İşiniz SOC-Güvenlik Operasyonları Merkezi ile Güvende Olsun!

İşiniz SOC-Güvenlik Operasyonları Merkezi ile Güvende Olsun!

Bir işletmede erişim yönetiminin yeterince güçlü olmaması, siber güvenlik için en büyük açıklardan birini oluşturuyor. İşletmenizin siber tehditleri algılama, siber saldırılara zamanında müdahale etme ve olası riskleri engelleme yeteneklerini Security Operations Center (SOC-Güvenlik Operasyonları Merkezi) ile geliştirebilir ve işletmenizin güvenliğini koruyabilirsiniz.

 

Dijital çağla birlikte işletmeler için, diğer birçok unsur gibi güvenlik konusu ve uygulamaları da daha geniş bir kapsama ulaşarak farklı bir yöne evriliyor. Şirketlerde güvenlik görevlileri, CCTV ve alarm sistemleri gibi önlemler, fiziksel varlıkları korurken caydırıcı olmalarının da etkisiyle riskleri azaltıyor. Ancak konu dijital varlıklar olduğunda tehditlerin yoğunluğu, sıklığı ve etki alanı fiziksel varlıklara kıyasla çok daha geniş, aynı zamanda öngörülmesi zor ve kaynağı genelde belirsiz olduğundan işletmeler için çok daha büyük bir endişeye yol açıyor. 

Fiziksel santralin gerektirdiği bakım maliyetlerinizi tamamen ortadan kaldırın, kurulum masrafı olmadan sanal santral ile tanışın!

 

Günümüzde dünyanın önde gelen sosyal medya ve internet platformlarının da yer aldığı birçok global şirketin hassas verilere yetkisiz erişimin kurbanı olduğuna dair haberleri sıklıkla duyuyoruz. Bu haberlerin konusu olan veri sızıntılarının kaynağında bilgisayar korsanlarının saldırıları olmakla birlikte bu saldırılara çoğu durumda aslında güvenliğin insan kaynaklı hatalar nedeniyle ihlal edilmesi davetiye çıkarıyor. Verizon'un 2022 Veri İhlalleri Raporu , veri hırsızlığı, kimlik avı saldırıları gibi veri sızıntılarının yüzde 82'sine çalışanların kötü niyetli girişimleri veya farkında olmadan sebep oldukları güvenlik ihlallerinden kaynaklanan insan hatası unsurunun yol açtığını gösteriyor. Genelde farkında olmadan yapılan bu hatalar, şirketlerin hassas verilerine izinsiz erişime, kimlik avına ve verilerin çalınmasına yol açabiliyor. Bu da şirketler için para cezalarından itibar kaybına kadar ciddi sorunlarla sonuçlanabiliyor. Dijital Tarım, içinde bulunan sensör ve modüller aracılığı ile kurulu olduğu alana özel havadan ve topraktan aldığı verileri analiz ederek size ‘en iyi zamanlama’ önerileri sunar ve erken uyarı sistemisayesinde ürün zaiyatını en aza indirir.

 

Bu noktada devreye erişim yönetimi giriyor. Güçlü bir erişim yönetimi sistemi, kötü niyetli girişimleri uzaklaştırmaya ve veri ihlallerini kayda değer oranda azaltmaya yardımcı olabilir. Etkili bir erişim yönetimi ile olası saldırıları tespit edip durdurmak ve veri ihlalinin zarar veren sonuçlarını engellemek işletmenizin siber güvenliğini korumanızı sağlar.

 

Siber Güvenliğiniz için SOC-Güvenlik Operasyonları Merkezi Uygulamalarından Destek Alın

 

Güvenlik operasyonları merkezi (SOC), en temel tanımıyla siber güvenlik ihlallerini gerçek zamanlı olarak tespit etmek ve bunları mümkün olduğunca hızlı ve etkili bir şekilde ele almak için bir işletmenin tüm IT altyapısını 7/24 izleyen, kurum içi veya dış kaynaklı IT güvenlik uzmanları ekibi olarak açıklanabilir. Bir SOC aynı zamanda hizmet verdiği işletmenin siber güvenlik teknolojilerini seçer, işletir, sürdürür ve işletmenin güvenliğini iyileştirmenin yollarını bulmak için tehdit verilerini kesintisiz olarak analiz eder.

