Güvenli E-Posta: Nedir, Nasıl Olur ve Neden Gerekir?

Güvenli E-Posta: Nedir, Nasıl Olur ve Neden Gerekir?

İş süreçlerinin dijital ağırlıklı ilerlediği sektörlerde e-posta güvenliği olmazsa olmaz. Çünkü e-postalar çoğu zaman kişisel ya da kurumsal önemli bilgiler içerebilir. Bunun için bireysel olarak alınabilecek önlemler kadar teknik bağlamda tercih edilebilecek hizmetler de önem taşıyor. Hem bireysel olarak yapabilecekleriniz hem de güvenli e-posta çözümleri olarak tercih edebileceğiniz teknik hizmetleri bu rehberde bulabilirsiniz.

 

E-Mail Güvenliği Neden Önemlidir?

 

Pek çok sektörde iş akışı hem kolaylık hem de kayıtlarda kalması adına yazılı iletişim ile sürdürülüyor. Yazılı iletişimin günümüz dünyasındaki en net örneği ise e-posta gönderimidir. Kurumsal iletişimin de önemli bir unsuru olan e-postalar, şirketlerin özellikle üzerinde durduğu iş akışlarının değişmez bir parçasıdır. Fakat gönderim yaparken e-posta güvenliği gözetilmezse ciddi sıkıntılar yaşanabilir.

 • Veri kaybı,
 • KVKK ihlali,
 • İş süreçlerinde güven kaybı ve
 • İş akışında geri döndürülemez aksamalar gibi hem maddi hem de manevi pek çok olumsuz sonuç, e-posta güvenliğini önemsemeyen işletmeleri bekleyen problemlerin başında gelir.

 

Bütün bunların yanı sıra güvenli e-posta kullanımınızda yetersizlikler olması durumunda kötü niyetli kişiler ağınıza da sızabilir. E-posta ağınızda bir sızıntıya maruz kalmanız hâlinde ise;

 

 • Sizin gönderileriniz ve karşı tarafın e-postaları sili Böylece iş ve iletişim süreçleriniz sekteye uğrar.
 • Göndereceğiniz / taslak belirlediğiniz mailler değiştirilebilir. Böylece yanlış inşa edilen iş akışlarıyla karşı karşıya kalırsınız.
 • E-postalar başka adreslere yönlendirilebilir ve bunu fark etmediğiniz takdirde çok daha ciddi kayıplar yaşayabilirsiniz.

 

Bu tarz olumsuzlukların haricinde hem şirket içi hem de şirket dışı iletişim ve güvenlik süreçlerinizin kolay kolay geri döndürülemeyecek şekilde aksaması da kaçınılmazdır. Peki, bu tip durumların önüne geçmek için e-mail güvenliği sağlama yolları nelerdir?

 

Bireysel Yöntemlerle E-Posta Güvenliği Nasıl Sağlanır?

 

E-posta güvenliği için bireysel olarak uygulayabileceğiniz bazı yöntemler vardır:

 

 • Güçlü şifre kullanmak

Şifrenizin; küçük-büyük harfler, ardışık olmayan sayılar ve sistemlerin izin verdiği farklı semboller içermesine özen gösterin. Karmaşık ve anlamsız parolalar, diğerlerine kıyasla çok daha güçlüdür.

 

 • Bağlantıları taramak

E-posta ile gönderilen bağlantılara tıklamadan ve dosyaları indirmeden önce taramayı ihmal etmeyin. Virüs veya kötü amaçlı yazılımların çoğunluğu, aksayan e-posta güvenliği ile indirilmiş bağlantılarla bulaşıyor.

 

 • Spam gönderilere güvenmemek

Hediye tatil ya da görüntü yayma tehdidi gibi spam kutunuzda beliren ilginç e-postaların büyük çoğunluğu saldırganların gönderimleridir. Bu e-postaları açarak içeriklerinde yer alan bağlantılara tıklamanız sizin için olumsuz sonuçlanabilir. Dolayısıyla spam e-postalara dikkatli yaklaşmanızı öneririz.

 

E-Mail Saldırılarına Karşı Alınması Gereken Önlemler Nelerdir?

 

E-posta kullanımında güvenliğe dikkat etmenin yanı sıra siber saldırılara karşı da alabileceğiniz bazı önlemler vardır:

 

 • Güncel anti virüs programı kullanmak

Kullandığınız anti virüs programınız ne kadar güncelse e-posta güvenliği de o kadar üst düzey olur, virüs içeren saldırılara karşı korur.

 

 • Güvenilir internet tarayıcısı kullanmak

E-postalarınızın yanı sıra kişisel bilgilerinizi de girerek kullandığınız internet tarayıcınızın güvenli olduğuna dikkat etmelisiniz. Tarayıcınızdaki bazı güvenlik açıkları, e-posta saldırılarına davetiye çıkarır.

 

 • Mailleri şifrelemek

Güvenli e-posta kullanımı için saldırılara karşı alabileceğiniz önlemler arasında maillerinizi şifrelemek de yer alır. Mail şifreleme konusunda gelişmiş şifreleme (S/MIME) ve standart şifreleme (TLS) gibi farklı aşamalar bulunur. Özellikle yüksek öneme sahip e-postalarınızı S/MIME gibi özellikleri kullanarak gönderim sırasında şifreleyebilirsiniz.

 

 • Çalışanları e-posta saldırılarına karşı bilgilendirmek

Bir şirket ağında, tek bir mail sızıntısı dahi bütün ağa zarar verebilir Dolayısıyla bütün çalışanların e-posta saldırılarına karşı bilgili, duyarlı ve dikkatli olduğundan emin olmalısınız.

