem onları hem de işletmenizin geleceğini korumak için en önemli önceliğiniz olmalıdır. Bu nedenle, bilgilerinin yanlış ellere geçmediğinden emin olmalısınız

 

Bir siber suçlu sosyal medya hesaplarınıza girer ve takipçilerinizle etkileşim kurmaya başlarsa itibarınız anında etkilenebilir. Hatta siber suçlu müşterilerinizin bilgilerini hacklemeye, bu bilgileri kötüye kullanmaya veya onları kötü niyetli bir bağlantıyı tıklamaları için kandırmaya çalışması daha da kötüdür.

 

Bu nedenle, müşterilerinizi korumak istiyorsanız bir kurtarma planına sahip olmak tartışmasız gereklidir.

 

Sebep #5: Yasal sonuçlardan kaçının

Banka hesap özetinizin ve diğer önemli belgelerin saklanması yalnızca işletmenizin çalışmaya devam etmesi için değil, aynı zamanda doğru vergileri ödemek ve denetimleri başarılı bir şekilde tamamlamak için de çok önemlidir.

 

Şirket bilgileri bir kurtarma planı olmadan saldırıya uğrar ve silinirse, büyük para cezalarıyla ve yasal sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

 

Bir kurtarma planı yalnızca güvenliğinizi sağlamakla kalmaz, zamanda kaybını en aza indirir.

 

Kurtarma planına yeni başlayanlar için tavsiyemiz nedir?

 

Ulaşılabilir hedeflerle gerçekçi bir yaklaşım belirlediğinizden emin olun ve her adımda ekibinizle iletişim kurun.

Bir kurtarma planı oluşturmak istiyorsunuz ancak nereden başlayacağınızdan emin değil misiniz? V-Hub Dijital Danışmanları yardım etmek için buradalar .
17 Şubat 2022