 

Güvenlik operasyonları merkezinden hizmet almanın başlıca yararı, bir işletmenin güvenlik araçları, uygulamaları ve güvenlik ihlallerine müdahalenin birleştirilmesi ve koordine edilmesidir. Bunun sonucu ise iyileştirilmiş önleyici tedbirler ve güvenlik politikaları, ayrıca daha hızlı risk tespiti ve güvenlik tehditlerine karşı daha hızlı, daha etkili, daha uygun maliyetli yanıt verebilmek oluyor. Bir SOC ayrıca müşterilerinizin işletmenize daha fazla güven duymasına ve işletmenizin sektörel, ulusal ve küresel gizlilik düzenlemelerine uyumunu kolaylaştırmaya da yardımcı olur.

 

İşletmenizin siber güvenliğini güçlendirmenin etkili bir yolunu arıyorsanız Vodafone Business uzmanlığından destek alabilir ve Vodafone Siber Güvenlik Operasyon Merkezi (SOC) aracılığıyla en güncel siber güvenlik uygulamalarından faydalanabilirsiniz. 

 

Vodafone Siber Güvenlik Operasyon Merkezi (SOC) ile siber risklerin önüne geçin

 

Vodafone Siber Güvenlik Operasyon Merkezi (SOC), IT altyapınızı SIEM ve SOAR ürünleriyle koruyarak siber ataklara karşı önlem almanıza yardımcı oluyor. Bu kapsamda Vodafone Business siber güvenlik uzmanları, sistemlerinizi 7/24 izleyerek analizler gerçekleştiriyorlar. Bu sayede tespit edilen ihlallere karşı önlem alınıyor ve risk içeren tehditlere ve eylemlere göre gerekli iyileştirmeler yapılıyor.

 

Vodafone Siber Güvenlik Merkezi (SOC) işletmenize tam koruma sağlamak için;

 

  • 7 gün 24 saat kesintisiz güvenlik hizmeti sunar

Sistemleriniz 7/24 izlenerek sistemlerin ürettiği alarmları, tehdit ve olayların tespitini inceleyebilmenizi ve izleyebilmenizi sağlıyor. Bununla birlikte, Vodafone Siber Güvenlik Operasyon Merkezi (SOC) kapsamında sunulan Vodafone Mimari Analiz hizmeti ile siber güvenlik altyapınızı ihtiyaçlarınıza en uygun şekilde oluşturabilirsiniz. Vodafone SOC ile operasyon yetersizliği, IT ekipleri arasındaki koordinasyon eksikliği veya güvenlik ve olay yönetimi bileşenlerinden kaynaklanan siber güvenlik tehditlerini ortadan kaldırabilirsiniz.

 

  • Riskleri zamanında tespit eder

Bilgi Güvenliği girişimlerinin/olaylarının zamanında tespit edilebilmesi için koruma sağlayabilirsiniz.

 

Altyapınızdaki güvenlik kurallarınızı otomatize etmenizi mümkün kılan SOAR teknolojisi ile saldırı anında ve anlık müdahale etmeniz gereken durumlarda, daha önceden belirlediğiniz kural setlerini otomatik olarak devreye alabilir, risklerin yaratacağı problemlere geç kalmadan müdahale edebilirsiniz.

 

Tehditleri tespit etmenizi sağlayan Zafiyet Taraması özelliği, güvenlik altyapınızda zafiyet taraması ve risk değerlendirmesi gerçekleştirerek iyileştirmeye yönelik aksiyonlar belirlemenizi sağlıyor.

 

  • SIEM Kuralları ile işletmenize tam koruma sağlar

Siber atakları tespit etmek için SIEM (bilgi güvenliği ve olay yönetimi) kurallarının yazılması, tespit edilmesi mevcut kuralların geliştirilmesi, iyileştirilmesi özelliklerinden yararlanmanızı sağlıyor. SIEM ile altyapınızda yer alan ve farklı cihazlardan alınan log’ların doğru yorumlanması analiziyle korelasyon kuralları yazılarak tekrarlanmasının önüne geçiliyor. İşletim ve danışmanlık sayesinde de güncel olarak 7/24 altyapınız izleniyor ve korunuyor. Bu sayede gerekli aksiyonlar alınıp iyileştirmeler yapılıyor.

 

  • Siber İstihbarat ile korumayı güçlendirir

Kurumların iş unsurlarını ve güvenliğine zarar verebilecek tehditler hakkında saldırganların kullandıkları teknikleri, motivasyonları ve amaçlarını sunan istihbarat hizmeti Siber İstihbarat, verilerinizi analiz etme imkanı sağlayarak, işletmenizde siber tehditlere karşı geniş kapsamlı koruma sunuyor.

Vodafone Siber Güvenlik Operasyon Merkezi (SOC) hakkında daha ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.