 

 • İki faktörlü kimlik doğrulaması kullanmak

Sosyal medya hesaplarında uygulanan iki faktörlü kimlik doğrulaması, e-posta güvenliği için de tercih edilen bir yoldur. E-posta hesabınıza farklı cihazlardan giriş yapılması için cep telefonu benzeri başka bir cihazınıza kod gelmesini ya da güvenlik e-postanıza onay bildirimi gelmesini sağlayarak güvenliğinizi üst seviyeye taşıyabilirsiniz.

Kurumsal E-Mail Güvenliği Nasıl Sağlanır?

 

Kurumsal e-posta güvenliği, hem e-posta hesaplarının hem de şirket ağının tehlike yaşamaması adına önemlidir. Kurumsal hesapların güvenliğini sağlamak için de kurumsal çözümlere başvurabilirsiniz.

 

 1. Siber Güvenlik Çözümü

 

Siber tehditler sürekli artarken işletmenizin en değerli varlıkları olan verilerinizi ve IT kaynaklarınızı nasıl koruyacaksınız? Siber Güvenlik çözümleri ile verilerinizi en güncel altyapılarla güvence altına alır, ihtiyaç duyduğunuz bütün siber güvenlik hizmetlerini tek bir hizmet sağlayıcısından edinirsiniz.

 

 1. Siber Güvenlik Operasyon Merkezi (SOC)

 

Siber güvenlik olaylarını inceleyerek atakları tespit eden ve potansiyel tehditlere müdahale etmenizi sağlayan Siber Güvenlik Operasyon Merkezi ile siber atakları 7/24 aktif izleyebilirsiniz. Ek olarak müşteri altyapısında yer alan farklı cihazlardan alınan logların doğru yorumlanması ve analiz edilerek korelasyon kuralları yazılarak SIEM ürünü sayesinde tekrarlanmasının önüne geçilir. İşletim ve danışmanlığı sayesinde de güncel olarak 7/24 altyapınız izlenir ve korunur. Otomatik gerekli aksiyonlar alınıp iyileştirmeler yapılır.

 

PAM Güvenli Erişim Yönetimi

 

Yetkili hesapların güvende tutulması, bazen çok daha büyük öneme sahiptir. Güvenli Erişim Yönetimi (PAM) ile işletmenizin ayrıcalıklı hesaplarını gelecek ataklara ve veri sızıntılarına karşı koruyabilirsiniz. Yetkili hesap parolalarının güvenliğini sağlayarak kullanımlarını kayıt altına alabilir, tek kullanımlık şifre ile çift katmanlı doğrulama yapabilir, veri tabanına erişiminin video kaydını tutarak eşzamanlı izleyebilirsiniz.

 

 1. Firewall Çözümü

 

Altyapınızı zararlı içeriklere karşı koruyan, ağ trafiğinizi denetleyerek yetkisiz erişimleri engelleyen Firewall Çözümleri ile kurumsal e-posta güvenliği için tam koruma elde edebilirsiniz. Üstelik Firewall Çözümü, mevcut altyapınıza en uygun konumlandırma ile sunulur ve size periyodik olarak raporlama yapar.

 

 1. DDOS Atak Önleme

 

Kurumsal internet ağlarının en büyük problemlerinden birisi de sahte trafik ataklarıdır. Ağ trafiğinin kapasitesini dolduran bu ataklar, e-posta gönderimlerini gerçekleştirememenize varan sonuçlara neden olabilir. Bu tarz olumsuzlukların önüne geçmek için internet ağınıza gelen atakları DDOS Atak Önleme Servisi ile engelleyebilirsiniz.

 

 1. Zafiyet Taraması

 

İnternet ağ altyapınızı ne kadar güvende tutarsanız başta e-mail güvenliği olmak üzere dijital süreçlerinizi bir o kadar güvenle sürdürürsünüz. Zafiyet Taraması çözümü de istediğiniz sıklıkta bilgi teknolojileri ve ağ altyapınızı tarayarak siber saldırılara hazırlıklı kalmanızı sağlar. Böylece hem e-posta süreçleriniz hem de dijital altyapınız aksamadan devam eder.

 

 1. Siber Güvenlik Politika Optimizasyonu

 

Güvenlik duvarınızı üst seviyede tutmak, e-posta güvenliği için kullanılan yöntemler arasında akla gelen ilk çözümlerden birisidir. Fakat özellikle kurumsal yapılarda güvenlik duvarlarının eski ya da kullanılmayan kuralları hem işletmelere dijital anlamda yük getirir hem de güvenlik riskine neden olur. Siber Güvenlik Politika Optimizasyonu çözümü ile farklı sağlayıcılara ait güvenlik duvarlarında kuralları düzenleyebilir, hem uzun süren hem de risk yaratan manuel süreçleri geride bırakabilirsiniz.

 

Tüm bunlara ek olarak E-Mail Güvenliği çözümü ile işletmenizin e-mail haberleşmesini güvende tutabilirsiniz. Anti-Spam ve antivirüs modülleri ile istenmeyen ve zararlı içeriğe sahip maillere karşı güvenlik elde edebilir, iş süreçlerinizi ve verilerinizi güvenle koruyabilirsiniz.

Vodafone Business E-Mail Güvenliği Çözümleri hakkında daha ayrıntılı bilgiye ise buradan ulasabilirsiniz.