Bulut Bilişimle İş Sürekliliği, Veri Güvenliği ve Performans

Bulut Bilişimle İş Sürekliliği, Veri Güvenliği ve Performans

Bulut yatırımları, dijital dönüşüm yolculuğunda yüksek dijital hazırlık seviyesine ulaşmak ve kaynaklarını en verimli şekilde kullanarak rekabet avantajları elde etmek isteyen tüm kurumların temel öncelikleri arasında yer alıyor. Bu teknolojilerin avantajlarından maksimum düzeyde yararlanabilmek ve dönüşüme hızla uyum sağlayabilmek için öncelikli koşullardan biri ise doğru strateji ve uzman teknoloji danışmanlarının desteğiyle en doğru altyapı tasarımını uygulamak...

 

Siber güvenliğinizi son teknoloji çözümler ile güvence altına alın!

Kolay kurulum ve kullanım sunan Vodafone Antivirüs çözümü ile fidye yazılımı, kötü amaçlı yazılımlara karşı önlem alın, tehditlerin önüne geçin.

 

Son on yıl içinde hızla yaygınlaşan bulut teknolojisi, her sektör ve ölçekten kurumsal işletmenin verimlilik, çeviklik, veri güvenliği ve iş sürekliliği ihtiyaçlarına yanıt veriyor. İş yüklerini buluta taşıyan kurumlar, ölçeklenebilen yapılar sayesinde, değişen müşteri alışkanlıklarının yanı sıra veri miktarlarında ve taleplerde meydana gelen dalgalanmalara da başarıyla yanıt verebiliyor. Bu, hem operasyon verimliliğine hem de müşteri memnuniyetine önemli katkılarda bulunuyor.

 

Yakın tarihli bir Gartner araştırmasının sonuçlarına göre, dünya genelindeki son kullanıcıların genel bulut hizmetlerine yaptıkları harcama 2023 yılında bir önceki yıla göre %21,7 oranında büyüyerek 597,3 milyar dolara ulaşacak. Yine aynı araştırmada ulaşılan sonuçlar, 2026 yılına kadar kurumların %75’inin dijital dönüşüm modelinin temelinde bulut platformlarının yer almasının beklendiğini gösteriyor. Bulut teknolojisini dijitalleşme yolunda etkili bir stratejik araç olarak gören işletmelerin sayısının hızla artmasına bağlı olarak bulut sağlayıcıları da daha gelişmiş hizmet ve yetkinlikler sunmaya odaklanıyor.

 

İhtiyaç ve Koşullara Özel, Ölçeklendirilebilir Altyapılar

 

Yüksek performanslı ve güvenlikli gelişmiş altyapıları “hizmet olarak” sunan bulut platformları, farklı türleri ve hizmet modelleri ile kurumsal esneklik ve çevikliği uygun maliyetli bir şekilde artırmak için oldukça cazip koşullar sağlıyor. İlk yatırım maliyetini ortadan kaldırarak dijitalleşmeye hız katan bulut teknolojisi ile kurumlar iş yüklerini kolaylıkla esnek altyapılara taşıyabiliyor ve yönetebiliyorlar.

 

Bulut sağlayıcıları, kurumlara sundukları IaaS (hizmet olarak altyapı), PaaS (hizmet olarak platform) ve SaaS (hizmet olarak yazılım) modelleriyle; ihtiyaca ve koşullara özel, ölçeklendirilebilir altyapılarla, güvenli bir şekilde çalışma olanağı sağlıyorlar. Bilgi işleme temelini esas alan IaaS, kullandıkça öde modeliyle avantajlı maliyetler sunarken ise yazılım çözümlerini ve uygulamaları altyapı kurulumuna gerek olmaksızın geliştirme, test etme ve yönetme imkânı veriyor. Önceden belirlenmiş uygulamaların doğrudan web tarayıcısı üzerinden çalıştırılmasına olanak sağlayan SaaS (Microsoft Office 365 vb.) modelinde ise uygulama ve altyapılar için barındırma ve bakım yükümlülüklerini bulut sağlayıcıları üstleniyor.

 

Bulut bilişim, farklı mimari modeller ile işletmelerin özel ihtiyaçlarına etkili çözümler getiriyor. Altyapı ve bilgi işlem kaynaklarının bulut sağlayıcılarına ait olduğu genel bulut modeli ile kurumlar kullanıma hazır yazılım uygulamalarından tam kapsamlı kurumsal altyapılara kadar her türlü kaynaktan esnek bir yapı dâhilinde faydalanabiliyorlar. Regülasyonlar, sektörel gereklilikler ve güvenlik ihtiyaçları dolayısıyla ortaya çıkan izole bulut altyapısına yönelik özel bulut modelinde ise bilgi işlem kaynakları tek bir kurum tarafından kullanılıyor. Genel ve özel bulut çözümlerini bir araya getiren hibrit bulut da bu çözümler arasında güvenli veri paylaşımına olanak veriyor ve birden fazla bulut altyapısında çalışan iş yükleri için dağıtım esnekliği, erişim ve yönetim kolaylığı ve kaynak verimliliği gibi avantajlarıyla öne çıkıyor. 

 

Bulut Bilişim ve İş Sürekliliği

 

İş sürekliliği yönetiminin kilit öğesini çeviklik oluşturuyor. Bulut dönüşümünün hızlanmasıyla birlikte, bulut sağlayıcılarının da işletmelerin yüksek erişebilirlik hedeflerine ulaşmalarını sağlamak için bulut altyapılara ait iş sürekliği politikalarını yeniden şekillendirmeleri zorunlu hale geliyor. Bu noktada yedekleme ve replikasyon, veri güvenliğinin ve dolayısıyla iş sürekliliğinin sağlanması için oldukça önem taşıyor. Bulut bilişim, sınırsız ölçeklendirilebilirliğin yanı sıra kopyalanan verilere kolaylıkla erişim de sunmasıyla iş sürekliliğinde benzersiz bir çeviklik düzeyinin kapılarını açıyor.

 

Depolama ünitelerine yapılan yatırımlara paralel olarak, iş yüklerinin birbirleriyle haberleşmesi, siber güvenlik ve iş sürekliliği konularındaki hassasiyet de hızla artıyor. Veri güvenliği prosedürlerinin her an hazır ve işlevsel olmasını sağlamak ve veri koruma planlarını düzenli aralıklarla test etmek de bu ihtiyaçların karşılanmasında kesintisiz veri akışı kadar büyük bir öneme sahip. Yönetilen hizmetlerden ve kapsamlı veri koruma setlerinden oluşan geniş bir yelpaze sunan bulut sağlayıcıları, işletmelerin hizmet kalitesini ve müşteri memnuniyetini artırırken iş sürekliliğini de güvence altına almalarını destekliyor.

 

Bulut Platform Çözümlerinin Sağladığı Başlıca Avantajlar

 

  • Veri merkezi kurulumu, donanım ve yazılım gibi ilk yatırım giderleri ve altyapı masrafları ortadan kalkıyor.
  • Bilgi-işlem kaynaklarına erişimin yanı sıra kurulum ve kullanım hızının da yüksek olması sayesinde kapasite planlama yetkinliği ve çeviklik artıyor.
  • IT kaynaklarına zamandan ve mekândan bağımsız, kesintisiz erişim ile global ölçekte esnek ölçeklendirme imkânı sağlanıyor.
  • Çalışan, kaynak, performans ve operasyon verimliliği elde ediliyor.
  • Veri güvenliği ve iş sürekliliği, birden fazla lokasyonda depolanan yedekler ve replikalar yoluyla güvence altına alınıyor.

 

Vodafone Bulut Platform Çözümleri ile Verilerinizi Türkiye’de Güvenle Saklayın!

 

Vodafone Business, benzersiz global deneyimi, bilgi birikimi ve ağı ile her ölçekten işletmeye güvenilir bulut bilişim hizmet ve ürünleri sunuyor. Türkiye’de üç farklı lokasyonda bulunan, uluslararası sertifikasyona sahip, en son teknolojiyle donatılmış veri merkezleriyle, tüm kurumsal müşterilerine genel, özel ve hibrit bulut çözümleri sunuyor. Yüksek performanslı, teknolojik ve güncel yedekli altyapıları “kullandığın kadar öde” modelinde sağlayarak, işletmelerin bulut dönüşüm projelerini başarıyla ve uygun maliyetlerle hayata geçirmelerini sağlıyor. Etkin siber güvenlik ve yedekleme çözümleriyle altyapıları ve kritik verileri 7/24 güvende tutuyor.

 

Tüm IT altyapı ihtiyaçlarını çevik bir şekilde karşılayan güvenli bulut çözümlerini, ihtiyaca özel projelendirme ve danışmanlıkla sunan Vodafone Business, işletmelere iş yüklerini kolaylıkla buluta taşıyarak etkili bir şekilde yönetme olanağı veriyor. 28 ülkede yasal mevzuatlarla uyumlu bir şekilde bulut hizmeti sağlayan Vodafone Bulut sunucularında barındırılan kaynaklar, değişen veri büyüklüğüne göre esneklikle ölçeklendirilebiliyor. Bu sayede, uzun süre atıl duracak bir kapasiteye yatırım yapmak yerine, avantajlı maliyetlerle çevik sistemlerden yararlanmak mümkün oluyor.

 

Fiziksel sunucuların teknolojik gelişmeler ve ihtiyaçlar doğrultusunda belli bütçeler ayrılarak düzenli aralıklarla yenilenmesi gerekliliği varken, Vodafone Bulut Platform Çözümleri kapsamında sunulan Genel Bulut Hizmeti ile en son teknolojiyi kullanan altyapılarda barındırılan iş yükleri, Vodafone tarafından yenileniyor. Vodafone Veri Yedekleme ve Kurtarma Çözümleri kapsamındaki Yedekleme Hizmeti ve Replikasyon Hizmeti ile hem veri hem de lokasyon yedekliliği sağlanarak herhangi bir felaket anında kayıplar önleniyor. Ayrıca, işletmeler sunucularının internete erişimi için ihtiyaç duydukları bant genişliğinde simetrik veri merkezi interneti hizmeti seçeneklerden de faydalanabiliyorlar. Sunucu performanslarını anlık olarak takip etme olanağı sunan ve herhangi bir kesinti durumunda önceden belirlenmiş parametrelere uygun otomatik alarmlar üreten ek monitoring hizmetinden yararlanmak da işletmelerin verimliliğini artırıyor.

 

Yönetilen hizmet uzmanlarının ve teknik ekiplerin sunduğu 7/24 destek ve yardım sayesinde, Vodafone Business güvencesi ile uçtan uca, kesintisiz ve güvenli yönetim olanağı elde eden işletmeler, bugünün ihtiyaçlarını en verimli şekilde karşılarken geleceğe hazır sistemleriyle rekabette bir adım önde olmanın avantajlarından da faydalanıyorlar.

İşletmenize çeviklik, esneklik ve verimlilik avantajları kazandırarak dijital dönüşümde öne çıkmak için Vodafone Business Bulut Platform çözümlerini keşfedin!